Před-závodní info: Daytona

V neděli 22. února 2015 se všichni fanoušci NASCAR dočkají toho pravého zahájení letošní sezóny. Čeká nás první závod, prestižní Daytona 500. Jezdci budou mít poprvé možnost naplno předvést nejen své týmové strategie, na nichž bez pochyby pilně během zimy pracovali, ale také své schopnosti.

Daytona International Speedway je okruh ležící na Daytona Beach ve státě Florida. Slunná Daytona přivítá fanoušky v rámci zahajovacího závodu již po padesáté sedmé v řadě.  Podrobné informace o daytonském okruhu si můžete přečíst v prvním díle seriálu Okruhy v závodním kalendáři NASCAR.

Pro úplnost si připomeňme ve zkratce to nejdůležitější. Daytona International Speedway byla otevřena v roce 1959 a právě od toho roku je dodnes místem zahájení sezóny. Délka oválu je 2,5 míle (4 kilometry) a klopení dosahuje v zatáčkách až 32 stupňů. Pro rychlost, které zde vozy dosahovaly se okruh řadí do tzv. „restrictor plate“ tratě, tedy ovály, na nichž jsou povinné omezovače rychlosti.

Daytona-500-Race-Date-2015-580x383

Jaké jsou šance na výhru? Koho sledovat?

Jistým favoritem na výhru je beze sporu Jeff Gordon. Právě Gordon je totiž jezdcem, který má z aktivních jezdců v tomto závodě nejvíce připsaných výher. Na Victory Lane se během zahajovacího závodu probojoval již šestkrát za svou kariéru. Celkově v Daytoně potom devětkrát. Ve statistice dojezdů sice Gordon okupuje až šestou příčku, ale na tom nemění nic ten fakt, že Gordon by si určitě rád před svým odchodem „do důchodu“ ještě jednou daytonskou pětistovku vyhrál. Navíc má velmi dobře nakročeno, do závodu bude totiž startovat z první pozice.

Pokud se podíváme na statistiku dojezdů, nejlépe je na tom Kyle Busch. Ten na daytonském okruhu vyhrál zatím pouze jednou, a to v letním závodě. Zahajovací závod ještě nikdy nevyhrál. Kyle Busch bude v neděli startovat ze čtvrté pozice. Druhé místo statistiky dojezdu patří Mattu Kensethovi, ten vyhrál v Daytoně již čtyřikrát, z toho dvakrát právě v tomto závodě a své ambice ukázal už během exhibice Sprint Unlimited, který vyhrál. Dělá si zálusk i na Daytonu 500? Poslední, třetí příčku průmerného dojezdu, kterou zmíníme, obsadil Kurt Busch, ten bohužel do závodu kvůli suspendaci nenastoupí a do opuštěného vozu s číslem 41 usedne Regan Smith.

Minulý rok se z výhry v tomto závodě radoval Dale Earnhardt Jr., který startoval z osmé příčky. Bude chtít obhájit výhru? Určitě i on bude stát za sledování, o to více, když závod začne ze třetího místa. Další jméno, které prostě musí zaznít je Jimmie Johnson, ten do závodu bude startovat z druhé pozice po boku Jeffa Gordona. Johsnon se letos určitě bude snažit napravit neúspěch v loňské sezóně. Jak ideální by bylo pojistit si postup do Chase již úvodním závodem.

Zajímat by nás měl i úřadující šampion Kevin Harvick, který dozajista udělá vše, aby obhájil svůj titul. Bohužel ještě před tím „pořádným zahájením“ se dostal do konfliktu s Joeyem Loganem a všichni očekávají, jak se rivalita mezi těmito jezdci bude vyvíjet do budoucnosti. Joey Logano doplňuje se svým Fordem první pětku startovní listiny. V neposlední řadě sledujme i počínání jediné ženy v jezdeckém poli. Danica Patrick, její jméno je poslední dny skloňováno v médiích především díky konfliktům s Denny Hamlinem. Denny Hamlin bude mít co dělat, do závodu totiž bude startovat až ze 42. místa, pokud se bude chtít probojovat dopředu, je jasné, že bude muset minout (doufejme, že bez problémů) i Patrick, která ukořistila dvacátou startovní příčku.

STARTOVNÍ LISTINA

BESTPIX  54th Annual Daytona 500

Závod na 200 kol (500 mil) začne lehce po sedmé hodině večerní. Studio klasicky běží cca třicet minut před začátkem závodu. Využijte naší záložky ŽIVÉ PŘENOSY, kde bez problému naleznete odkazy na přenos závodu.

Napsat komentář