Sprint Unlimited – dramatický závod se vším všudy

V nedělních časně ranních hodinách mnoho českých fanoušků NASCAR s očekáváním ladilo streamy, aby mohli poprvé v letošní sezóně slyšet americkou hymnu, vidět jak jezdci poprvé usedají do závodních vozů, užít si první zahajovací ohňostroj a také si vychutnat ta krásná slova „…start your engines…“. Ano, právě totiž byl zahájen malý kolotoč před-sezónních závodů a kdo si počkal, dočkal se krásného 75-ti kolového drama. 

Sprint Unlimited je především exhibice, která svou tradici zahájila v roce 1979, kdy vůbec první Unlimited vyhrál Buddy Baker. Rekormanem v počtu výher této show je Dale Earnhardt, který jich nasbíral šest. Z aktivních jezdců potom tabulky vedou Tony Stewart a Kevin Harvick se třemi výhrami a s dvěma výhrami jim na paty šlapou Jeff Gordon, Dale Earnhardt, Jr. a Denny Hamlin.

První linii pro start obsadili (z celkových dvaceti pěti účastníků) Paul Menard a Kasey Kahne. (Kompletní Line-up naleznete zde.) Právě Menard se z počátku ujal vedení, na čele závodu ho vystřídalo mnoho jezdců mezi nimi i například Martin Truex Jr.. Competition Yellow byla naplánována na 25 kolo. Žluté vlajky ale přišly ke slovu o pár kol dříve. Po kontaktu s Kylem Larsonem se po ukázkovém smyku (zahrnující zeleň lemující spodní část okruhu), do zdi opřel Brad Keselowski. Závod pro tohoto šampiona z roku 2012 skončil.

A protože je to jedna velká show a i samotní jezdci se na první „pozávoděníčko“ také těšili, předvedli po 45 odkroužených kolech další parádu. The Big One při Sprint Unlimited je opravdu pošušnání pro fanoušky NASCAR, kteří netrpělivě očekávali začátek sezóny. Do nehody ve čtvrté zatáčce se dle finálních součtů zapletlo čtrnáct vozů.

Nehoda vy-outovala hned šest dalších jezdců, mezi nimi Jimmieho Johnsona nebo loňského vítěze Dennyho Hamlina. Pouhých osm kol před cílem došlo na poslední nehodu. Z té vyšel nejhůře Greg Biffle, který po kontaktu jiskřivým smykem narazil do vnitřní lemující zdi a následně schytal náraz od neřízené střely v podobě Kurta Busche. Biffle se snažil ještě svou šestnáctku přemluvit k pohybu, ale po pár ujetých metrech své snahy vzdal.

Do posledních čtyř kol se vrhlo už pouhých dvanáct jezdců. Na čele se usadil Matt Kenseth, který měl úspěch na dosah ruky. I právě dvacítka projela první pod bílou vlajkou.

Matt Kenseth se stal vítězem exhibičního závodu Sprint Unlimited 2015. Kamery ještě zastihly Kevina Harvicka a Joeye Logana, kteří se do sebe naváželi prostřednictvím svých vozů. Když kamery zabraly Pit uličku, na které jsme viděli, že k sobě pánové míří i osobně, ne jednomu vyvstala myšlenka, že dojde na vyřizování účtů i po fyzické stránce. Jindy usměvavý Logano ale nevypadal, že by se s Harvickem chtěl prát, spíše naopak. Takže po několika slovech, při kterých mechanici pohotově drželi oba pány v dostatečné vzdálenosti se vše zdálo být vyřešené.

Sprint Unlimited přinesl vše, co každému fanouškovi NASCAR během zimní pauzy chybělo – v první řadě konečně závod, závod na jedné z nejoblíbenějších tratí vůbec, kontakty, nehody a i vyříkávání nedorozumění na trati. Ne jeden z nás šel spát s úsměvem na tváři.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Napsat komentář