Kdo nahradí v Atlantě bratry Busche?

I v Atlatně budeme postrádat Kyla a Kurta Busche. Oba bratři jsou na dobu neurčitou venku ze závodního kolotoče, který se roztočil teprve před pár dny. Kurt Busch dostal červenou od samotného NASCAR kvůli údajnému domácímu násilí, kterého se měl dopustit minulý rok na podzim na své ex-přítelkyni. Kyle Busch se zotavuje po těžké havárii, která se stala během letošního prvního závodu série Xfinity. Kdo nahradí Buschovic kluky v jejich opuštěných vozech?

V týmu Stewart-Haas, mají ohledně prázdného Chevroletu s číslem 41 jasno. Již v Daytoně usedl do vozu Kurta Busche Regan Smith. Včera bylo oficiálně oznámeno, že spolupráce s Reganem Smithem bude v tomto ohledu dlouhodobá. Bude snad tedy Smith usedat do čtyřicet jedničky, dokud se navrátí Kurt?

Jako jezdec se osvědčil, v závodě Daytona 500 skončil na poměrně slušivé šestnácté pozici. A to navíc po té, co neměl téměř jakýkoli čas na trénink. Podle jistých zdrojů si Smith před závodem ve vozte odkroužil pouze třináct kol. Uvidíme, zda-li přinese týmu Stewart-Haas nějaký úspěch, prozatím je největším úspěchem tohoto 31-letého jezdce výhra z Darlingtonu v roce 2011 (v rámci Sprint Cupu). Minulý rok navíc skočil v sérii Xfinity na krásném druhé místě. Potenciál tu tedy rozhodně je.

Co se týče náhradníka za Kyla Busche, tým Joe Gibbs Racing odtajnil možného adepta. Do osmnáctky by mohl usednout mladík Erik Jones. Teprve osmnáctiletý rodák z Byronu, Michigan je aktivní především v nižších sériích NASCAR. Zatímco v sérii Camping World Truck si během tří let odkroužil osmnáct závodů, v sérii Xfinity zatím pouze čtyři.

Zkušeností tedy příliš nemá, zatím, talent zřejmě ano a potom tedy především důvěru týmu Joa Gibbse. Tato mladá naděje,  která minulý rok v létě skládala maturitní zkoušku navíc drží rekord v CWTS v kategorii nejmladšího vítěze závodu. Ze své výhry se radoval v pouhých sedmnácti letech. V pondělí se konala schůzka mezi oběma subjekty. O tom, zda-li se spolupráce stane skutečností, zatím není jisté. V Daytoně nahradil zraněného Kyla šampion série Camping World Truck Matt Crafton.

Crafton si příležitosti, které se mu dostalo velmi cení. „Neexistuje nic lepšího, než když vám v sedm hodin večer zazvoní telefon a sdělí vám: Zítra budeš závodit v Daytoně 500, jsi připraven?“ Řekl Crafton a dodal: „Na tohle jsem čekal celý můj život.“ Vzhledem k časové vytíženosti ale nebude moci Crafton nahradit Kyla i v Atlantě. Následující závody je ale dle jeho slov k dispozici.

Dostane tedy Erik Jones důvěru? Nebo tým najde jinou náhradu? Do karet mladému Jonesovi totiž nehraje fakt, že NASCAR neumožňuje debut v nejvyšší sérii na „restrictor plate“ tratích, pokud jezdec nemá dostatečné zkušenosti se superspeedways z nižších sérií. (Atlanta bývá označována za „restrictor plate track“ i přes to, že v současnosti zde neplatí povinnost omezovačů rychlosti. Tak či onak,  je to jedna z nejrychlejších tratí v závodním kalendáři.) Tyto cenné zkušenosti Erik postrádá. NASCAR by ale mohl přimhouřit oko, pokud se podívá na dosavadní výsledky tohoto závodníka.

Samotný Kyle je prý po operaci komplikované zlomeniny na pravé noze optimistický, majitel týmu JGR ale nedokáže prozatím říct, kdy by se mohl „Rowdy“ vrátit do závodního vozu. Touhy Kyla Busche jsou ale jasné, dle slov jeho manželky se prý chce vrátit co nejdříve.

One Comment

  1. Cvejnik napsal:

    Rozhodně by dle mého nebyl Erik špatná volba. V trucích odjel 18 závodů, z toho 14 dojel v TOP10 a 4krát vyhrál. Na to že je mu stále 18 let si myslím uctihodný výsledek.

Napsat komentář