Nehoda Kyla Busche vyvolává otázky ohledně bezpečnosti

Jenom pár hodin před nejprestižnějším a nejočekávanějším závodem Daytona 500 plní internetové stránky motorsportu nejen zprávy o zdravotním stavu Kyla Busche ale také informace o rozhořčených jezdcích, kteří se dovolávají zvýšení bezpečnosti. 

Právě včera byl odkroužen první závod série Xfinity (reportáž ze závodu), který protkalo hned několik nehod. Ve sto dvanáctém kole došlo ke kontaktu při němž z trati doslova vyletěl Kyle Busch a jeho neovladatelná padesát čtyřka si to namířila do vnitřní lemující zdi.

Na záznamu je jasně vidět, že vůz Kyla Busche urazil dlouhou cestu, než se „o něco zastavil“. Zastavil se o zeď, která není „přímo lemující zdí“ a možná právě proto nebyla opatřena SAFEREM. Kyle Busch absolvoval tedy opravdu surový náraz do betonové zdi. Zraněný a otřesený závodník byl transportován do zdravotního zařízení Halifax Medical Center. A dle zdrojů USA TODAY si Kyle Busch přivodil zlomeniny na levé i pravé noze a jedna ze zlomenin je prý velmi komplikovaná. Buschovi fanoušci Kyla v dnešním závodě neuvidí, otázka je, jak dlouho bude osmnáctka bez svého pána.

Kromě vlny přáních brzkých uzdravení Kylu Buschovi, se zvedla i vlna rozhořčení nad tím, že bezpečnost není stoprocentní.

„Nerozumím tomu, proč nejsou SAFERy všude.“ Řekl šestinásobný šampion Jimmie Johsnon.

„To je to, co děláme, v Daytoně se bourá a to hodně a vy mi chcete říct, že tak masivní stěna není opatřena bariérou?“ Reagoval Kasey Kahne.

I Regan Smith, který si nedávno vyzkoušel, jaké to je být „hlavou vzhůru“ vyjádřil svůj názor: „Jsem rozzuřený, každá stěna, ať už je v první, druhé nebo i třetí řadě by měla být opatřena bezpečnostními prvky. Do roku 2015 je skutečnost, že tomu tak není, neomluvitelná.“  

A nebyli to jen aktivní jezdci, kteří se měli potřebu ke všemu vyjádřit, své řekl i Jeff Burton, který je velkým zastáncem bezpečnostních bariér: „Jezdci si zaslouží bezpečnostní bariéry, a to nejen ve světe NASCAR, ano je to drahé, ale musíme najít cestu, jak jezdce zabezpečit.“ 

Jack Roush, který se díky vítězství Ryana Reeda letos už poprvé mohl radovat z trofeje, označil nehodu Kyla Busche za „nešťastnou“ a dodal, že bezpečnost je neustále ve vývoji. „Závodní dráhy nejsou a nikdy nebudou bez rizika, řidiči prostě musí počítat s tím, že se může něco přihodit.“ Řekl Roush. „Je to nešťastné, když se něco takového stane, ale během posledních dvaceti osmi let bezpečnost neuvěřitelně pokročila, a já musím NASCAR za všechny kroky pochválit. Vím, že NASCAR dělá vše aby zlepšil bezpečnost.“ Dodal Roush. Jeho „optimismus“ je možná výsledkem hrdosti na člena jeho týmu, majitel týmu Kyla Busche ale dozajista takovým optimismem necrčí.

SAFER (Steel And Foam Energy Reducing) je ochranná bariéra, která lemuje betonové zdivo. Poprvé byla tato technika ochrany použita v roce 2002 v Indianapolis, klíčovým momentem pro krok zavedení SAFERu přitom byla tragická nehoda Dala Earnhardta (a také úmrtí jezdců Adam Petty, Kenny Irwin Jr. a Tony Roper).

Instalace SAFERů se za posledních třináct let rozmohla a dnes lemuje především „rizikové ovály“, na nichž dochází často k nehodám. Úředníci NASCAR ale řekli, že především kvůli vysokým nákladům není možné zabezpečit SAFERem každou zeď, která se nachází na okruhu. Bude se muset stát asi ještě více podobných nehod aby NASCAR potřebné peníze, nebo alespoň poměrnou část, našel.

 

 

Trackbacks for this post

  1. […] obou dolních končetin transportován do nemocnice. Nehoda vyvolala mnoho otázek (více čtete ZDE) a Kyle věděl, že do závodního vozu se jen tak neposadí. První předpovědi mluvily o […]

  2. […] Erika Jonese a sám sebe nasměroval přímo do vnitřní lemující zdi bez SAFER bariéry. Z této nehody vyvázl se zraněním obou dolních končetin a vystavil si tím tří měsíční pauzu, během […]

  3. […] obou dolních končetin transportován do nemocnice. Nehoda vyvolala mnoho otázek (více čtete ZDE) a Kyle věděl, že do závodního vozu se jen tak neposadí. První předpovědi mluvily o […]

Napsat komentář