XS: Ohlédnutí za sezónou 2015

V dnešním článku si připomeneme a shrneme ty nejzajímavější momenty, které jsme mohli vidět v druhé nejvyšší sérii NASCAR Xfinity. Sezóna 2015 hostila třicet tři závodů, a tak zajímavých momentů rozhodně není málo. 

Ročník 2015 se tradičně rozjel na daytonském oválu, a hned první závod se dostal do podvědomí každého fanouška NASCAR. V nájezdu do sto třináctého kola došlo již k druhé The Big One a to poté, co Kyle Busch lehkým šťouchnutím roztočil Erika Jonese a sám sebe nasměroval přímo do vnitřní lemující zdi bez SAFER bariéry. Z této nehody vyvázl se zraněním obou dolních končetin a vystavil si tím tří měsíční pauzu, během které musel ve své primární sérii Sprint Cup vynechat jedenáct závodů.

K superspeedways jako je Daytona a Talladega tyto takzvané The Big One zkrátka patří. Přesvědčili jsme se o tom hned při první žluté fázi sezóny, kdy se Regan Smith po kontaktu s Danielem Suarézem překulil přes střechu. Ani Talladega o toto „zpestření“ nebyla ochuzena, když se chumel jezdců vydal na pit lane.

Další děsivý moment nastal v Richmondu při pit stopu Brandona Gaughana. Při tankování došlo jiskrou ke vznícení vytékajícího paliva, které se následně změnilo ve velký požár. Čtyři mechanici museli být podrobeni lékařské prohlídce a mechanik připevňující vkleče, vedle nádrže, zadní kolo, musel být hospitalizován. Po tomto incidentu vedení NASCAR mechanikům nařídilo nosit pod helmou protipožární kukly, obdobné jako mají závodníci.

Rok 2015 se nesl i ve znamení pozávodních bitek mezi jezdci. Jednu z nich vyprovokoval Brian Scott, který nebyl spokojen s počínáním Darrella Wallace Jr. při posledním restartu v Kentucky.

Dalším rozhořčeným jezdcem byl Regan Smith. Toho Ty Dillon vypoklonkoval ven z dráhy při závěrečném restartu v první zatáčce na klasickém okruhu Watkins Glen.

Kontakt v posledním kole na oválu v Iowě mezi Ryanem Reedem a Rossem Chastainem také vyústil k ráně do zad a následnému vyříkávání situace.

Nejzajímavější dojezd nám jezdci nabídli na klasickém okruhu v Mid-Ohiu. V tu chvíli vedoucí Alex Tagliani, který strávil nejvíc kol ve vedení (39 ze 75), úspěšně odrážel útoky druhého Regana Smitha až do předposlední zatáčky před šachovnicovou vlajkou. V oné zatáčce při brzdění Smith lehce popošťouchl Taglianiho, poslal ho na vnější stranu zatáčky a Smithovi se uvolnilo místo na podjetí. Tímto, lehce nesportovním atakem, si rodák z New Yorkského Cato dojel pro své páté vítězství v kariéře. Smith poté přidal ještě šesté vítězství v podzimním závodě v Doveru.

Hvězdný návrat po zranění zaznamenal svým vítězstvím na oválu v Michiganu Kyle Busch. Po téměř čtyř měsíční pauze se rozhodl opět zvířit vody série Xfinity a okamžitě zaznamenal nejlepší možný výsledek. Busch, ačkoliv se neúčastní všech závodů, se dá jasně označit za nejúspěšnějšího jezdce druhé ligy NASCAR. Za třináct sezón si zde odkroužil 311 závodů z toho jich 76 vyhrál, 48krát startoval z pole position, 186krát se umístil v TOP5, a 221 krát závod dokončil v TOP10. Své zatím poslední vítězství získal ve Phoenixu.

Letošní ročník přál i několika mladým nováčkům, kteří si připsali své první vítězství v rámci této série. Mezi ně patří vítěz úvodního, již zmiňovaného, bláznivého podniku v Daytoně. Závod Alert Today Florida 300 vyhrál, za pomoci svého týmového kolegy Chrise Bueschera, Ryan Reed. Chris Buescher několik posledních kol před sebou svého týmového kolegu ze stáje Roush-Fenway Racing doslova tlačil a dotlačil ho až pod šachovnicovou vlajku. Hvězdný start do sezóny ale pro Reeda nenaznačil úspěšnou sezónu, jelikož jeho jediný dojezd v TOP10 je právě toto vítězství. V šampionátu jezdců nakonec skončil na desátém místě.

Svého prvního vítězství se dočkal i nadějný mladíček, teprve devatenáctiletý rodák z Michiganského Byronu, Erik Jones. Při jarním závodě v Texasu si svěřenec Kyle Busche připsal své první vítězství hned v devátém odjetém závodě kariéry za tým Joa Gibbse.

A aby toho nebylo málo, druhým vítězstvím na oválu v Chicagolandu završil úspěšný víkend takzvaným „sweepem“. V sobotu večer totiž vyhrál závod série Camping World Truck Series na oválu v Iowě, a následujícího dne v neděli, bez jakéhokoliv tréninku, vyhrál závod Owens Corning Atticat 300. Tohoto talentu si Joe Gibbs natolik cení, že mu nabídl závodní sedačku na celou sezónu 2016 v Xfinity Series + by se měl ukázat na několik závodů v pátém voze v nejvyšší lize Sprint Cup.

Teď už se pojďme přesunout k tomu nejdůležitějšímu, a to k souboji o titul šampiona. O titul se nejvíce prala čtveřice Chris Buescher, Chase Elliott, Ty Dillon a ke konci sezóny se výhrou v Doveru do boje zapojil i Regan Smith. Úvod sezóny patřil Ty Dillonovi, prvenství mu ale po nevydařeném desátém závodě 3M 250 v Iowě přebral Chris Buescher a do konce šampionátu ho už nepustil. Na závěrečný podnik v Homesteadu tak Buescher přijel s osmnácti bodovým náskokem na Chase Elliotta, dvaceti dvou na Tye Dillona a dvaceti čtyř bodovým náskokem na Regana Smithe. Buescher nikam nepospíchal, v poklidu si dojel na jedenáctém místě a mohl se začít radovat ze zisku titulu šampiona Xfinity Series.

„Je mi ctí tu být,“ řekl Buescher při přebírání vítězného poháru. „Je to skvělé, všem moc děkuji za podporu po celou sezónu, ať už od rodiny, či celého týmu. Od února tihle kluci odváděli skvělou práci na autě a zaslouží si uznání. Je to velký úspěch pro náš tým Roush-Fenway!“ dodal Buescher.

NASCAR XFINITY Series Ford EcoBoost 300

Šampionát jezdcůChris Buesher
Šampionát vlastníkůPenske Racing
Šampionát značekChevrolet
Nováček sezónyDaniel Suarez
Nejpopulárnější jezdecChase Elliott

Těmito nejzajímavějšími momenty děláme tečku za skvělou sezónu 2015. Než se závodní kola opět roztočí, budeme si muset počkat necelé tři měsíce. Sezóna 2016 začíná v Daytoně 20. února 2016.

Kalendář závodů 2016

 

Napsat komentář