Řádění v Daytoně ukončil GWC restart

Sezónu 2015 můžeme oficiálně považovat za zahájenou. Úvodní závod Daytona 500 byl odkroužen, a přestože v něm dominoval Jeff Gordon, z výhry se nakonec radoval někdo úplně jiný.

Závod z počátku vyhlížel velmi poklidně, první kola se obešla bez karambolů a diváci mohli bez vzrušení pozorovat kroužení jezdeckého pole. O trochu rozruchu se postaral Landon Cassill, jehož vůz začal kouřit a traťový komisaři neváhali a nechali poprvé vyvěsit žluté vlajky. Závodní den pro Cassilla zkončil, jeho nepojízdný vůz musel být navíc odtažen.

Po restartu nastala další část kroužení, na čele se usadil Jeff Gordon, Pole Sitter, který ve vedení nakonec sečteno, podtrženo strávil 87 (tedy nejvíce) kol.

Ve 42. kole se mávalo žlutými vlajkami po druhé, Tony Stewart měnící stopu se připletl do cesty Blaneymu a ten ho nepatrným kontaktem poslal do horní lemující zdi. Ťukanec si odnesl i Kenseth, který se stihl otřít ještě o kolem projíždějícího Waltripa.

I při následujících zastávkách u mechaniků ukázal Gordon, že je dnes prostě ve formě, Pit uličku dokázal opustit jako první a vrátit se tak do vedení závodu. Pro Tonyho Stewarta závodní den skončil. Ačkoli se jeho mechanici snažili čtrnáctku dát do kupy a proběhly i pokusy o navrácení se na trať, Stewart boj po 72 kolech musel vzdát. Daytonu 500 letos tak zakončil na nelichotivém 42. místě.

V osmdesátém sedmém kole došlo na zastávky u mechaniků za plného závodního tempa, o trochu horké chvilky se na Pit Lane postaral Martin Truex Jr., který při nájezdu zpomalil o trochu víc než kolegové jedoucí za ním mohli tušit. Vše se ale obešlo bez větších dramat a tak kroužení pokračovalo. Leaderem závodu byl opět a stále (párkrát vystřídaný) Jeff Gordon. Naposledy vyhrál Daytonu 500 z Pole Position před patnácti lety Dale Jarrett. Zdálo se, že na Jeffa nikdo nemá, to se ale po stovce odkroužených kol změnilo, na Gordona začal dorážet Denny Hamlin, který se následně ujal vedení, neradoval se ale dlouho, protože ho trumfnul Dale Earnahrd Jr.. Muž, který tento závod vyhrál minulý rok. I přes to, že Earnhardt Jr. na čele závodu odkroužil 32 kol, ani on nevyhrál.

Celkem 39 kol v čele strávil Jimmie Johsnon, své vedení si dokázal udržet i po restartu, který následoval po té, co pouhých čtyřicet kol před cílem řekl sbohem motor Bradu Keselowskemu.

O páté předposlední přerušení se postaral vůz Davea Blaneyho, který měl problémy s motorem, do cíle zbávalo necelých dvacet kol, po restartu se o vedení prali Johnson a Logano, Johnson se ukázal být rychlejším. Celé jezdecké pole se přitom začalo šikovat do trojřadu, dvanáct kol před cílem se vláček trojřad ucelil a všichni s napětím seděli přikovaní k sedačkám v očekávání, zda-li se něco stane. Devět kol před cílem se od hroznu vozů dokázal utrhnout Leader – Joey Logano, radost mu ale překazilo šesté přerušení. Vůz Justina Allgaiera nadělal na trati přitom takový nepořádek, že závod musel být zastaven. Nad tratí zavlály červené vlajky, naštěstí na pouhých sedm minut. Vzhledem k tomu, že toto přerušení přišlo pouhá čtyři kola před cílem, bylo jasné, že se dočkáme green-white-checkered restartu. V ne jedné vysílačce zazněla diskuze mezi řidičem a velitelem posádky o šetření paliva.

Restart se naštěstí podařil, pod bílou vlajkou jako první projel Joey Logano. Asi největší karambol celého závodu se udál v posledním-bílém kole, závod byl nakonec dokončen pod žlutými vlajkami. Vítězem se stal Joey Logano, který je tak historicky druhým nejmladším vítězem Daytony 500. (Nejmladším vítězem je Trevor Bayne, který vyhrál v roce 2011, kdy mu bylo 20 let.) Pro Logana je to deváté vítězství v kariéře, zaokrouhlí letos na desítku? Tým Penske bude mít dnes večer rušnou noc.

„Nemůžu tomu uvěřit,“ řekl Logano, jehož předchozím nejlepším výsledkem v tomto závodě byla devátá příčka v roce 2012. „Je to opravdu úžasné. Daytona 500. Ach můj Bože. Děláte si ze mě srandu? Byl jsem strašně nervózní, skoro celý závod. Pracovali jsme tvrdě v offseason a tohle je moje nejslabší závodní trať ze superspeedways. Nemůžu nebýt hrdý. Neuvěřitelné.“ Okomentoval svou výhru Logano.

Druhý dojel Kevin Harvick a pomyslný bronz získal Dale Earnhardt Jr.. Jeff Gordon, který byl statečně během celého závodu slušně viděn, byl bohužel slušně vidět i ve zmíněné nehodě v posledním kole, do které se zapletlo celkem osm vozů. Nakonec dojela legendární dvacet-čtyřka až na neútěšném třicátém třetím místě.