Štatistické okienko #81: Circuit of The Americas

NASCAR sa prvýkrát v sezóne predstavil na klasickom okruhu a videli sme veľmi zaujímavé predstavenia. Na Circuit of The Americas sa bojovalo o každý centimeter, aj keď limity trate potrápili viacerých pretekárov. Poďme sa pozrieť na zaujímavosti, ktoré nám uplynulý víkend priniesol.

NASCAR CUP SERIES (EchoPark Automotive Grand Prix)

Corey LaJoie štartoval z 5. miesta, čo je najlepšia štartová pozícia v histórii Spire Motorsports v NCS.

William Byron a Ty Gibbs boli v kvalifikácii od seba len 0,015 sekundy. Ide o najtesnejší rozdiel najlepšej dvojice v kvalifikácii na klasickom okruhu od Watkins Glen 2009 (Johnson – Kurt Busch, 0,008 sekundy).

• Preteky na COTA boli len štvrtými pretekmi Cup Series v stage ére (od 2017), kde žlté vlajky viali len cez segmentové prestávky – COTA 2024, Road America 2022, Sonoma 2019 a Las Vegas 2019.

William Byron získal svoju druhú výhru na klasickom okruhu. Stal sa navyše prvým jazdcom od rokov 1997-99 (Jeff Gordon), ktorý sa stal prvým viacnásobným víťazom pretekov v sezóne v troch rokoch v rade.

Byron sa stal prvým jazdcom, ktorý ovládol tréning, kvalifikáciu aj preteky v aute NextGen. Zároveň prvým do Dennyho Hamlina v Bristole 2019.

Ty Gibbs vybojoval svoj štvrtý TOP10, čím stanovil svoju najdlhšiu sériu v kariére.

Gibbs počas posledných troch pretekov Cup Series na klasickom okruhu odjazdil mimo TOP15 len jedno kolo. V štyroch z posledných päť okruhov má minimálne 99% odjazdených v TOP15, vrátane troch, v ktorých ani raz nebol mimo najlepšiu pätnástku.

• Štvrtý Alex Bowman má tri TOP5 na COTA v rade. S TOP5 aj minulý víkend v Bristole, je to prvákrát od 2020, čo má dva TOP5 v rade.

Prečítajte si aj: Byron napodobnil Gordona a prepísal históri NextGen

NASCAR XFINITY SERIES (Focused Health 250)

Kyle Larson získal svoje 15. víťazstvo v NXS. Ide o prvú výhru Hendrick #17 odkedy sa part-time vrátil do série.

• Prvýkrát v histórii NASCAR (Cup, Xfinity, Truck) sa stalo, že jazdec získal pole position, vyhral preteky a vo vedení bol iba jedno kolo. V NASCAR máme po víkende na COTA odjazdených 4 793 pretekov (Cup 2756, Xfinity 1343 a Truck 694).

• Druhý Austin Hill má TOP5 v každom štarte tejto sezóny.

• Pri svojom debute zaznamenal Austin Green siedme miesto.

Anthony Alfredo a Our Morotsports získali štvrtý TOP20 v úvodných piatich pretekoch sezóny.

Prečítajte si aj: Larson trpezlivosťou vyhral na COTA

NASCAR TRUCK SERIES (XPEL225)

Connor Zilisch sa stal siedmym jazdcom, ktorý získal pole position pri svojom prvom štarte v Truck Series.

• Prvýkrát v histórii organizácie mal TRICON Garage päť áut v TOP10. Stalo sa to druhýkrát v Truck Series, čo mal  jeden tím päť jazdcov v najlepšej desiatke – Thor Sport, Martinsville 2009.

Corey Heim vyhral svoje prvé preteky na klasickom okruhu. S druhým miestom Taylora Graya má TRICON prvýkrát v pretekoch TOP2.

Zilisch po zisku pole positon obsadil pri svojom debute v pretekoch štvrté miesto.

Prečítajte si aj: TRICON ovládol COTA, Heim s prvou výhrou na okruhu

zdroj: x.com/joe_srigley, x.com/DustinAlbino, x.com/TreyRyan99

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář