Štatistické okienko #78: Las Vegas Motor Speedway

Na Las Vegas Motor Speedway sme sa opäť mali na čo pozerať. Prvá výhra v NASCAR, ukončenie tohtosezónnej dominancie Chevroletu či ďalšie momenty. Poďme sa pozrieť, ako nám víkend v Nevade obohatil štatistiky.

NASCAR CUP SERIES (Pennzoil 400)

Joey Logano je prvým jazdcom od roku 200, ktorý sa v prvých troch pretekoch sezóny kvalifikoval do prvého rade (Ricky Rudd). V prvých troch pretekoch mal priemerný štart 1,33, čo je najlepší priemer od roku 1983, keď Rudd začal sezónu s tromi pole positions.

Kyle Larson získal tretiu výhru pri posledných siedmych štartoch v Las Vegas, čím sa trať v Nevade stala druhou, na ktorej má jazdec HMS tri výhry.

• Odkedy prestúpil do Henrdick Motorsports, začalo sa Larsonovi výrazne dariť v Las Vegas – získal TOP2 v piatich zo siedmych pretekov (vrátane troch výhier) a vo vedení strávil 602 kôl.

Larson je prvým jazdcom Cup Series, ktorý vyhral oba segmenty v jedných pretekoch v štyroch sezónach v rade. S piatimi podujatiami, v ktorých ovládol oba segmenty sa vyrovnal Martinovi Truexovi Jr. a Kevinovi Harvickovi.

• Druhý Tyler Reddick získal svoj prvý TOP5 a TOP10 v sezóne.

• Larson a Reddick finišovali prvý a druhý trikrát v histórii, pričom zakaždým vyhral Larson (Las Vegas 2024, Darlington II 2023 a ROVAL 2021).

• Piaty Ty Gibbs vyrovnal svoj najlepší finiš na intermediate trati.

• Šieste miesto Noaha Gragsona je jeho najlepším umiestnením mimo superspeedway.

• Piati jazdci zaknihovali v tejto sezóne tri umiestnenia v TOP20: Hemirc, Elliott, Truex Jr., Byron a Gibbs.

• Sedem pretekárov skončilo v lead lape v každom podujatí sezóny 2024: Hemric, Byron, Busch, Gibbs, Nemechek, Truex. Jr a Elliott.

• V pretekoch v Las Vegas končilo v lead lape 31 áut, čo je najviac v histórii na ovále v Nevade.

Chris Buescher nedokončil prvé preteky od Atlanty vlani v marci.

Prečítajte si aj: Kyle Larson dominantne s treťou výhrou vo Vegas

NASCAR XFINITY SERIES (The LiUNA)

JH Nemechek zaknihoval 10. víťazstvo v NXS a stal sa 47. jazdcom v histórii série, ktorý má na konte 10+ výhier.

• Úradujúci šampión NXS Cole Custer vybojoval druhým miestom svoj prvý TOP10 v sezóne.

Chandler Smith strávil vo vedení 74 kôl, čo mu pri troch štartoch vo Vegas dáva momentálne súčet 215 kôl. V ostatných 36 štartoch bol v čele spolu 178 kôl.

Austin Hill a Chandler Smith sú jediní dvaja jazdci, ktorí v prvých troch pretekoch sezóny získali trikrát TOP5.

• Osemnásty Leland Honeyman zaknihoval svoj najlepší finiš v kariére.

• Išlo o 300. preteky pod názvom XFINITY SERIES – len Ryan Sieg a Jeremy Clements absolvovali všetkých tristo.

Prečítajte si aj: Nemechek ukončil dominanciu Hilla

NASCAR TRUCK SERIES (Victoria’s Voice Foundation 200)

Rajah Caruth si pripísal výhru po štarte z pole position (jeho prvej) a viedol 38 kôl. V predošlých 29 pretekoch viedol spolu len 2 kolá.

Caruth sa stal tretím afroameričanom s výhrou v pretekoch NASCAR – Wendell Scott a Bubba Wallace.

• Druhý Tyler Ankrum získal prvý TOP5 od pretekov minulý marec na COTA v Austine.

Corey Heim má v úvodných troch podujatiach sezóny tri pódiové umiestnenia.

• Smoliar Ty Majeski viedol v pretekoch 40 kôl, no skončil až desiaty. Ide o jeho najväčší počet kôl vo vedení na intermediate trati od Homestead 2022.

Prečítajte si aj: Rajah Caruth s prvou výhrou v NASCAR

zdroj: x.com/joe_srigley, x.com/DustinAlbino, x.com/TreyRyan99

fotografie: NASCARmedia.com