Ohlédnutí za ARCA Menards Series

V dnešním ohlédnutí se podíváme na sedmdesátý ročník ARCA Menard Series.

Letošní sezóna čítala dvacet závodů a vše vypuklo tradičně v Daytoně při místním únorovém Speedweeku. Celé toto klání si podmanil loňský vice-champion Corey Heim. Vyhrál jak kvalifikaci, tak vedl nejvíce kol a jako první proťal cílovou čáru. Tento mladíček se sice soustředil na sérii Craftsman Truck Series, přesto se zúčastnil dalších šesti dalších klání a připsal si ještě jednu výhru v Kansasu.

Zajímavá situace nastala v Milwaukee. Do závodu odstartovalo hned šest ženských závodnic. To se stalo teprve podruhé v historii ARCA. Poprvé se to stalo v Daytoně roku 2010. Do klání tehdy nastoupily Jennifer Jo Cobb, Milka Duno, Jill George, Leilani Münter, Alli Owens a Danica Patrick. Letos se v Milwaukee představily Amber Balcaen, Toni Breidinger, Mandy Chick, Stephanie Moyer, Amber Slagle, a Rita Thomason. Nejlépe dojela Toni Breidinger, když proťala cílovou čáru na dvanáctém místě. Milwaukee-0017-572x520

Do této série míří i několik jezdců z vyšších pater šampionátů NASCAR a například tři výhry získal Brandon Jones. Ten se na Victory Lane podíval na Charlotte Motor Speedway, Iowa Speedway a na klasickém okruhu ve Watkins Glen. Jones ve všech případech usedl do vozu Joe Gibbs Racing.

Za tým David Gilliland Racing se ve vybraných závodech představil jezdec ze série trucků Taylor Gray. Ten si také připsal tři výhry, když se radoval ve Phoenixu, na Mid-Ohiu a v Poconu.

Fenomenální finále nicméně zaznamenal Sammy Smith. Tento osmnáctiletý mladík naskočil aktivně do sezóny až ve druhé třetině a během ní získal šest triumfů, z toho poslední tři v řadě. Jezdec týmu Kyle Busch Motorsports si jasně podmanil zmíněné závody šampionátu a z šestnácti odjetých podniků získal patnáct Top 5 finishů. Jen jedno klání dokončil mimo Top 5 na Pocono Raceway, kde skončil dvanáctý. Díky čtyřem absencím v úvodu sezóny však dokončil na čtvrtém místě v bodování šampionátu. LH-0025-780x520

Na třetím místě v šampionátu dokončil Rajah Caruth. Jeho cestu k závodění si můžete připomenout ZDE. Tento rodák z Georgie sice nevyhrál žádný závod, pilně však sbíral body a k třetímu místu mu stačilo osm Top 5 a čtrnáct Top 10 dojezdů. Nejlépe se umístil na druhém místě v Kansasu. LH-0012-780x520

Ani druhý jezdec pořadí šampionátu nevyhrál závod. Daniel Dye sice vyhrál kvalifikaci na Berlin Raceway, přestože vedl nejvíce kol, na vítězného Sammyho Smitha to nestačilo. Dye získal z dvaceti závodů sedmnáct Top 10 a třináct Top 5 dojezdů.

Šampionem ARCA Menards Series 2022 se tak stal Nick Sanchez. Jezdec týmu Rev Racing získal tři vítězství (Talladega, Kansas a Michigan), devětkrát se podíval do Top 5 a šestnáctkrát do Top 10. Pro něho a jeho tým Rev Racing je to první titul v šampionátu ARCA. Díky této situaci tým postupuje do Craftsman Truck Series, kde společně se Sanchezem budou využívat spolupráce s Kyle Busch Motorsports. ARCA910292022330-960x510