Ohlédnutí Craftsman Truck Series 2023

Už je to týden co byly rozdány tituly šampionů a my se v prvním ohlédnutí za sezónou podíváme na NASCAR Craftsman Truck Series. Zde si pro svůj druhý titul dojel jezdec Thor Sport Racing Ben Rhodes.

Jedna z největších změn přišla ještě před samotnou sezónou, kdy sérii Trucků opustila po čtrnácti letech titulární společnost Camping World (2019-2020 dceřiná společnost Gander RV & Outdoors) a na scénu se vrátila firma Cratsman. Tato „nářaďová“ company byla jako titulární sponzor série už od samého začátku v roce 1995 a v roce 2023 se ve velkém stylu navrátila.

Devětadvacátá sezóna odstartovala již tradičně na Daytona International Speedway. Nejlépe do ní vkročil obhájce loňského titulu Zane Smith a připsal si první vítězství. K tomuto „zářezu“ přidal ještě jeden na klasickém okruhu v Austinu.

V základní části je povoleno startovat jezdcům z vyšších sérií NASCAR a některé hvězdy se opět navrátili za závodní volant velkých pick-upů. Ve výčtu jmen začneme rekordmanem Kylem Buschem, který nastoupil do pěti závodů a připsal si hned dvě výhry v Las Vegas a Poconu. Dalším kdo se podíval na Victory Lane je Joey Logano, který ovládl jediné klání do kterého zavítal a to konkrétně prašný Bristol. Velkou událostí sezóny byl návrat na North Wilkesboro a tam se z vítězství radoval Kyle Larson.

Základní část sezóny byla tentokrát ukončena na Richmond Raceway a do postupové desítky se probojovali Corey Heim, Zane Smith, Carson Hocevar, Christian Eckes, Grant Enfinger, Ty Majeski, Ben Rhodes, Nick Sanchez, Matt DiBenedetto a Matt Crafton.

Během třech klání Round of 10 se z vítězství radovali Majeski, Enfinger a Eckes a ti si automaticky zajistili postup. Úvodní část se vůbec nevyvedla multi-šampionovi Mattu Craftonovi a dřívějšímu jezdci Cup Series Mattu DiBenedettovi. Druhý zmiňovaný se navíc po této šlamastice nepohodl s týmem Rackley W.A.R., nedokončil kompletní sezónu a na příští ročník hledá jiné angažmá.

Loňský šampion Zane Smith pro změnu absolutně nezvládl druhé kolo playoff a ani on se neprobojoval do Championship 4. V Bristolu skončil na čtyřiadvacáté příčce, v Talladeze srazil na pit lane svého mechanika, který mu poměrně poničil auto a v Homesteadu sice dlouhou dobu vedl, nakonec se ale musel sklonit před Carsonem Hocevarem. Aby toho nebylo málo tak byl stejně z klání vyloučen kvůli nepovolené podpěře čelního skla.

K Smithovi se připojil Eckes, Sanchez a Majeski. Ani oni se na body neprobojovali do finálního rozstřelu ve Phoenixu.

O titul šampiona si to tak rozdali Carson Hocevar, Corey Heim, Grant Enfinger a Ben Rhodes. Heim měl rozhodně k zisku premiérovému titulu nakročeno nejlépe, proti byl však Carson Hocevar, který ho v souboji o líderskou pozici roztočil. Heim si to nenechal líbit a hluboko v poli si na svého soka „počkal“ a úmyslně ho vyřadil ze závodu. Za tento incident dostal pokutu 12 500 dolarů a bylo mu odebráno 25 bodů.

Souboj se tak přesunul na Bena Rhodese a Granta Enfinger. Rhodes sice v závěru bojoval s poškozenou převodovkou, nicméně dokázal svůj vydobytý náskok udržet a dojel si pro druhý titul šampiona Craftsman Truck Series v kariéře.

V nadcházející sezóně nás čeká několik menších změn v obsazení jezdeckého pole. Svoji kampaň v Truck Series ukončuje tým GMS Racing, který nasazoval hned tři vozy. Šéf týmu Maurice Gallagher působil v sérii se svou stájí od roku 2013 a získal dva tituly mezi jezdci. V roce 2016 se radoval Johnny Sauter a ve 2020 Sheldon Creed.

Po čtrnácti sezónách končí i tým veleúspěšného Kyla Busch KBM. Vozy stáje nemizí úplně, došlo totiž k odkupu celého „shopu“ týmem Spire Motorsports. Kompletní článek si můžete přečíst zde.

Nová sezóna 2024 odstartuje tradičním nočním klání na Daytona International Speedway 16. února. Kalendář nedoznal příliš změn, jen se místo klasického okruhu Mid-Ohio podíváme na nejstarší ovál kalendáře na Martinsville Speedway.

V závěrečné části ohlédnutí se můžete podívat na ty nejzajímavější statistiky.

StatistikaJezdecPočet
VítězstvíChristian Eckes/Carson Hocevar4
Top 5Corey Heim12
Top 10Corey Heim19
Top 15Corey Heim/Grant Enfinger20
Top 20Grant Enfinger23
Top 25Grant Enfinger23
30. a horší místoDean Thompson10
Průměrný finishCorey Heim6.77
Pruměrný startTy Majeski5.95
Pole positionNick Sanchez5
Vítězství ve stageCorey Heim8
Po sobě jdoucí Top 3Christina Eckes4
Po sobě jdoucí Top 5Corey Heim/Carson Hocevar5
Po sobě jdoucí Top 10Corey Heim15
Po sobě jdoucí Top 15Corey Heim18
Po sobě jdoucí Top 20Grant Enfinger23
Kol ve vedeníCorey Heim611
Vedení v závodechCorey Heim15
Závodů s nejvíce kol ve vedeníCorey Heim6
Nejvíce odjetých kolGrant Enfinger3323
Dojezdů v líderském koleCorey Heim21
Po sobě jdoucích dojezdů v líderském koleCarson Hocevar14
Dokončených závodůGrant Enfinger23
Nedokončených závodůDean Thompson10
Po sobě jdoucích nedokončených závodůParker Kligerman4

Nejdelší závod: Mid-Ohio – 2:46:44

Nejkratší závod: Bristol – 1:16.06

Nejvíce změn na líderské pozici: Talladega – 23

Nejméně změn na líderské pozici: Martinsville (zkrácen kvůli dešti) – 2

Nejvíce žlutých fází: Texas/North Wilkesboro/Phoenix – 12

Nejméně žlutých fází: Circuit of the Americas – 3

Nejvíce předjetí během zelených vlajek: Talladega – 4194

Nejméně předjetí během zelených vlajek: Martinsville (zkrácen kvůli dešti) – 599

Nejtěsnější rozdíl v cíli: Talladega – 0,089 sekundy

Největší rozdíl v cíli: Circuit of the Americas – 5,451 sekundy

Průměrný rozdíl v cíli mezi prvním a druhým: 1,813 sekundy

Závodů ukončených pod žlutými vlajkami: 4

 

Jezdecký titul: Ben Rhodes

Týmový titul: Thor Sport Racing

Nováček roku: Nick Sanchez

Fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář