Historie vzniku NASCAR I.

Když si do internetového vyhledávače zadáte historie NASCAR, většinou se Vám otevře spousta oken, kde historie začíná v letech 1947 a 1948, to je také správně, právě do těchto let se vznik této společnosti datuje, ale my se zaměříme na to, co vedlo ke vzniku myšlenky těchto závodů, a co předcházelo tomu, než byla založena oficiální organizace (asociace) NASCAR.

Abychom byli opravdu důslední, musíme se vrátit až do devatenáctého století a zavítat na naprosto jiný kontinent. Od poloviny padesátých do začátku šedesátých let dochází v Irsku k velké bramborové plísni a hned k několika vlnám hladomoru. Hladomor vyústil k četným migracím do Británie ale především do Ameriky. Migrovala téměř polovina obyvatel (z původních 8 milionů zbylo v Irsku 4,4 milionu obyvatel) obdobná, ale ne až tak dramatická situace se odehrávala i ve Skotsku. Migrace probíhaly kolem padesáti let.

Ptáte se, jak tohle může souviset s NASCAR?

Skotští a Irští přistěhovalci totiž do Ameriky přivezli mnohem více než miliony nových obyvatel – Whiskey. Vedle bramborové plísně už tu máme druhý bod, kterému můžeme „být vděční“ za vznik této motoristické velmoci.

Právě Irové a Skoti se pyšnili umem Whiskey vařit, nebo chcete-li pálit, a Američanům (do té doby neznámý alkohol) velmi zachutnal. O Whisku byl velký zájem a tak ti, kteří ji uměli pálit, zasvěcovali své rodinné příslušníky, přátele a další osoby potřebné k tomu, aby se alkohol mohl vyrábět. Vše samozřejmě bylo nelegální, takže palírny alkoholu byly často ukryté v kopcích, lesích apod.

Za pomyslný středobod vzniku organizování tajné distribuce alkoholu můžeme považovat Appalachii – koloniální oblast, která vznikla díky přistěhovalcům na východě Spojených států.

moonshine1

Alkohol se vyráběl, tajné receptury byly samozřejmě chráněny, vyzrazovat postup přípravy by neprospělo obchodu. Jenomže jak alkohol distribuovat? Jak nelegální alkohol dostat k zákazníkům? V tuto chvíli se konečně dostává na scénu pojem, který zařadíme vedle Bramborové plísně a Whiskey – Moonshine Runners. Právě tak byli nazýváni účastníci těchto nelegálních aktivit.

Alkohol se kvůli páře, která z palíren vycházela, často musel vařit po nocích, a kdy jindy alkohol rozvážet? Za bílého dne by to bylo bláznovství. Tito „měsíční běžci“ (název je mimo jiné inspirován zcela prvními kolonisty, kteří skutečně přebíhali hranice a alkohol přenášeli v botách, slovo „runner“ lze ve volném překladu přeložit jako pašerák) po nocích rozváželi alkohol k zákazníkům a obchod vzkvétal.

Nic z toho se samozřejmě nelíbilo státu a především daňovým úřadům a tak byli Moonshine Runners kolem roku 1920 i s jejich aktivitami zakázáni. Jenomže při tak výdělečném obchodu se Vám nebude chtít prostě skončit, dokonce se proslýchá, že do obchodů s Moonshine Runners byl zapojen i velký Al Capone. Rozjela se tedy druhý část, nové období Moonshine –palírny se schovávaly ještě důmyslněji, na hlídání objektů se najímali další lidé a především začalo docházet k modifikacím používaných vozů. Jenomže úřady a policie moc dobře tušily, že Moonshine ve své činnosti pokračují a stále okrádají stát o statisíce amerických dolarů.

moonshine2

Do historie tak vstupují Revenuers a G-men – speciální jednotky mužů za volanty rychlých vozů, kteří měli za úkol Moonshine Runners vystopovat, pochytat a nalézt tajné palírny. Jenomže Moonshine se opět nedali a ještě více se zdokonalili.

Otázky a nejistoty směřovaly nejčastěji k finální části plánu – k převozu alkoholu. V ten moment, bylo za potřebí mít opravdu hodně rychlá auta, jenomže zase ne taková, která by na ulicích vzbuzovala podezření. A řidiči? Museli být opravdu velmi schopní a nebojácní když usedali za volant s vidinou noční honičky.

Nyní je již souvislost s NASCAR více než jasná, že?

Jeden z nejznámějších vozů, o kterém se ví, že jej Moonshine Runners s oblibou používali, byl Ford Bussines Coupe. Na scénu tak přichází Ford – tato značka je historicky nejdéle svázána s NASCAR a jak víme, drží se na výsluní dodnes.

a49f113d3ffa6537ee64af1601169b32

Tento typ vozu byl jeden z nejčastějších, které tehdy brázdily cesty a silnice, nevzbuzovaly tedy žádnou extrémní pozornost a navíc měly velké zavazadlové prostory. Vedle tohoto Fordu byl oblíbený například i Oldsmobile Rocket 88s.

Jenomže tato auta, která byla běžně k dostání, byla také běžně rychlá. V týmu Moonshine Runners tak byli najednou nedocenitelní dobří automechanici. Pánové byli schopni zvyšovat výkonnost motorů, vylepšovali například zavěšení kol, neznámou nebyla ani turbodmychadla, a když už nestačilo vylepšit originální motor, prostě se vyndal a dal se dovnitř motor z jiného, mnohem silnějšího vozu. Modifikovaná auta tak měla najednou před svými pronásledovateli navrch.

Všechna akce se odehrávala po nocích, během dní potom začalo docházet k závodům. Mechanici od konkurenčních Moonshine se totiž začali dohadovat o tom, kdo má lepší auto, a hádali se i řidiči. Spíše než o hádky na nože se ale jednalo o přátelské handrkování. Netrvalo dlouho a závody, v nichž byly poměřovány síly, se staly běžnou zábavou, po které začali toužit i diváci, kteří často ani netušili, že se závodů účastní pašeráci alkoholu. Důležité bylo, že je o zábavu postaráno.

1948 NASCAR race on Daytona Beach
Jak to dopadlo s Moonshine Runners? Kdo byl iniciátorem vzniku asociace jak ji známe dnes? Druhý díl seriálu Historie vzniku NASCAR již příští pátek! Čtěte ZDE.

Trackbacks for this post

  1. […] prvním díle tohoto seriálu (Historie vzniku NASCAR I.) jsme si řekli o migracích z Irska a Skotska, které (dalo by se říci) vše odstartovaly a […]

Napsat komentář