Historie vzniku NASCAR II.

73818118RG001_StrictlyStock

Když si do internetového vyhledávače zadáte historie NASCAR, většinou se Vám otevře spousta oken, kde historie začíná v letech 1947 a 1948, to je také správně, právě do těchto let se vznik této společnosti datuje, ale my se zaměříme na to, co vedlo ke vzniku myšlenky těchto závodů, a co předcházelo tomu, než byla založena oficiální organizace (asociace) NASCAR.

V prvním díle tohoto seriálu (Historie vzniku NASCAR I.) jsme si řekli o migracích z Irska a Skotska, které (dalo by se říci) vše odstartovaly a představili jsme si velký pojem v pre-historii NASCAR a sice Moonshine Runners. Pašeráky alkoholu, kteří mezi sebou začaly pořádat nelegální závody. Závody, které se staly oblíbené nejen mezi jezdci, potažmo automechaniky, ale také mezi diváky.

Tyto závody byly samozřejmě nelegální, často se konaly na soukromých pozemcích, kdy majitelé pozemků na závody prodávali vstupenky. Z již nelegálního podniku tak vznikl další, ale závodění nebylo takovým trnem v oku úřadům a bylo těžké něco někomu dokazovat. Moonshine ve svých činnostech samozřejmě pokračovali, ale naše cesta se s nimi nyní rozchází. Pro klid obchodní duše byla v roce 1933 prohibice zrušena, zdroje financí tak trochu vyschly, vydělávat si bylo tedy potřeba také trochu jinak. Především zkušení řidiči byli v tu chvíli „bez práce“. Závody pro ně byly jakousi nadějí.

Závody užitkových vozů začaly nabývat na oblibě a jejich popularita stoupala, potenciál v závodech začali vidět i organizace, které se rozhodly závody sponzorovat. Jak jinak, než že mezi první sponzory patřili výrobci vozů – pro ně to znamenalo velmi dobrou reklamu a zvýšení prodejů vozů. Ford, General Motors a Chrysler – organizace dnes známé pod společným názvem Detroit Three – právě oni jsou historicky prvními sponzory.

V roce 1935 se do Daytony, místa, kde se také pořádají tyto závody (už od roku 1920), stěhuje muž, který dal světu NASCAR. William Henry Getty France Sr. byl fascinován závody a on sám byl duší závodník, ale navíc viděl, že závodění potřebuje řád. Sám se tedy pouští do pořadatelské činnosti a začíná závody organizovat.

ueqmIKZ

14. prosince roku 1947 dochází ke schůzi mezi Francem a dalšími možnými sponzory, osobami a pořadateli, kteří by se měli podílet na následujícím fungování závodů. Na této schůzi v Hotelu Streamline v Daytoně France všem nastínil, co a jak si představuje. Původní návrh pravidel byl podle zdrojů sepsán na obyčejný papírový ubrousek. Potom, co byla společností American Automobile Association odmítnuta podpora, bylo jasné, že France bude muset svůj sen postavit na nohy sám.

Streamline Hotel

National Championship Stock Car Circuit (NCSCC) tak se původně měla organizace jmenovat, byla přejmenována na NASCAR (National Asociation for Stock Car Auto Racing) tento název vznikl v hlavě Reda Vogta. Veškerá ustanovení, pravidla a fungování byla podepsána, sepsána a odsouhlasena 21. února 1948. Už tehdy se přitom hovořilo o třech hlavních sériích.

Sídlo NASCAR je tak i dnes symbolicky v Daytoně. Právě tam byl odmávnut i první závod první oficiální sezóny NASCAR. V roce 1949 se konal první ročník Strictly Stock Série – série, kterou dnes známe jako Sprint Cup. Pouze osmi-závodový maraton vyhrál toho roku Red Byron s Oldsmobilem. V roce 1950 se série přejmenovala na Grand National Series. Tento název si udržela dlouhých dvacet let.

Druhá sezóna čítala již devatenáct závodů a třetí dokonce čtyřicet jedna. V roce 1956 se potom se závody jakoby roztrhl pytel a odjelo se jich symbolicky dokonce 56! V roce 1964 to potom bylo ještě o šest závodů víc. Tento rekordní rok nejúspěšněji zvládl Richard Petty se svým Fordem. V následujících letech se počet závodů ustálil a pohyboval se kolem třicítky událostí. V roce 1964 byla také započata éra velké legendy NASCAR – Richard Petty se kromě rokru 1964 stal šampionem v roce 1967, 1971, 1972, 1974, 1975 a 1979. Na tuto éru sedminásobného šampiona potom navazuje druhý sedminásobný šampion – Dale Earnhardt. Ten se stal šampionem v roce 1980, 1986, 1987, 1990, 1991, 1993 a 1994. Tyto pány dodnes nikdo nedokázal překonat a jsou proto právem považování za největší legendy NASCAR.

c07558008857ccb4e8d0d4bb679897b3

V roce 1971 přišel na scénu nový velký sponzor této závodní série, která se přejmenovává na Winston Cup. Winston byla značka cigaret, vyráběná společností R. J. Reynolds Tobacco Company. Stejně jako se Marlboro muselo kvůli novým zákonům stáhnout ze závodů F1, musel se stáhnout i R.J Reynolds. V roce 2003 se tak hlavního sponzorství ujímá společnost NEXTEL. Fúze společností potom přinesla v roce 2007 nový název – Sprint Cup. To už nastala ére dalšího velikána – Jimmie Johnson – šestinásobný šampion z let 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 a 2013. Právě on patří dnes mezi nejlepší jezdce současnosti.

Cesta, kterou NASCAR urazil je dlouhá, pravidla byly změněny nesčetněkrát a vždy zde bude spousta věcí, které bude potřeba opravit, upravit, změnit nebo vyřadit. Do historie NASCAR zajisté patří i spousta témat jako je například vývoj samotných vozů, evoluce kokpitu, změny podmínek, za kterých se závodí, neustálé přidávání bezpečnostních prvků, změny systému bodování, změny jmen a dalších větších či menších malicherností,… Všem se budeme věnovat v jednotlivých článcích. Tento patřil především dávné historii.

A slovo závěrem?

Každý fanoušek NASCAR by si vždy měl vzpomenout na to, co umožnilo vznik tak krásného sportu. NASCAR má kořeny zapuštěné daleko v historii. Pravda – je zde spousta nelegálností a porušování zákonů, ale právě díky vášni všech lidí, kteří byli součástí dějin, má dnes NASCAR ono koření, díky kterému ho mnozí z nás tolik milují. NASCAR se za to stydět opravdu nemusí, spíše naopak – může být na svou historii hrdý, buďme hrdí s ním.

Trackbacks for this post

  1. […] Jak to dopadlo s Moonshine Runners? Kdo byl iniciátorem vzniku asociace jak ji známe dnes? Druhý díl seriálu Historie vzniku NASCAR již příští pátek! Čtěte ZDE. […]

Napsat komentář