Neuvěřitelná sezóna Kyla Busche

Kyle Busch prožívá zásadní rok a to jak v životě osobním, tak na poli závodním. Třicetiletý rodák z Las Vegas (Nevada, US) totiž letos všem ukázal, že má duši bojovníka. Po vážné nehodě na začátku sezóny, absenci více jak deseti závodů, se Rowdy vrátil, aby jako novopečený otec začal vyhrávat závody, probojoval se skrze vyřazovací kola a vyhrál svůj první titul šampiona v rámci nejvyšší série NASCAR.

Celým jménem Kyle Thomas Busch se narodil 2. května 1985. Jako spousta jiných jezdců i on se od malička věnoval závoděním na motokárách.

Již v šestnácti letech byl součástí světa NASCAR

V sérii Craftsman Truck (dnešní Camping World Truck) působí od roku 2001. První závod si odkroužil na Lucas Oil Raceway v Indianapolis. V rámci série je Kyle stále aktivní a ke dnešnímu dni si v ní připsal již čtyřicet čtyři výher.

Jestli někam jméno Kyle Busch skutečně patří, tak je to série Xfinity. Tam působí již třináct let a na Victory Lane se podíval šestasedmdesátkrát, toto číslo ku poměru jeho odjetých závodů potom tvoří statistiku, že Kyle vyhrál každý čtvrtý závod. Právě účast v sérii Xfinity se mu stala letos na jaře tak trochu osudnou. 21. února 2015 se totiž během závodu ALERT TODAY FLORIDA 300, dostal do konfliktu, z něhož si odnesl vážná zranění.

Jeho vůz byl po kontaktu vymrštěn až k poměrně vzdálené vnitřní lemující zdi, kde následně došlo k tvrdému nárazu. Místo nebylo chráněné SAFER bariérou a Kyle Busch musel být se zlomeninami obou dolních končetin transportován do nemocnice. Nehoda vyvolala mnoho otázek (více čtete ZDE) a Kyle věděl, že do závodního vozu se jen tak neposadí. První předpovědi mluvily o absenci na devět závodů (více čtěte ZDE), jenomže dostat se z tak závažného zranění a nic neuspěchat nejde řádně plánovat (více čtěte ZDE).

V polovině května Kyle skrze Twitter sdělil světu: I´m back!

Svět NASCAR a především fanoušci Kyla Busche mohli oslavovat a slavil i Kyle, 18. května 2015 mu totiž jeho krásná manželka Samantha porodila syna Brextona Locke.

Po téměř tří měsíční pauze se Rowdy vrátil do závodního vozu a především do Sprint Cupu, série, která ho poprvé přijala s otevřenou náručí v roce 2004 a ke dnešnímu dni si v ní odbyl téměř čtyři sta závodů.

Závodní kalendář čítající celkem třicet šest závodů, pokrácený o deset závodů eliminačních kol nám ponechává pouze dvacet šest závodů základní části, v níž se jezdci snaží urvat si vítězství a Kylu Buschovi jich po návratu zbývalo pouhých patnáct.

Trvalo pět závodů než došlo na sladké vítězství

Právě 28. června 2015 si totiž Kyle Busch dojel v Sonomě pro první vítězství sezóny a pojistil si tak postup do šestnáctky jezdců, kteří se na konci sezóny utkají o titul. (Reportáž ze závodu čtěte ZDE.)

A jakoby si Kyle chtěl pokažený začátek sezóny vylepšit ještě více, zvítězil v nadcházejícím závodě v Kentuky (Reportáž ze závodu čtěte ZDE.) a také na New Hampshire Motor Speedway. (Reportáž ze závodu čtěte ZDE.)

Celá série se přesunula dále do Indianapolis a ani tam tento navrátilec nenechal vítězství pro někoho jiného a zopakoval si svou cestu na Victory Lane.

Kyle tak díky výhrám a dojezdům splnil i přes značnou absenci podmínky pro účast v Chase for The Cup, jeho jméno tak v soupisce šestnácti jezdců nechybělo (Více čtěte ZDE.), účty byly vyrovnány a mohlo se začít bojovat o titul.

V prvním závodě v rámci Challanger Round dojel na devátém místě, v Loudonu osmnátce nepřála štěstěna a po konfliktu to byla až sedmatřicátá příčka.

V Doveru si Kyle uvědomoval, že jde o mnohé a tak zabral, vítězství to sice nebylo ale druhá příčka mu na postup do Contender Round stačila.

Další vyřazovací kolo „Contender Round“ obsahovalo závody v Charlotte, Kansasu a Talladeze, z nich si Kyle odnesl 20., 5. a 11. příčku a do Eliminator Round postoupil s odřenýma ušima na osmém, tedy posledním možném postupovém místě. Společně s týmovým kolegou Carlem Edwardsem se stali jedinými postup-všivými Toyotami v rámci Chase, své kolegy Hamlina a Kensetha nechali o kolo níže.

Ani během následujících, do té chvíle prakticky nejdůležitějších závodů sezóny, které jezdce posílají přímo do finální bitvy o titul, nedokázal Kyle zvítězit.

V Martinsville dojel na pátém místě, v Texasu o příčku lépe – na místě čtvrtém. Čtvrté místo si zopakoval i ve Phoenixu a mohl klidně spát, neboť s takovými dojezdy bylo jasné, že do finální bitvy v Miami postoupí na bodové skóre, jenom jedinému jezdci se totiž podařilo vyhrát a pojistit si postup výhrou – Jeffu Gordonovi.

Své ambice na titul šampiona potvrdil Kyle Busch již během kvalifikace na poslední závod, tu totiž zvládl z uchazečů o titul nejlépe a do závodu odstartoval ze třetího místa.

V průběhu celého závodu se držel hodně na čele a sváděl souboj především s Kevinem Harvickem, který byl společně s Jeffem Gordonem nejžhavějším favoritem na titul šampiona. Reportáž z posledního závodu sezóny můžete číst ZDE.

Po tom, co někteří spekulovali nad tím, že se Kyle Busch po únorové nehodě už nikdy nevrátí do závodního vozu, vyhrál tento bojovník nejdůležitější závod sezóny a především titul šampiona pro rok 2015.

První slova, kterými Kyle svůj truimf komentoval bylo: „This is so cool!“ („To je tak skvělé!„)