Boj o titul začíná, představujeme definitivní šestnáctku

Po nedělním závodu v Richmondu byla stanovena šestnáctka jezdců, kteří se letos budou ucházet o titul šampiona. Kromě jezdců, kteří měli díky výhře své místo jisté, tak v Chase for the Cup můžeme přivítat i pány, kteří se do bojů o titul dostali díky dostatečnému počtu bodů.

Díky dobrému načasování a tak trochu výhře Matta Kensetha v posledním závodě základní části, se tak bodově do Chase podívá z šestnácté pozice Clint Bowyer. Muž, který má za sebou již pět účastí v Chase for the cup. Nejlépe se mu podařilo zakončit sezónu v roce 2012, kdy v šampionátu obsadil druhé místo.

Patnácté místo patří Paulu Menardovi, toho bude čekat zkouška již v prvním Chase závodě v Chicagolandu, právě tam se totiž Menardovi příliš nedaří. Zatím si z této trati odnesl jediný úspěch v podobě jediného dojezdu v TOP 10. Nicméně pro Menarda je jeho účast v Chase velké poprvé.

O příčku víš se usadil Ryan Newman. Vzpomeňme na minulý rok, kdy se Newman stal předmětem mnoha diskuzí – proč? Díky skvělým průměrným dojezdům se totiž bez jediné výhry dokázal probojovat do poslední čtyřky a titul měl na dosah ruky. Nakonec ale skončil druhý, což je jeho nejlepší umístění. Letos je to pro Newmana sedmý Chase.

Třinácté místo ukořistil Jeff Gordon – čtyřnásobný šampion (1995, 1997, 1998, 2001), který se letos boje o titul bude ucházet po jedenácté a nutno podotknout, že si spousta jeho fanoušků oddechla. Svou účast totiž ani Gordon nedokázal potvrdit výhrou, ale pouze dostatečnými dojezdy. Pokud se Gordon ve své poslední sezóně dokáže vzpamatovat, mohl by svou čtyři a dvacítku dotlačit mnohem dál, a možná se se závoděním rozloučit právě pátým titulem šampiona.

15_Bowyer_rev_9.8.15 27_Paul-Menard_driver_9.8_Chase15_NewmanRyan_31_Flag

OGIL14_01_24Gordon_Driver_v002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pořadí dvanáctým bojovníkem je Jamie McMurray – želízko týmu Chip Ganassi Racing a první zkušenost v rámci Chase for the Cup. I McMurray se do Chase kvalifikoval díky nasbíraným bodům.

Jedenáctá postupová příčka patří jedenáctce a Denny Hamlinovi. Hamlin se do Chase probojoval po deváté v kariéře. Nejvýše se dokázal umístit na druhé příčce v roce 2010. I on se pravděpodobně již v Chicagolandu trochu potrápí. Jeho průměrný dojezd tam činí 18,9 a nikdy se mu nepodařilo zvítězit. Oproti tomu dařit by se mu mohlo v Martinsville, kde dokázal zvítězit již pětkrát, ale tam se podíváme až ve třetím vyřazovacím kole. Denny si svou letošní účast potvrdil jednou výhrou a to právě z Martinsville.

První desítku uzavírá Martin Truex Jr., který se do Chase probojoval díky výhře v Poconu. Letos se do Chase podívá po třetí v kariéře, své dvě předchozí účasti v letech 2007 a 2010 zakončil vždy shodně na jedenácté příčce. Ovšem ani Truexovi nepřejí do prvních závodů statistiky. Chicagoland a New Hampshire nejsou zrovinka jeho šálek čaje. Dohnat by tak vše mohl v Doveru, kam se jezdci podívají 4. října v rámci zakončení prvního vyřazovacího kola.

Brad Keselowski – první ze stáje Team Penske vstupuje do Chase z deváté příčky. Svoji účast si potvrdil v březnu ve Fontaně a své ambice rozhodně potvrzoval v posledních devíti závodech, které dokázal vždy dokončit uvnitř první desítky. Z předchozích tří účastí v Chase dokázal jednu proměnit v titul šampiona a to v roce 2012, kdy trofej pomyslně daroval Dodgi k jeho odchodu z nejvyšší série NASCAR. Nejlépe by se Keselowskemu mohlo dařit v Talladeze, právě tato kráska je jeho nejlepší Chase tratí – ze třinácti startů jich hned sedm proměnil v TOP 10. Talladega jezdce, potažmo nás, čeká na konci října, jako poslední závod v druhé vyřazovací části. Jak ale víme, tratě jako Dega jsou téměř perfektní loterií.

Jamie McMurray 11Denny_DriverNumber_V_rev_8.31 Chase15_KeselowskiBrad_2_Flag (1) Chase15_TruexMartinJr_78_Flag

 

 

 

 

 

 

 

Osmé místo si hned dvěma výhrami zajistil Carl Edwards. Další panáček z týmu Joe Gibbs Racing bude v Chase řádit po deváté v kariéře. Nejlepší výsledky má doposud z let 2008 a 2011, právě tehdy skončil v šampionátu druhý. Své schopnosti by mohl zužitkovat v Texasu, kde dokázal již třikrát zvítězit. Tam se ale podíváme až v rámci posledního kola.

Michigan a Richmond – dvě výhry, díky kterým (mimo jiné samozřejmě) se na sedmé postupové pozici hřeje Kurt Busch. Poněkud zpackaný začátek letošní sezóny, si Kurt vynahradil a po deváté se bude moci ucházet o titul šampiona. V minulosti se mu jednu účast podařilo proměnit v titul – v roce 2004. Od té doby tato trofej čeká na svého bráchu. Kurt by mohl potvrdit svou účast v dalším kole Chase v New Hampshire, kde má nejlepší statistiky z nadcházejících Chase tratí – tři výhry, sedm dojezdů v TOP 5 a celkový průměrný dojezd 15,9 z 29 závodů.

Šestá příčka vstupní listiny patří Dale Earnhardtovi Jr., díky výhrám v Daytoně a Talladeze. Letos je to jeho sedmá účast v Chase, nejlépe se v rámci šampionátu dokázal probojovat na páté místo a to dokonce třikrát (2004, 2006 a 2013). Právě zmíněná Talladega by mohla být jeho divokou kartou, oproti tomu finální bitva v Homesteadu by nemusela být dle jeho představ. Právě v Miami má Dale z Chase tratí vůbec nejhorší statistiky, kupříkladu jeho průměrný dojezd činí 20,3.

Loňský šampion Kevin Harvick okupuje páté místo. I jemu se letos podařilo zvítězit dvakrát – svou slávu si úžíval v březnu, kdy vyhrál dva víkendy po sobě, v Las Vegas a ve Phoenixu. Po zybtek sezóny se držel vždy nahoře a právě proto uzavírá první pětku vstupní listiny. Z předchozích osmi účastí v boji o titul proměnil šanci jednou – loni. Nejlépe by se mu mohlo dařit ve Phoenixu, kde doposud nasbíral sedm vítězství.

Chase15_EdwardsCarl_19_Flag 41_Kurt_Driver_9.8.15 Chase15_EarnhardtDaleJr_88_Flag Chase15_HarvickKevin_4_Flag

 

 

 

 

 

 

 

Jako čtvrtá vstupuje do Chase druhá naděje týmu Penske – Joey Logano. Logano je jediným jezdcem, který si svou účast pojistil třemi výhrami. A to v Daytoně, Watkins Glen a Bristolu. Tato mladá naděje se probojovala do pomyslného finále po třetí v kariéře. Minulý rok byl zatím tím nejzářivějším, jeho finální pozice v šampionátu byla na čtvrté příčce. Svůj úsměv by mohl rozzářit již v New Hampshire, kde doposud nasbíral dvě výhry a právě tato trať je jeho velkou nadějí v Chase.

První trojici nejúspěšnějších uzavírá Matt Kenseth, který v základní části nasbíral čtyři výhry. Radoval se v Bristolu, Poconu, Michganu a i v posledním závodě v Richmondu. K dobru mu lze přičíst i výhru exhibičního zahajovacího závodu Sprint Unlimited. Další z týmu Joe Gibbs Racing tak dělá radost nejen svému šéfovi především poslední závody. Našlápnuté tempo by mohl nejlépe zužitkovat v Doveru, kde zvítězil v minulosti dvakrát. Pro Kensetha to letos bude již jedenáctá účast v Chase. I v domácnosti u Kensethů se blyští zatím jediný titul šampiona a to z roku 2003.

Z druhé pozice vstupuje do Chase druhý z bratří Buschů. Kyle Busch obdobně jako bratr Kurt nevstoupil do letošní sezóny nejlépe. Vážná nehoda a komplikovaná zranění mu znemožnily účastnit ve všech závodů. Svou absenci si ale Kyle vynahradil čtyřmi výhrami. Ta první přišla na konci června v Sonomě. Zbývající tři potom v červenci v Kentucky, New Hampshire a Indianapolis – závody Kyle vyhrál v řadě. Letos se Kyle do Chase probojoval po osmé, nejlépe svou šanci zužitkoval v roce 2013, kdy skončil čtvrtý. Potvrdit si účast v dalších kolech Chase, by si Kyle mohl již v New Hampshire – jeho statisticky nejnadějnější Chase trať.

A nakonec – první příčka, ta patří šestinásobnému šampionovi Jimmie Johnsonovi. Johnson se do Chase letos podívá po dvanácté, což je rozhodně nejvyšší číslo. Nejlepší statistika nahrává Jimmiemu do karet v Doveru. Tam nasbíral již deset výher. Nejhůře si vede v Talladeze, tam jeho průměrný dojezd činí 16,9. Johnson se letos upsal do Chase díky čtyřem výhrám, poprvé se radoval v Atlantě, v dubnu v Texasu, následně v Kansasu a naposledy v Doveru. Po loňském nezdaru se Johnson rozhodně pokusí napravit svou reputaci.

22Logano_DriverNumber_V_Final2 Chase15_KensethMatt_20_Flag18_Kyle-Busch_driver_rev_9.3.15 Chase15_JohnsonJimmie_48_Flag

 

 

 

 

 

 

 

Připomeňme si,.. aneb jak to bude dál?

Do prvního kola Chase for the Cup – tzv. Challenger Round postupuje výše uvedená šestnáctka jezdců. Po třech odkroužených závodech se oddělí dvanáctka nejlepších – ideálně je pojistit si svou účast v dalším kole výhrou. V následujícím druhém kole – Contender Round bude odkroužena další trojice závodů. Do posledního vyřazovacího kola postoupí už pouze osm jezdců. Z tohoto kola – Eliminator Round vzejde potom čtveřice, která se v jediném závodě popere o titul šampiona.

original

Trackbacks for this post

  1. […] neděli 20. září 2015 byl odmávnut první závod v rámci Chase for the Cup. Šestnáctka jezdců, kteří bojují o letošní titul šampiona tak měla první možnost pojistit si postup do druhého kola. V závodě dominoval Kyle Busch, […]

  2. […] v Chase for The Cup, jeho jméno tak v soupisce šestnácti jezdců nechybělo (Více čtěte ZDE.), účty byly vyrovnány a mohlo se začít bojovat o […]

Napsat komentář