Znáte největšího jezdce současnosti?

Uplynulý víkend se nesl ve znamení nejdelšího závodu sezóny na Charlotte Motor Speedway. Jak už bylo mnohokrát napsáno, stejný den patřil i největšímu závodu USA – Indianapolis 500.

Klasiku na dvě stě kol vyhrál Juan Pablo Montoya, pro kterého to byla jednoznačná budoucí pozvánka do síně slávy. Jeho úspěchy napříč světovým motorsportem jsou jednoduše záviděníhodné. A ačkoliv si pro titul dojel jen dvakrát v životě (1998 F3000, 1999 ChampCar), jeho zářezy ve formulových, sportovních a stock car závodech z něj dělá nejversatilnějšího jezdce dnešní doby.

Proč je Juan Pablo Montoya nejlepší jezdec světa, se můžeme přesvědčit i díky náhledu Nicka DeGroota, který na stránkých motorsport.com přinesl … tak trošku jiný pohled na Juana Pabla Montoya.
montoya2

Během kariéry jezdce F1, si Montoya vyzkoušel ostrý start v 94. případech. Ačkoliv 34 z nich nedokroužil do zdárného konce, zbývá pyšnící se statistika, na kterou v F1 dosáhnul málo kdo. Montoya se během 60ti startů dokázal na pódium podívat 30x, v první pětce dojel 43x a vyhrál 13 kvalifikací. Tedy z 60 závodů dojel téměř 72% z nich v nejrychlejší pětce. Navzdory hojnosti startů v sérii NASCAR, by ten který jezdec z levotočivých oválů mohl tento výkon závidět.

Série NASCAR se Montoya zúčastňoval v letech 2006 až 2014. Během 255 startů se do TOP10 probojoval “pouze” 59x. Vyhrál jen dva závody – po každé na klasické trati, tedy ne na oválu. Výkon dobrý, ale na jezdce Montoyova formátu by se mohlo čekat více.

Ovšem úhel pohledu je v tomto případě nutno mírně pootočit. Juan Pablo Montoya má na svědomí defacto 33% veškerých vavřínů Sprint Cup týmu Chipa Ganassiho. 29% všech dojezdů v T5. Devět z deseti pole-position týmu si rovněž připsal JPM.
montoya3

V roce 2009 se jakožto jediný v hostorii týmu Chipa Ganassiho probojoval do závěrečné části Chase for the Cup. JPM se ze světem NASCAR mimojiné rozloučil v době, kdy se týmu začalo výrazně dařit.

Před epizodou NASCAR a F1 se Montoya protloukal evropskou sérií F3000 a britských Formula Vauxhall.

Rok 1999 pro něj byl tím nejúspěšnějším – jakožto nováček soutěže získal titul ChampCar, kde mimojiné během dvou let nasbíral 10 vítězství. V roce 2000 si JPM poprvé v životě vyzkoušel Indianapolis Motor Speedway. Slavnou pětistovku vyhrál na první pokus.
montoya4

Juan Pablo Montoya svoji všestranost potvrdil přechodem z jedné formulové série do druhé. Následný výlet do světa NASCAR z něj udělalo pionýra, kterého napodobila řada dalších jezdců. Jediný JPM se adaptoval nejlépe.

Po cestě si JPM vystřihnul i pár vítězství v rámci čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně.

Jeho um závodního jezdce byl dokonán návratem do světa IndyCar v roce 2014. Druhé letošní vítězství a hlavně vítězný věnec ze staré cihelny – věc která potvrzuje naprostou vyjímečnost kolumbijského pilota.

JPM se vžil do vozu ChampCar, F1, NASCAR, GrandAm a nyní zpět do IndyCar. Jakýkoliv přerod z jedné série do druhé, většinou končí nezdarem. Vzpomeňme na Paula Tracyho, Sama Hornishe Jr., A.J. Allmendingera či Marcose Ambroseho, který se ve V8 Supercars moc neohřál.

Juan Pablo Montoya byl, je a bude jedním z největších jezdců historie motorsportu.
montoya5

Napsat komentář