Zemřela legenda NASCAR Junior Johnson

Junior Johnson

Minulý týden přišla ze světa NASCAR smutná zpráva. V osmaosmdesáti letech zemřel Robert Glenn Johnson Jr. známější pod jménem Junior Johnson.

Junior Johnson byl opravdovou legendou světa NASCAR. Hned při prvním ročníku v roce 2010 byl uveden do Síně slávy. Během své kariéry se zúčastnil 313. závodů v nejvyšší kategorii, v nichž si připsal padesát výher.

Johnson do svého prvního závodu odstartoval v Darlingtonu roku 1953. Přestože má tolik výher, nikdy se nestal šampionem, především díky tomu, že se neúčastnil kompletních sezón. Prvního vítězství se Junior dočkal na oválu Hickory Speedway v roce 1955. Svoji aktivní kariéru závodníka pak ukončil po čtrnácti letech v roce 1966.

Jeho další štace ve světě NASCAR pokračovala v roli vlastníka stáje. V jeho týmu jezdili takové legendy jako Cale Yarborough, Darrell Waltrip, Bill Elliott či Terry Labonte. S prvním jmenovaným dosáhl největších úspěchů, když jako první vlastník týmu vyhrál třikrát v řadě po sobě titul (76-78). Další tři tituly pak získal s Darrellem Walltripem v letech 81, 82 a 85. Poslední sto a třicátou třetí výhru pro jeho stáj získal Bill Elliott v roce 1994 v Darlingtonu.

„Junior Johnson byl ‚Poslední americký hrdina'“, říká generální ředitel společnosti NASCAR Jim France. „Junior pro sport obětoval všechno, jak v roli jezdce, tak majitele týmu. Celá rodina NASCAR je zdrcena ztrátou pravé legendy a vyjadřujeme kondolenci rodině a nejbližším v těchto těžkých časech.“

Fotografie: autoblog.com

Napsat komentář