Závodní okruhy pod palbou změn

Nejen v dnech minulých, ale také budoucnosti se udály či jsou naplánovány změny týkající se závodních oválů, ač už se jedná o jejich přestavby či jistá vylepšení, nebo zajímavé změny v rámci závodních kalendářů, shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější. 

Atlanta Motor Speedway

Atlantský ovál dostane po dvaceti letech nový asfaltový povrch. Do této doby se „pyšnil“ druhým nejstarším v nejvyšších sérií NASCAR – starší už je jen na Auto Club Speedway v Kalifornii. Od posledního vyasfaltování se zde odjelo jednatřicet závodů nejvyšší série Monster Energy Cup, devatenáct závodů Xfinity Series a patnáctkrát se zde ukázala série Camping World Truck.

2015-Feb-28-NCWTS_Race_022815_03

Navzdory stárnutí povrchu v posledních letech, byl ovál brán jako velká výzva. Velké hrboly a „vysypaný“ asfalt měly za následek rychlou degradaci pneumatik a tak přišlo na řadu umění jezdců. Proto se zde závodění setkávalo s vysokou návštěvností a o dramatické momenty nebyla nouze.

„Tento povrch zažil spoustu velkých momentů světa NASCAR, a doufám, že si zde ti nejlepší jezdci užijí poslední závod než započne naše nová éra“. Řekl prezident okruhu Ed Clark minulý týden před závodem Folds of Honor Quik Trip 500. Stavební práce započnou v druhé polovině března, hotovo by mělo být do konce dubna. Klopení 24 stupňů zůstane nezměněno.

Texas Motor Speedway

Ovál v Texasu začal s výměnou povrchu již minulý rok. Zde byl problém s nekvalitním odvodněním, především v oblasti první a druhé začátky. Oválu se dotknou i jisté změny v klopení. První a druhá zatáčka se více narovná z 24 na 20 stupňů, čímž si majitelé slibují větší šanci k předjíždění. „Doufáme že větší brzdění do první zatáčky nabídne lepší prostor k předjíždění, sníží se tím i výjezdová rychlost na zadní rovinku kde by také mohlo docházet k zajímavým soubojům.“ Slibuje prezident okruhu Eddie Gossage.

Přestavba měla být dokončena prvního března. Týmy NASCAR se zde představí již za necelý měsíc, konkrétně o druhém dubnovém víkendu.

TexasAsphalt

AutoRacing1.com

texas-motor-speedway-track-renovation-project

texasmotorspeedway.com

Phoenix International Raceway

Velké modernizace se dočká oblíbený ovál ve Phoenixu. V lednu představili majitelé svůj plán, který spolkne 178 milionů dolarů. Projekt finančně zaštítí firma Solar DC a měla by být hotová v listopadu 2018.  Úpravy se budou týkat hned několika častí:

  • Kompletní přestavba infieldu s důrazem na fanouškovskou zónu
  • Nové tribuny a hospitality oblasti v první a druhé zatáčky
  • Vystavění nového tunelu pro lepší příjezd do infieldu
  • Zboření původních tribun podél hlavní rovinky
  • Přestavba pit lane uličky
  • Přesunutí startovní a cílové čáry mezi první zatáčku a takzvaný dogleg

4

Nejzásadnější změnou bude jistě přemístění startovní čáry. Joey Logano se nechal slyšel, že se rozhodně jedná o zajímavou změnu. Se změnou souhlasí i Daniel Suárez, který poukazuje na napínavé dojezdy.

KNXV Phoenix Raceway upgrades 2_1485812341526_54270785_ver1.0_640_480

 

1677257476001_5303165369001_5303149091001-vs

Martinsville Speedway

Nejstarší ovál v šampionátu se dočkal osvětlení. Poprvé byl ozkoušen druhého března. „Dnešek je skutečně historický den pro Martinsville Speedway.“ Uvedl ve svém prohlášení prezident Clay Campbell. „Je to místo s velkou historií a doufáme, že nám světla připraví „světlejší“ budoucnost.“ 

Světla budou využita při závodech MEC, mnohdy se totiž pěti set kolové klání protáhlo až do pozdních večerních hodin. Například při posledním vítězství Jeffa Gordona v roce 2015. Noční závody zatím nejsou v plánu. Ovál se přesto dočká svého prvního nočního závodu ve své sedmdesátileté historii. Třiadvacátého září se zde odjede závod Late Models s názvem ValleyStar Credit Union 300  pod umělým osvětlením.

C59CoO5WAAEf98Y

Twitter Martinsville Speedway

NASCAR Sprint Cup Series Goody's Headache Relief Shot 500

Las Vegas Motor Speedway

Las vegaský ovál se v příští sezóně 2018 dočká dvou závodů. Vedení tuto novinku odhalilo dva dny před zahájením letošního závodního víkendu. Společnost Speedway Motorsport, která vlastní několik oválů v severní Americe, se rozhodla nahradit zářijové New Hampshire právě oválem v Nevadě. Spolu s ním se přesune i závod NCWTS a XS (náhrada za Kentucky). Pět z deseti závodů závěrečného play-off se tak odehraje na jeden a půl mílových oválech.

NASCAR Sprint Cup Series Kobalt 400

Charlotte Motor Speedway

Už několik let se mluví o přidání další klasické tratě do kalendáře nejvyšší ligy NASCAR. V těchto dnech se v médiích píše o téměř jistém přidání tratě uvnitř oválu v Charlotte od sezóny 2018. Zcela jistě by se jednalo o náhradu podzimního termínu, poté by se opět rozložení play-off vrátilo ke čtyřem 1,5 mílovým tratím. Trať už na začátku sezóny testoval AJ Allmandinger. Spousty fanoušků už několik let marně doufají, že se do finálových soubojů o titul šampiona objeví i klikatá, klasická trať. V Xfinity Series se krom Watkins Glen závodí na trati Mid-Ohio a Road Amarica, série Trucků se jednou za rok vydá na území Kanady na trať v Mosportu. Jste pro přidání klasické tratě do play-off? Popřípadě jakou trať by jste zvolili?

nascar-cup-charlotte-road-course-rendering-2017-charlotte-road-course-layout

motorsport.com

 Fotografie: NASCARmedia

One Comment

  1. fela napsal:

    Dobrých prírodných okruhov je v USA habadej. Ale ak máme dodržať štadiónovú atmosféru, tak okruhy s využitím oválov sú vhodné. A je jedno, či by to bolo Pocono (3 konfigurácie), klasická Daytona RC, Las Vegas, …

Napsat komentář