Závod v Loudonu přinesl další prvenství týmu JGR

Trať New Hampshire Motor Speedway se tradičně stala dějištěm druhého dějství vyřazovací části sezóny – Chase for the Cup. Jezdci před sebou měli porci 300 kol na oválu, který měří 1.058 míle. V hledáčku kamer byl zejména Kevin Harvick, který po karambolu na trati nedaleko Chicaga, měl před sebou úkol nasbírat co nejvíce bodů, za účelem probojování se do druhé částy play-off.

Páteční kvalifikaci vyhrál Carl Edwards – stal se tak třetím jezdcem v historii závodění v Loudonu, který vyhrál kvalifikace na oba závody, během jedné sezóny. Pro Carla to byla třetí letošní pole-position – v kariéře pak v pořadí šestnáctá vyhraná kvalifikace.

Vedle Edwardse se na start postavil Kevin Harvick. Za nimi pak pánové Kurt Busch a Brad Keselowski. Na start závodu se celkově vměstnalo 14 jezdců, kteří v minulosti na NHMS vyhráli alespoň jeden závod. Během posledních dvanácti dojezdců do cíle, jsme však spatřili dvanáct různých vítězů.

Na trať se přijelo podívat nádherné počasí – vše tedy mohlo začít. Závod, který byl vypsán na 317 mil, byl bohužel velmi časi přerušován žlutou vlajkou. V jednom případě – stejně jako během závodu Xfinity Series o den dříve na trati Kentucky Speedway – se ke slovu dostala i vlajka červená. Ať už se, ale do problémů dostal kdokoliv – Kevin Harvick po celou dobu závodu ukazoval všem jen a pouze svůj zadní nárazník.

Jeho úkol brzkého návratu do postupové dvanáctky byl mírně zjednodušen i díky penalizaci týmu (opět) Michaela Waltripa. V případě vozu Clinta Bowyera byl nalezen “větší zadní quarterpanel”. Penalizace 25 bodů pro Clinta hrála do karet Kevinovi, který se tak dostal na předposlední místo – zatím nepostupující čveřice jezdců.

Během dalšího průběhu 28. závodu sezóny se však stále děly věci. Do lemující zdi se dostal Kyle Busch, který se stal jednou z mnoha obětí prasklých pneumatik – v cíli byl klasifikován na 37. pozici. Tony Stewart se po několika kontaktech se svými soupeři rovněž seznámil s prasklou pneumatikou. Jimmie Johnson se po pit-stopu pod zelenou vlajkou nakonec vrátil na místo šesté.

Největší ránu dne zažila Danica Patrick, do které se po kontaktu s Ryanem Newmanem, opřel David Ragan. Ačkoliv se zdálo, že si Kevin Harvick jede pro jasné vítězství – ve vedení strávil celkem 216 kol a během restartů byl maximálně neporazitelný – opak byl pravou. Právě časté přerušování bylo mimo jiné prostorem, pro možnost zvolení si rozdílné taktiky, co se boxových zastávek týče. A tak se vytvořila skupinka jezdců, v čele Denny Hamlinem a Mattem Kensethem, kteří se z nenadání ocitli v útoku na vítězství. Otázkou bylo, jak je na tom vedoucí Kevin Harvick s pneumatikami a se spotřebou paliva. Rozdíl mezi vozem #4 a #11,#20 byl necelých třicet kol.

Původně až okatě rychlejší Denny Hamlin se společně s Mattem Kensethem přiblížili vedoucímu Harvickovi až na zadní nárazník. Kličkovaná mezi pomalejšími vozy však Kevinovi zaručovala i nadále vedení v závodu. Spotřeba paliva v Kevinově voze byla záhadou. Pohonné hmoty měly teoreticky stačit do konce závodu. Matt a Denny díky pozdější zastávce v boxech nic podobného řešit nemuseli. Pro Kevina se tedy rázem opět naskytla možnost – hop anebo trop.

Stejně jako minulý týden v Illinois, se Harvick rozhodl riskovat a vidina vítězství jej opět přivedla na mizinu. Kevin Harvick se dvě kola před koncem závodu musel s prázdnou nádrží odebrat na pit-lane.

Matt Kenseth využil situace a bez větších problému si dojel pro své letošní páté vítězství – vítězství, kterému zaručuje postup do další fáze Chase for the Cup.

Druhý dojel Denny Hamlin a třetí Joey Logano. Klobouk dolů před Gregem Bifflem, který zvolil stejnou taktiku jako Kevin Harvick – ovšem jemu palivo vyšlo do cíle a zcela zaslouženě si dojel pro svůj druhý nejlepší dojezd letošní sezóny.

V průběžném pořadí se na nepostupových místech nyní nachází Clint Bowyer, který má ztrátu 39 bodů na dvanáctého Dala Earnhardta Jr. – následuje Kevin Harvick (-23), Kyle Busch (-1) a Paul Menard (-1). Z bodových ztrát na první postupové místo je mírně patrné, kdo se po závodu v Doveru nejspíše nebude radovat. Obhájce titulu – Kevin Harvick – si situaci mírně řečeno zavařil.

Další závod se jede příští týden na trati Dover International Speedway.