Závod v holinkách si vychutnal Kurt Busch

NASCAR Sprint Cup Series Quicken Loans 400

Série NASCAR Sprint Cup se dostala do svého patnáctého závodu sezóny 2015. Celý kolotoč týmů, jezdců, pneumatikářů, představitelů NASCAR a fanoušků se protentokrát přesunul na dvojmílový ovál Michigan International Speedway.

Historické závodiště si během pátečního dne vychutnalo sérii ARCA, která měla na programu závod na 200 mil. Jako první se cílovou páskou prohnal jistý Ross Kenseth, neboli syn Matta Kensetha. Rodinné štěstí se tak volně připojilo do exklusivního klubu – do kategorie vítězný otec versus syn se rovněž řadí legendy jako Bobby a Davey Allison, Lee a Richard Petty (a Kyle Petty), Ned a Dale Jarrett či naopak bratrská dvojice Bobby a Terry Labonte.

Do Michiganu se zajela podívat druhá nejvyšší soutěž NASCAR – Xfinity Series. Velký návrat toho dne zažíval Kyle Busch, který se od smolného zranění v Daytoně (na začátku sezóny), poprvé nasoukal do kokpitu vozu NXS. Návrat jako z pohádky Kyle dovedl do vítězného konce. Vavřín s číslem 71 v rámci NXS bude v brzké době jen těžko překonán.

Toho času vedoucí muž průběžného pořadí, Chris Buescher, se do cíle dopracoval na 4. příčce, Ty Dillon pak na příčce 13. Bodový rozdíl mezi jmenovanými matadory je nyní 25 bodů.

Ačkoliv oba vzpomínané závody byly soužovány nepřízni počasí, dešťové kapky se nad Michiganem snášely jen a pouze během měřených tréninků. Závody se nakonec podařilo odjet za sucha. Příběh, který se však netýkal nedělní čtyřstovky.

Z prvního místa startoval Kasey Kahne – pro něj to byla 27. vyhraná pole-position. Vedle něj se na start postavil Kevin Harvick, který se – jen tak mimojiné – v posledních čtyřech závodech na MIS usadil vždy na druhém místě.

Brad Keselowski, Carl Edwards a překvapení jménem Ryan Blaney uzavřeli první pětku na startu. O Ryana má velký zájem Roger Penske.

Po mávnutí zelenou vlajkou se rozjel závod jednoho nechvalného rekordu. Během první půle vypsaných kol se červená vlajka dostala ke slovu hned ve třech případech. Po čtvrté a definitivně pak zavlála ještě ve 138. kole. Tedy čtyři červená přerušení.

Jak se dá tedy vytušit, na rozdíl od předchozích dvou dnů, déšt se opakovaně vracel do rozjetého závodu. Prvních šedesát kol se tedy neodehrávalo ve znamení těsných soubojů.

S blížícím se koncem první půle závodu, se ke slovu začala více a více dostávat taktika boxových zastávek. V pravidlech totiž stojí, že když je závod přerušen za svojí polovinou a následky důvodu přerušní není možno v dohledné době eliminovat – závod se považuje za dokončený.

A právě s tímto pravidlem se začalo kalkulovat.

Na prvním místě se tedy střídavě vozil Carl Edwards, Kurt Busch či Kevin Harvick. Poslední jmenovaný se díky dalším 63. kolům na prvním místě přehoupnul přes metu 1200 kol ve vedení v prvních 15 závodech sezóny – meta kterou naposledy pokořil Jeff Gordon v roce 2001.

Jediný karambol dne defacto zařídil Kyle Busch, který s vítěznou náladou z předchozího dne, nezvládnul čtvrtou zatáčku a proudění vzduchu z vozu jeho staršího bratra a vydal se vstříc lemující zdi.

S přibližujícím se 120. kolem vyšla rovněž na jevo pravda ohledně počtu pit-stopů potřebných do konce závodu – tedy s podmínkou ideálních podmínek pod zelenou vlajkou.

Carl Edwards a Denny Hamlin se postupně dostali mimo hru díky špatně zvoleným boxovým zastávkám. Naopak rébus dvě versus čtyři pneumatiky versus nezajet či zajet do boxů vycházel Kevinu Harvickovi a Dalu Earnhardtovi Jr.

Poslední pit-stop se však pro Harvicka stal osudným. Hned po vyjetí z boxové komunikace přišel o pravou přední pneumatiku a byl nucen zajet opět do boxů. Rozdílnost taktik u jednotlivých týmů následně Harvikoci zabránil dostat se zpět do vedoucího kola. Pravidlo wave’round nepřišlo ke slovu v momentě, kdy se Kevin během žluté fáze nedostal mezi vedoucího jezdce a zaváděci vůz.

Harvick byl tedy ztracen, naopak kdo se stal nečekaným lídrem byl Kyle Larson. Jeho tým totiž vsázel na brzy očekávaný dešť.

Kyle tedy nezajel do boxů a zůstal na trati.

Jeho risk mu však nevyšel – o necelá tři kola. Poté co Larson zajel do boxů, odjel Kurt Busch ve vedení ještě tři kola a na řadu přišlo čtvrté, tentokrát definitivní přerušení.

Pro Kurta to byla druhé vítězství sezóny a 27. kariéry NSC. Kurt ukazuje, že má rychlost, že se umí polepšit a rozhodně nepatří mezi odepsané jezdce.

Další závod NSC se jede za 14 dní na okruhu Infineon Raceway v kalifornské Sonomě.

: výsledky závodu
: průběžné pořadí

Jezdci Xfinity Series, Camping World Truck Series a a ARCA Series si příští týden změří síly na středně dlouhém Chicagoland Speedway.

original

Trackbacks for this post

  1. […] jsme v letošní sezóně navštívili okruh v Michiganu v polovině června. Ze závodu se radoval Kurt Busch. Nyní se série NASCAR Sprint Cup vrací, aby zde odkroužila jeden z posledních závodů […]

Napsat komentář