Zaujímavá situácia v pretekoch Xfinity Series: Prečo v závere nezaviala biela vlajka?

Je to tradícia, ktorá jazdcom jasne oznámi, že sa dostávajú do posledného kola pretekov. Pre mnohých je to záchytný bod, koľko míľ ešte majú pred sebou. V sobotných pretekoch Xfinity Series však biela vlajka nezaviala.

Biela vlajka, označujúca posledné kolo pretekov, nezamávala nad oválom v Darlingtone v sobotňajších pretekoch NASCAR Xfinity Series a víťaz Justin Allgaier priznal krátky záchvat paniky, keď ju nevidel. Preteky končili green-white-checkered reštartom, čo znamená, že kolo po zamávaní zelenej vlajky zaveje biela vlajka a v ďalšom kole ju bude nasledovať šachovnicová vlajka. Problémy s komunikáciou medzi vežou NASCAR a flagstand viedli k tomu, že biela vlajka nebola vyvesená. NASCAR, ktorý si tento problém uvedomil, opakovane uviedol na svojom rádiovom kanáli, ktorý musia všetky tímy sledovať,  že sa začalo posledné kolo pretekov.

Táto situácia poriadne zmiatla aj víťazného Justina Allgaiera, ktorý si pre výhru prišiel po 364 dňoch a 34 podujatiach bez triumfu. Ako sám priznal v určitom momente sa ho nakrátko zmocnila aj panika. „Môj spotter mi povedal, že ideme do bielej vlajky. Po reštarte sme si vypracovali výrazný náskok asi siedmych či ôsmych dĺžok auta. Blížili sme sa ku bielej vlajke a medzera bola asi polovičná. Očividne som videl, že sa Gragson približuje a tlačí na to tak tvrdo, ako sa dá. Ak by sme mali ešte dve kolá, možno by som nevyhral,“ povedal po svojom 17. víťazstve v Xfinity Series v kariére.

Na výjazde zo štvrtej zákruty posledného kola mu spotter oznámil, že biele vlajky sa jednoducho nevyvesili a toto je koniec. „Keď som vyšiel zo štvrtoky, dostal som sa na rovinku a nevidel som mávať šachovnicou. Dostal som sa do panického režimu, no keď som videl, ako sa šachovnicová vlajka rozvinula, povedal som si, že toto už dám. V tom momente som vedel, že máme dosť  veľký náskok a ideálne temp,“ dodal. Na fotografii nižšie si môžete všimnúť, že biela vlajka v nájazde do posledného kola v Darlingtne skutočne neviala.

noWhiteFlag

Aj keď teda išlo len o komunikačný problém, Allgaierovi pridal do záveru viac adrenalínu a rozhodne aj nervov. Ako sám priznal, posledných 20 kôl sa mu v hlave prehrávali rôzne katastrofické scenáre a nevyvesenie bielej vlajky tomu vôbec nepomohlo. Nakoniec však z toho bolo ukončenie dlhej série a zároveň tretia výhra pre jeho tím JR Motorsports v rade (Gragson – Talladega, Mayer – Dover), čo sa podarilo prvýkrát do roku 2014.

fotografie: NASCARmedia.com, reprofoto: twitter.com/NASCARONFOX

Napsat komentář