XS: Sam Hornish Jr. zvítězil letos poprvé, v Iowě podruhé

Nedělní večer 19. června patřil nezvykle sérii Xfinity. Čtrnáctý závod sezóny ovládl Sam Hornish Jr., který strávil nejvíce kol ve vedení (183/250) a nakonec si dojel i pro vítězství. Výhra přišla po neutěšeném roce 2015, kdy nezvítězil ani jednou a zopakoval tak svou výhru v Iowě z roku 2014. Největším konkurentem mu včera byl Daniel Suárez, který nakonec skončil čtvrtý.

Právě Suárez se ujal vedení po startu závodu z druhé startovní příčky. Už ve dvacátém třetím kole se na čelo vyhoupl Hornish Jr., který si po jednokolové bitvě o vedení, prvenství před Suárezem (svým týmovým kolegou) udržel. Třetí kroužil Justin Allgaier.

NASCAR XFINITY Series American Ethanol E15 250 presented by Enogen

Těsně před vyhlášením Competition Caution na Pit Road zajel  Pole Sitter Erik Jones. Jeho vůz trápily problémy s tlakem paliva. Po restartu se na prvních příčkách seřadili Suárez, Hornish Jr. a Jones. Zatímco třetí Jones do vedení nijak nepromluvil, Suárez a Hornish si své pozice stihli prostřídat.

V sedmdesátém kole si potom Hornish Jr. vyšlápl na Suáreze náskok jedné vteřiny. O patnáct kol později se k mechanikům opět vrátil Erik Jones s neposlušnou Toyotou. Jeho tým mu doplnil palivo, přesto Erik Jones ztrácel již dvě kola, po několika dalších kolech se musela jeho dvacítka odebrat do garážového stání, kde byla na plánu výměna palivového článku.

Další přerušení přišlo ke slovu v devadesátém šestém kole. Ve čtvrté zatáčce se do lemující zdi opřel kvůli poškozené pneumatice Ryan Preece. Z Pit Road nejrychleji vyjel Daniel Suárez následovaný Samem Hornishem Jr., Elliottem Sadlerem a Alexem Bowmanem.

Po návratu do závodního tempa se vedení ujal Suárez, po krásné bitvě se vedení ve 118. kole ujal Hornish Jr. Po dalším přerušení díky Blake Kochovi se vedoucí jezdec nezměnil. Druhý tak nadále kroužil Suárez a třetí Ty Dillon. Osmdesát kol před cílem měl Hornish Jr. na druhého Suáreze náskok už tři vteřiny. Na přední příčky se zatím protlačil Brad Keselowski, který dvaašedesát kol před cílem pokořil druhého Suáreze.

Páté přerušení vyvolal smyk JJ Yeleyho. Jezdci zajeli k mechanikům a opustili boxovou uličku v pořadí: Hornish Jr., Ty Dillon, Keselowski, Bowman, Wallace, Suárez, Sadler a Allgaier. Po restartu v padesátém prvním kole před cílem závodu nedal Hornish opět nikomu šanci a usadil se na čele. Na druhém místě vystřídal Dillona Keselowski a v tomto pořadí pokračovali jezdci směle dál.

Poslední žlutá fáze byla vyhlášena třicet dva kol před koncem závodu. Čtvrtá zatáčka byla těsná Drew Herringovi a Dakoda Armstrongovi.

Ani po posledním restartu večera se jména v první pětici dramaticky neobměnila. Stále se vyjímal Hornish Jr., Ty Dillon, Sadler, Keselowski a Suárez. Dvacet kol před cílem tvořili první trojici Hornish Jr., Ty Dillon a Brad Keselowski. Hornish Jr. zvyšoval svůj náskok na pronásledovatele, osm kol před cílem už měl „jistotu“ téměř dvouvteřinovou. V nezměněném pořadí potom jezdci protnuli bílou i šachovnicovou vlajku.

Rodák z Ohia, Sam Hornish jr. si dojel pro první výhru v letošní sezóně a v rámci XS kariéry pro čtvrtou za svých 111 odjetých závodů.