„Vyhrát, nebo jít domů“ – Kyle Busch

Právě tak zní závodní filozofie rodáka z Nevady Kyla Busche (v originálním znění „Win or go home.“). Často to nebývá pouhá fráze, Kyle, známý pod přezdívkou Rowdy, dokazuje, že vyhrávat rozhodně umí, a právě proto jej nemůžeme opomenout v seriálu Významní piloti současnosti.

Kyle Busch se narodil 2. května 1985 v Nevadě v Las Vegas. Svou závodní kariéru zahájil v šesti letech na motokárách a přes legends car racing se dostal až k nejvyšším sériím NASCAR.  Co se týče jeho rodiny, má za manželku Samanthu Busch, kterou si vzal 31. prosince 2010 v Chicagu. Tento rok v březnu by se měli dočkat prvního „Rowdyho juniora“ do rodiny. V roce 2006 Kyle založil nadaci Kyle Busch Foundation, která pomáhá dětem. Na závodní dráze se potkává se svým o sedm let starším bratrem Kurtem, již teď má ale Kyle více výher, než on.

Busch

Do NASCAR se mu otevřely dveře již v šestnácti letech, konkrétně zamířil, tak jako většina nováčků, do série Craftsman Truck k Jacku Roushovi, kde dostal šanci v šesti závodech. Kyle ukázal, že talent rozhodně má, když dvakrát skončil v TOP 10. V této sérii vidíme Kyla od roku 2004 pravidelně až dodnes, ačkoliv zde nikdy neabsolvoval celou sezonu. Od roku 2010 má i svůj vlastní tým Kyle Busch Motorsports. Za dvanáct let zde odkroužil 125 závodů a hned 42 z nich dokázal vyhrát.

Trucks-Busch-Cavali

Do dnešní XFINITY série se zapojil roku 2003 v osmnácti letech, kdy ho angažoval Rick Hendrick. Po roce 2007 přešel do týmu Joe Gibbs Racing, za který závodí i v současnosti. V této sérii se mu daří asi nejvíce ze všech, naprosto v ní dominuje.  Od roku 2011 se Kyle neúčastní boje o titul, jelikož jezdí tzv. šampionát vlastníků, takže nezískává žádné body. Kyle v této sérii jezdí dodnes a za těchto dvanáct let dokázal nasbírat už sedmdesát vítězství z celkových 296 závodů, za čtyři závody tedy dovrší třetí stovku. Největšího úspěchu zde dosáhl v roce 2009, když porazil druhého Carla Edwardse o 210 bodů a vybojoval zde jediný titul.

Brad Keselowski, Kyle Busch

Do tehdejší série Nextel Cup nakoukl v roce 2004, pod svá křídla si ho vzal tým Hendrick Motorsports. Na úvod moc dobré výkony nepřádváděl, v závodech se pohyboval průměrně okolo třicátého místa. I přesto mu dal Rick Hendrick další šanci a v roce 2005 už odkroužil všech 36 závodů. Kyle se mu za to náramně odvděčil, vyhrál dva závody (California a Phoenix) a na konci sezóny se mohl radovat z první TOP 20 v celkovém pořadí. U Ricka Hendricka setrval až do roku 2007, za tři roky zde získal čtyři vítězství a jeho nejlepší celkové umístění bylo páté místo z roku 2007.

Do sezóny 2008 vstupoval s novým týmem i číslem. Přešel do týmu Joa Gibbse a jako číslo si zvolil #18. Tímto se připojil k jezdcům, jako je Denny Hamlin nebo Tony Stewart. Hned v úvodní sezóně exceloval, vyhrál nečekaně osm závodů, ale jeho časté výpadky a nekonzistentní výkony ho srazily až na celkové 10. místo. Kyle si byl vědom svého talentu a hned následující rok chtěl opět zazářit, což se mu celkem povedlo. Vyhrál čtyři závody, ale opět se musel spokojit s celkovým místem mimo TOP 10. S přýbývajícími zkušenostmi se jeho výkony začaly vyrovnávat a v roce 2010 to bylo v celkovém pořadí hned znát, skončil na slušném osmém místě.

Následující dva roky byly o něco horší. Hlavně rok 2011, kdy sice vyhrál čtyři závody, ale 34. závodu v Texasu se neúčastnil, což mu ve výsledném pořadí dost uškodilo. V roce 2012 se zaradoval na Victory Lane pouze jednou a opět skončil celkově mimo TOP 10.

Do roku 2013 nastupoval s cílem prolomit špatné výsledky a končit sezóny opět aspoň v nejlepší desítce a to se mu také podařilo. Začal podávat mnohem lepší výkony, jako by to byl úplně jiný Kyle Busch než kterého jsme znali. Hned 4x vyhrál a celkově obsadil bramborové čtvré místo, což je u Kyla zatím nejlepší celkové umístění. A co letošní rok? Tak ten se Kylovi moc nevydařil. Vstup do Chase si dokázal zajistit vítězstvím v Californii, ale bohužel to bylo jediné vítězství v sezóně 2014. Jeho šance definitivně skončily vyřazovací Talladegou, kde měl nehodu. Uvidíme, jak se bude vyvíjet pro Kyla sezóna 2015, čeká nás mnoho změn. Dočká se jednou titulu i zde?

Kyle Busch v tuto chvíli drží sérii již 10 sezón s alespoň jednou výhrou. Celkem si v nejvyšší sérii NASCAR odkroužil 365 závodů a 29 z nich dokázal vyhrát. Nejvíce výher zatím posbíral na trati v Bristolu, kde se mohl radovat pětkrát.

Napsat komentář