Všestranný oslavenec Tony Stewart

Anthony Wayne Stewart, známý spíše jako Tony Stewart, je závodník s nezměrnými schopnostmi, s oblibou se o něm říká „vyberte jakoukoliv závodní sérii, jakýkoli vůz, jakýkoli závod a trať, Tony zvládne cokoli,..“ Je tomu skutečně tak?

„Smoke“ se narodil 20. května 1971 v Columbusu ve státě Indiana. Tony prakticky vyrůstal na motokárách, kde se jeho talent začal projevovat velmi brzy také díky práci jeho otci Nelsonovi, pro kterého svět motorů nebyl žádnou novinkou.

„Nikdy se nespokoj s tím, být druhý.“ Říkával vždycky táta.

Už v roce 1987 vyhrál šampionát ve World Karting, jenomže to nebyla jeho první výhra, jeho vůbec první titul šampiona získal již ve věku osmi let díky závodům čtyřkolek na Columbus Fairgrounds.

„Když jsem začal soutěžně závodit, bylo mi asi sedm nebo osm let, a získat trofej, která byla větší než ostatní děti, bylo všechno, na čem mi záleželo.“ Řekl Stewart.

Nemohlo následovat nic jiného než přesun do United Midget Racing Association, a také do USAC. Hned v roce 1991 se Tony stal nejoblíbenějším nováčkem této série, v níž se stal dvakrát šampionem.

Cestu do NASCAR našel skrze IndyCar Series, debut v nižších sériích si sice odbyl v roce 1996, ale jako o tom pravém vstupu na scénu NASCAR se hovoří o roku 1999, tedy roku, kdy jej přivítala nejvyšší série NASCAR.

Trofeje Stewart sbíral kudy chodil, dnes má tak na krbové římse pohár šampiona nejvyšší série NASCAR z roku 2002, 2005 a 2011, trofej pro šampiona Indy Racing League pro rok 1997, trofeje šampiona sérií USAC 1995 a 1994. V roce 2006 se stal šampionem závodní série IROC a mimo to vše se dokázal blýsknout ve významných závodech série NASCAR. V letech 2005 a 2007 vyhrál závod Brickyard 400 a v roce 2009 si odnesl tučnou výhru ze závodu All-Star Race. V nižších sériích potom drží například rekord v počtu výher zahajovacího závodu série Xfinity v Daytoně. Ten vyhrál sedmkrát.

Ford 400

Dohromady již Tony nasbíral v nejvyšší sérii NASCAR Sprint cup 48 výher. První vítězství přišlo již během jeho první sezóny. V roce 1999 si poprvé dojel pro šachovnicovou vlajku v Richmondu. Za jeho sedmnáctiletou kariéru v SC Tony startoval v neuvětřitelných 565-ti závodech. Slušný výkon na někoho, kdo se aktivně účastní hned několik závodních sérií.

„Nemohl jsem si od života přát víc. Mám pocit, že jsem velmi, velmi šťastná osoba a to bez ohledu na to, co se stane. Bez ohledu na to, jak dlouho budu ještě závodníkem a jestli dojedu do cíle. To je jen třešničkou na dortu. Jsem velmi šťastný, že můžu dělat věci, které dělám.“ Řekl „Smoke“, který letos kroutí svou sedmnáctou sezónu v SC.

Tony Stewart je spoluvlastníkem týmu Stewart-Haas Racing a také vlastní legendární půl mílový okruh Eldora Speedway.

Napsat komentář