V Poconu došlo na velké „Konečně!“

Tricky Triangle, nejvýraznější tri-ovál v kalendáři NASCAR – právě tam se odehrál v pořadí čtrnáctý závod sezóny.  Axalta We Paint Winners 400 bylo kroužení vypsané na 160 kol, jezdci si tak po dvou hodinách a padesáti osmi minutách odkroužili 400 mil (necelých 644 kilometrů). 

V páteční (předčasně ukončené) kvalifikaci zvítězil Kurt Busch, pro něj je to po zkomplikovaném úvodu do této sezóny již třetí Pole Position. Vedle Busche se při startu postavil Carl Edwards. První pětku potom doplnil Truex Jr., Gordon a Harvick.

Závod byl odstartován bez kdo ví jakých průtahů, do čela se ihned dostal Carl Edwards, druhý kroužil Gordon a až třetí Pole Sitter Kurt Busch. Koho v tomto závodě rozhodně stálo za to sledovat, byl Dale Earnhardt Jr.. Ten totiž nedává na Poconu jménu Earnhardt usnout. Po úspěších, které zde předvedl jeho otec, dokazuje i on, že je jezdcem s velkým „J“. Přesto, že je mnoho jezdců, kteří zde nasbírali více vavřínů, (Jeff Gordon 6, Bill Elliot 5, Darrell Waltrip, Rusty Wallace, Denny Hamlin, Tim Richmond 4, Bobby Labonte, Dale Jarrett, Geoff Bodine, Jimmie Johnson, Bobby Allison 3) tak otec a syn mají na kontě dohromady čtyři výhry (2×2) a jejich průměrný dojezd balancuje na pomezí 14.-15. místa. Právě Earnhardt Junior přitom vyhrál oba dva loňské závody a ten dnešní je v jeho kariéře jubilejní 555. Takže by bylo rozhodně fajn, přizdobit tento závod dalším, v pořadí třetím pohárem.

NASCAR Sprint Cup Series Axalta 'We Paint Winners' 400

Ze 160-ti kolového kroužení byla odkrajována první kola, na čele se držel Edwards, toho později vystřídal Truex Jr. Řekněme si ještě, že současná podoba závodu, tzn. 160 kol je poměrně novinkou. Ještě v roce 2011 se jezdilo celkem 200 kol.

Na dvacátou šestou pozici se pomalu propracovával Logano. Ten kvůli dodatečné výměně převodovky musel startovat až z chvostu jezdeckého pole. V devatenáctém kole jsme na trati měli již prvního jezdce se ztrátou kola, byl jím Brendan Gaughan, který v závěru závod ani nedokončil. Pouze pár kol na to se k mechanikům rozhodl zajet Keselowski, v jeho stopách šel i Ty Dillon. Pro brzký Pit Stop se rozhodl i tým Kyla Busche nebo Joeye Logana. První zastávky pod zelenými vlajkami tak byly na světe. Logano byl bohužel při cestě k mechanikům moc rychlý a tak si kromě nových pneumatik odvezl i penalizaci.

K mechanikům zajel i Dale Earnhardt Jr., který byl prozatím druhým největším pokořitelem. Dokázal se probojovat skrze jezdecké pole hned o třináct pozic. Více míst nasbíral už jenom Joey Logano. Během pokračujících zastávek navštívil své mechaniky i Denny Hamlin, muž, který svou nehodou způsobil předčasné ukončení kvalifikace. Což mimochodem namíchlo jezdce, kteří nestihli vyjet na trať.

Na čele závodu setrvávala trojice Truex Jr., Gordon a Edwards. Další penalizace, za příliš vysokou rychlost na Pit Road, putovaly ke Kensetovi a Menardovi. Právě Menard se následně dostal do problémů. Nejdříve svým kolegům do vysílaček sdělil, že při odjezdu přejel matici, která pravděpodobně protrhla pneumatiku. Menard se tak musel k mechanikům vrátit, neušetřil si ohnivé entrée. Naštěstí závod nebyl přerušen.

NASCAR Sprint Cup Series Axalta 'We Paint Winners' 400

Na čele závodu se usadil Kasey Kahne, který zůstal jediným jezdcem, který ještě nezajel k mechanikům, jak tak učinil, uzavřel první vlnu zastávek. Vedení se ujal Harvick, druhý Truex Jr. na něj ztrácel 1,2 vteřiny a třetí Gordon dokonce více jak šest vteřin. Po třiceti osmi kolech první pětku tvořil Harvick, Truex Jr., Gordon, Edwards a Kurt Busch. Earnhardt Jr. kroužil uvnitř TOP10, přesněji potom osmý.

Komu to rozhodně letos „jezdí“ je Martin Truex Jr., tento muž působí v nejvyšší sérii NASCAR dvanáct let. Za svou kariéru si zatím dokázal připsat pouze dvě výhry. Ta první přišla v roce 2007, druhá v roce 2013 na klasice v Sonomě. Ovšem jeho výsledky v letošní sezóně? Za ně by se nemusel stydět žádný šampion. Posuďte sami:

DatumZávodUmístěníStartovní poziceKola ve vedeníPenalizace
2/14Sprint Unlimited210290
2/19Budweiser Duel #25510
2/22Daytona 50081010
3/1Atlanta61400
3/8Las Vegas2830
3/15Phoenix71500
3/22California81250
3/29Martinsville63230
4/11Texas91500
4/19Bristol291600
4/25Richmond10600
5/3Talladega53600
5/9Kansas City94950
5/15Sprint Showdown4720
5/24Charlotte5101310
5/31Dover621310

Zatím co Truex zářil dál, kdo rozhodně moc nezářil byl Jimmie Johnson a to především během před-závodní inspekce. Tou totiž osm a čtyřicítka neprošla a rovnou třikrát! A to minulý měsíc dostal tým písemné varování za přestupek na Charlotte Motor Speedway.

Závod se zatím dostal do své první čtvrtiny. Na čele se stále držel Harvick, kralující před druhým Truexem o 3,8 vteřiny. Ve vedoucím kole kroužilo dvacet šest vozů, tím posledním byl Justin Allgaier. Na dveře TOP5 začal klepat Dale Earnhardt Jr.. Klidná povaha závodu prozatím nenadělila žádné přerušení, o jediné malé vzrušení se postaral Austin Dillon, který se, nijak výrazně dostal do smyku, svůj vůz ale uklidnil, takže se směle závodilo dál.

První přerušení přišlo ve 49. kole. Komisaři tak rozhodli pro nepořádek na trati, ono něco byla část vozu Paula Menarda. Tomu se začal rozpadat přední Splitter. Z Lucky Dog se radoval David Ragan. Kromě jedenácti vozů, kteří se rozhodli zůstat na trati a vrátit se do vedoucího kola, zajeli všichni k mechanikům. Po restartu v 54. kole se o vedení popral Kahne a Truex Jr., Junior nakonec protlačil svůj Chevrolet zpět na čelo.

V šedesátém devátém kole se mávalo žlutými vlajkami po druhé. Do problémů se dostal Ricky Stenhouse Jr., který se seznámil s horní lemující zdí.

Při následujících zastávkách u mechaniků se strategie lišily. Někteří jezdci zůstali na trati – mezi nimi například i Kevin Harvick. Ostatní volili různý počet výměny kol. V 73. kole došlo na restart a závod se pomalu ale jistě těšil své polovině. První trojlístek tvořil Harvick, Earnhardt Jr. a Jimmie Johnson. V Lead Lap kroužilo dvacet pět vozů. V osmdesátém osmém kole došlo ke třetímu přerušení. S Chevroletem Jimmieho Johnsona se rozloučila levá pneumatika. K mechanikům tentokrát zajeli z vedoucích jezdců všichni.

Z Pit Road nejrychleji vyjeli: 78, 18, 2, 5, 10, 33, 4, 55, 88 a 19. Své místo na slunci si taky vydobyla i jediná žena závodního pole – Danica Patrick. Při restartu ale měli před sebou tito rychlíci ještě vozy, které zvolily strategii „Wave Around“, tedy nezajet k mechanikům a při nejlepším se vrátit do vedoucího kola. Jmenovitě se jednalo o Austina Dillona, Jeffa Gordona, Kyla Larsona, Tonyho Stewarta a Sama Hornishe Jr.. Tento Pit Stop se trochu nevydařil u týmů Keselowski/Truex Jr. Na Pit Road se totiž stalo to, co by se stávat rozhodně nemělo. Po zastávce Truexe Jr. se mechanici vraceli na své místo (za nízkou zídku), když kolem nich projel Keselowski a zamotal se do kabelu od vzduchové pistole. Keselowski jel dál, nemohl si ničeho všimnout, ale mechanici od sedmdesát osmičky si prožili svoje.

Po restartu se vedení ujal Jeff Gordon, ale pouze na jedno jediné kolo, na trati totiž opět zavlály žluté vlajky. Do smyku se dostal Alex Bowman, pravděpodobně po kontaktu s Brettem Moffittem. Po návratu k závodnímu tempu se čelo závodu moc neměnilo. Vedoucím jezdcem byl stále Truex Jr., který střádal kola, až jich nakonec nastřádal ze všech jezdců nejvíce. Na čele závodu strávil dohromady 97 kol. Druhý Harvick, který na čele závodu odkroužil nakonec 39 kol na něj ztrácel 3,5 vteřiny.

Do konce závodu zbývalo padesát kol. Suverénního Truexe začal pomaličku stahovat stále druhý Kevin Harvick, ze třetí příčky vše sledoval Earnhardt Jr. Páté přerušení zapříčinil Sam Hornish Jr., z pod jeho vozu se začalo kouřit od levého předního kola, následný kontakt s lemující zdí byl nevyhnutelný.

Vstupenku zpět do vedoucího kola si vysloužil Tony Stewart a na trati se odehrály další zastávky u mechaniků. Restartovalo se pouhých třicet pět kol před cílem. Vedení se opět ujal Truex Jr., pronásledoval ho Kurt Busch, Brad Keselowski, Kevin Harvick a druhý z bratří Buschů – Kyle. Všichni z těchto jezdců podle informací měli paliva už jenom poskrovnu.

Do nepatrného kontaktu se dostali týmový kolegové Kahne a Eanrnhardt Jr.. Z Hendrickovců si tak právě Earnhardt Jr. odnesl šrámy na své osm a osmdesátce. Závod ale nebyl přerušen. Earnhardt se nicméně propadl na dvanáctou příčku. Do čela se rval Kevin Harvick, který pokořil nejen Keselowskeho, ale i druhého Kurta Busche.

Šesté přerušení přišlo po kontaktu mezi Moffittem (který ztrácel jedno kolo) a Keselowskim. Moffitt pravděpodobně trochu ztratil svou stopu a Keselowski si byl zase tou svojí až přespříliš jistý.

Několik vozů z čela zůstalo na trati s tím, že musí šetřit palivo, ostatní zajeli k mechanikům. Na trati zůstali především vedoucí jezdci – Kevin Harvick, Kurt Busch ale i Danica Patrick nebo Tony Stewart. Po restartu se na čelo vrátil Truex Jr.. Druhý kroužil Harvick, třetí Kyle Busch. Po té, co Jimmie Johnson něžně šťouchal do Joeye Logana přišla ke slovu další žlutá fáze. O zábavu se tentokrát postarala Danica Patrick. Na vině byla protrhnutá pneumatika, která poslala závodnici do smyku a do zdi. Z Lucky Dog se mohl radovat David Gilliland.

I přes otevřenou Pit Road, vedoucí jezdci setrvali na trati. Otázka nedostatku paliva tedy nebyla asi až zas tak horká. Kdo musel zajet k mechanikům byla Danica Patrick, její desítka byla vehementně opravována.

Zpět do závodního tempa se jezdci vrátili dvacet jedna kol před cílem. První desítku obsáhli: 78, 4, 18, 22, 20, 48, 1, 47, 41 a 31. Záhy se ale opět mávalo žlutými vlajkami. Ryan Newman se po kontaktu s A.J. Allmendingerem seznámil s lemující zdí. Vzápětí se Allmendinger do radiové komunikace omlouval a vinu za tuto nehodu vzal kompletně na sebe. Boj o sedmé místo tak i tak Newman prohrál. „On mě vůbec neblokoval, zajel jsem vysoko, je to moje vina.“ Řekl A.J.

K mechanikům zavítala hrstka jezdců a tak se i pro tento restart čelo závodu nezměnilo. S šestnácti koly do cíle byl na čele opět a stále Truex, Logano, Harvick, Johnson, Kenseth, McMurray, Kyle Busch a nechyběl ani Kurt Busch. Earnhardt Jr. i přes nějaké ty peripetie kroužil na třinácté pozici, stále tedy byla neděje vyhrát v Poconu po třetí za sebou.

Na druhou pozici se probojoval Johnson, Truex na něj držel náskok více jak jednu vteřinu. Za Johnsonem kroužil Harvick, poté Logano a McMurray. Jedenáct kol před cílem prvního Truexe pronásledoval stále druhý Harvick, ale Truex svůj vůz nešetřil a zvyšoval svůj náskok, který v ten moment činil 2,5 vteřiny. Harvick se ale zuby nehty snažil tento náskok stáhnout. To se mu nakonec podařilo, jejich stíhací boj nepřerušila ani Danica Patrick, která se smykem svezla na Pit uličku, závod ale nemusel být přerušen.

Pět kol před cílem stáhl Harvick Truexův náskok na 1,7 vteřiny.Třetí Johnson na první dvojku ztrácel více jak osm vteřin. Když Truex proťal bílou vlajku, z jeho vozu už se začalo ozývat oslavování. „Not yet, buddy.“ („Ještě ne, kamaráde.“) Upozornili Truexe ze studia američtí komentátoři. Zbývalo ještě celé jedno kolo. Sledujte finální kola závodu:

Martin Truex Jr. si tak letos konečně dojel pro vítězství. V jeho kariéře je to teprve třetí vavřín. Rozhodně tedy je co oslavovat. Svou účast v Chase si Truex potvrzoval v průběhu celé dosavadní sezóny svými dojezdy, nyní ale všemu nasadil korunu.

VÝSLEDKY ZÁVODU

PořadíJezdecZnačkaOdjetá kolaStartovní poziceKola ve vedeníBodyBonusPenalizace
1Martin Truex Jr.Chevrolet1603974850
2Kevin HarvickChevrolet1605394310
3Jimmie JohnsonChevrolet160904100
4Joey LoganoFord1601104000
5Kurt BuschChevrolet160103900
6Matt KensethToyota1601903800
7Jamie McMurrayChevrolet1601403700
8Kyle LarsonChevrolet1601503600
9Kyle BuschToyota1601003500
10Denny HamlinToyota160803400
11Dale Earnhardt Jr.Chevrolet1602003300
12Greg BiffleFord1602703200
13Kasey KahneChevrolet1601223210
14Jeff GordonChevrolet160413110
15Carl EdwardsToyota1602163010
16Casey MearsChevrolet1601802800
17Brad KeselowskiFord160702700
18Ty DillonChevrolet160290000
19Austin DillonChevrolet160652610
20Justin AllgaierChevrolet1603002400
21Tony StewartChevrolet1602802300
22Clint BowyerToyota1602302200
23David RaganToyota1602102100
24Trevor BayneFord1603302000
25Landon CassillChevrolet160320000
26Alex BowmanChevrolet1603401800
27David GillilandFord1603501700
28Cole WhittFord1603901600
29Josh WiseFord1593801500
30Brett MoffittFord1583601400
31Paul MenardChevrolet1581601300
32Matt DiBenedettoToyota1584101200
33Jeb BurtonToyota1584001100
34Michael AnnettChevrolet1583101000
35Travis KvapilFord157420000
36J.J. YeleyToyota155370000
37Danica PatrickChevrolet153220700
38AJ AllmendingerChevrolet143260600
39Ryan NewmanChevrolet141130500
40Brendan GaughanChevrolet129430000
41Sam Hornish Jr.Ford120240300
42Ricky Stenhouse Jr.Ford105170200
43Aric AlmirolaFord88250100

V průběžném pořadí se Truex Jr. z desáté příčky na třetí. První příčku šampionátu si udržel Johnson a druhý je Harvick.

SOUČASNÁ PODOBA CHASE
Bez názvu

Příští týden nás čeká závod Quicken Loans 400 v Michiganu.

Aktuální informace ze světa NASCAR naleznete na našem Facebooku a Facebooku NASCAR CZ.

Napsat komentář