Ty Gibbs pri nečakanom debute v Cup Series s TOP20: „Bol to chaos, no splnili sme cieľ“

Ty Gibbs opúšťal Pocono Raceway po sobotňajších pretekoch Xfinity Series po neúspešnom súboji s Noahom Gragsonom. Len o niekoľko hodín neskôr sa na poslednú chvíľu dočkal svojho debutu v najvyššej sérii NASCAR a rozhodne príjemne prekvapil.

Gibbs nahradil Kurta Buscha v Toyote tímu 23XI Racing v nedeľných pretekoch na Pocono Raceway. Tradičný jazdec vozu číslo 45 po sobotňajšej havárii, ktorá mu spôsobila príznaky podobné otrasom mozgu, sa po odporúčaní lekárov na štart nepostavil. Gibbs, stálica v sérii Xfinity s množstvom diskusií o svojej potenciálnej budúcnosti, bol nečakane vtiahnutý do svojho očakávaného debutu v najvyššej sérii. Bolo to divokých 19 hodín medzi koncom pretekov Xfinity Series a štartom hlavného podujatia v nedeľu popoludní. Celá vec sa upiekla tak narýchlo, že na jeho Toyote stále zostali nálepky s menom Kurt Busch. „Bol to chaos. Nevedel som o pohárovej šanci a zrazu sme s Drew Dollarom stáli na kraji diaľnice a snažili sme sa zistiť, čo musím urobiť, kam musím ísť,“ povedal talentovaný mladík, ktorý pri debute skončil na výbornej 18. priečke, ktorú si po diskvalifikácii najlepších dvoch Hamilina s Buschom ešte o dve miesta vylepšil.

TYGIBBSNCSdebut

Devätnásťročný jazdec výzvu vzal a zažil momenty, na ktoré do konca života nezabudne. A výsledok v TOP20 bol oveľa pôsobivejší aj vzhľadom na to, že vnuk „coacha“ Gibbsa pred nedeľou nikdy nesedel v pohárovom aute a prvýkrát sa doň dostal zhruba 2,5 hodiny pred štartom. Jeho otec Coy, ktorý je zároveň podpredseda a prevádzkový riaditeľ tímu Joe Gibbs Racing, povedal pre NASCAR.com, že mladý pretekár dosiahol všetko, v čo v Pocono dúfal. „Úprimne si myslím, že to bol cieľ. Odjazdiť všetky kolá, nezničiť auto a priniesť ho domov. Takže sa mu to podarilo. Všetci sme boli nadšení. Bolo jasné, že to bolo rozhodnutie na poslednú chvíľu, ktoré prišlo neskoro večer. Pravdepodobne spal len štyri hodiny. Ale odviedol dobrú prácu a bol to dobrý deň,“ povedal.

Cez Gibbsovo rádio bolo počuť veľa koučingu, crew chief Billy Scott aj spotter Jason Jarrett radili osemnásobnému víťazovi série Xfinity počas jeho úvodných kôl. Gibbs povedal, že prvé dva segmenty potreboval na to, aby sa za volantom cítil pohodlnejšie, o čom svedčí aj 29. a 27. miesto v Stage 1 a Stage 2. Ale neskôr našiel úroveň pohodlia. „Urobil všetko, čo sa očakávalo, však? Všetko, čo sa od neho žiadalo. Odviedol skvelú prácu. Udržal to čisté, neurobil žiadne chyby. A v tých posledných reštartoch sa tam na konci skutočne preháňal. Pre nás to bolo skvelé sledovať a boli sme hrdí, že sme toho súčasťou,“ prezradil Scott, ktorý je zvyknutý „šéfovať“ ostrieľanému veteránovi, ktorý má za sebou viac ako 20 sezón v NCS.  Teraz mal na starosti mladíka, ktorý v aute NextGen (aj aute Cup Series celkovo) sedel premiérovo. „Za  posledných 15 hodín pravdepodobne dostal viac rád, ako chcel. A Kurt mal na tom veľký podiel, lebo mu dával nejaké všeobecné rady a udržiaval ho v pokoji. Prijímal spätnú väzbu a bolo zábavné sledovať, ako sa zlepšuje,“ dodal šéf posádky tímu číslo 45.

NASCAR Cup Series M&M's Fan Appreciation 400

Gibbsovo meno naďalej víri vody ako potenciálna možnosť jazdca v JGR, tíme jeho starého otca, zatiaľ čo Kyle Busch a jeho budúcnosť zostáva stále nevyriešená. Coy Gibbs vyjadril hrdosť na výkon svojho syna, ale po jeho debute váhal s nejakým skutočným hodnotením. Samotný Ty medzitým chápe, že pravdepodobne nemá čo povedať o tom, čo prinesie jeho pohárová budúcnosť. „Myslím si, že to určite pomáha, ale nemám to všetko pod kontrolou,“ povedal. „Takže robím, čo môžem. A dokonca aj rozhovor s vami všetkými je super. Nikdy som si nemyslel, že by som niekedy mohol byť na tejto úrovni bez ohľadu na to, čo kto hovorí alebo odkiaľ pochádzam. Mám pocit, že je to jednoducho super. Dnes debutujem v Cup Series a vlani som končil strednú školu, no príde mi to, akoby to bolo pred dvoma mesiacmi. Toto všetko je jednoducho šialené,“ dodal.

O jeho budúcnosti sa najmä v tejto sezóne hovorilo už veľa, všetci experti sa však zhodujú, že najlepšie pre samotného jazdca bude nič neuponáhľať. Zažili sme v histórii mnoho prípadov, kedy mladého pretekára poslali do najvyššej série priskoro a v kariére mu tento ťah skôr uškodil. Ty sa vo farbách tímu svojho starého otca sústredí v tejto sezóne na zisk titulu šampióna v Xfinity Series a čo prinesie budúcnosť je jedna veľká otázka. Ale aj nedeľný debut v Pocone ukázal, že v ňom môže rásť budúci šampión NASCAR Cup Series.

NASCAR Cup Series M&M's Fan Appreciation 400

fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] Ty Gibbs pri nečakanom debute v Cup Series s TOP20: „Bol to chaos, no splnili sme cieľ“ […]

Napsat komentář