Tragická smrt Josepha Weatherlyho

Dnes si připomeňme Josepha Herberta Weatherlyho, dvojnásobného šampiona nejvyšší série NASCAR, který nás po nehodě v závodě opustil 19. ledna roku 1964 ve věku čtyřiceti jedna let.

Joe se narodil 29. května 1922 ve městě Norfolk, Virginia. Po návratu z armády ho nejdříve zaujalo motocyklové závodění. V sérii AMA (American Motorcycle Association) se hned třikrát stal šampionem.

V roce 1952 se začal věnovat závodům NASCAR (už od roku 1950 závodil v neoficiálních závodech Stock Car). Během dvanáctileté kariéry odzávodil 230 závodů a nasbíral 25 vítězství. Nejen výhry v závodech, ale i velmi slušné dojezdy jej dvakrát vynesly na vrchol. Právě v letech 1962 a 1963 byl jmenován šampionem nejvyšší série NASCAR.

Jeho jméno se dnes řadí mezi „první velké legendy NASCAR“. Joe měl velmi dobře našlápnuto, jeho kariéra byla na svém vrcholu. Víc mu ale osud nedopřál. V pátém závodě závodní sezóny 1964 na okruhu Riverside International Raceway dochází k nehodě z níž si Weatherly odnáší velmi vážné, smrtelné poranění hlavy. Během nárazu totiž nebyl chráněn okenní sítí, bál se, že v případě požáru, by se přes ní z auta nedostal včas. Jeho snaha, uchránit se před smrtí, mu nakonec ukončila jeho život.

Právě tato tragická nehoda, společně s nehodou Richarda Pettyho v Darlingtonu roku 1970 přispěla k povinnosti vybavit vůz okenní sítí, tak jak známe dnes. V roce 1998 byl Joe jmenován mezi padesátku největších jezdců NASCAR a v roce 2009 byl uveden do Síně slávy motorsportu.

„Clown Prince of Stock Car Racing“ se také zařadil vedle Alana Kulwickiho (nebo spíše později Alan Kulwicki vedle Weatherlyho), úřadujícího šampiona, který zemřel během následující sezóny a již nemohl svůj titul obhájit. Doufejme, že už se k pánům nikdo další v historii NASCAR nepřidá. Smrt úřadujícího šampiona není záležitost, která by měla dojít opakování.

Joe Weatherly

Napsat komentář