Tlak v Poconu si vybral svou daň

„I´m out of gas.“ („Jsem bez paliva.“) je věta, kterou jezdec říká jen s těžkým srdcem a velitel posádky ji rozhodně neslyší rád. Jenomže co naplat. Nikdo není dokonalý a strategie občas prostě nevyjde. Názornou ukázkou může být diskutovaný závod Windows 10 400, který byl odmávnut v Poconu minulou neděli. 

Příběh z Pocona jistě znáte (pokud ne, čtěte ZDE), Joey Logano, Denny Hamlin, Kyle Busch, Martin Truex Jr. – pánové, kteří měli hodně rychlá auta a jejich pozice před cílem závodu byly na čele. Jenomže doslova pár kol před cílem je zradila prázdná nádrž a tak se museli spokojit s pozicemi až na hranici druhé a třetí desítky.

Pokud by jsme uspořádali malou soutěž, pozvali si Logana, Busche, Truexe Jr. a Kensetha, každému dali stejný podíl benzínu a vypustili je na trať, víte, kdo by najel nejvíce? Odpověď zní Matt Kenseth a právě to je možná i jedna z příčin, proč se v Poconu radoval právě on.

Kenseth má velmi konzervativní styl jízdy a takoví řidiči svým stylem jízdy zkrátka šetří palivo.

Situace, která byla k vidění v Poconu byla pro jezdce na čele závodu tak trochu patová. Vedoucí Joey Logano nemohl zpomalit, protože mu na krk dýchal druhý Kyle Busch. Joey navíc nemohl tušit jak je na tom s palivem Kyle. Věděl sice, že jejich situace je podobná, ale kdyby zpomalil, aby přece jenom něco ušetřil, Kyle by ho předjel a v případě, že by oba zdárně dojeli do cíle, byl by Logano tak trochu za hlupáka.

Oproti tomu druhý Kyle zase nemohl zpomalit, protože musel vyvíjet tlak ne vedoucího Logana a doufat v to, že ho přinutí v obavě z nedostatku paliva zpomalit. Navíc i vidina, vyhrát čtvrtý závod v řadě, hnala Kyla ještě trochu víc.

Martin Truex Jr., který kroužil třetí a měl dostatečný náskok před čtvrtým Kensethem, se mohl pokusit o sweep (opakovanou výhru),  protože zde vyhrál před osmi týdny. Truex tedy taky musel svůj vůz tlačit nekompromisně vpřed, aby se udržel vedoucí dvojice. Protože kdyby jim došlo palivo, byl by to on, kdo by se ujal vedení a s nemalou jistotou by si mohl dojet pro pohár.

Všichni tři na svůj styl jízdy doplatili, první Logano, který se v nátlaku hnal vpřed. Chvíli na to se na zadní rovince rozplynuly i sny na výhru Kyla Busche a Martin Truex Jr. taky už věděl, že do prvních pozic příliš nepromluví. Zraky všech se tedy ve finále závodu stočily ke čtvrtému jezdci, ten ve chvíli, kdy Busch začal zpomalovat ztrácel na Leadera patnáct vteřin! Matt Kenseth stáhl svou ztrátu, ujal se vedení a s naprostým klidem si dojel pro výhru, protože i on měl na pátého/druhého Keselowskeho parádní náskok.

Kyle Busch výsledek závodu komentoval slovy: „Byli jsme moc chamtiví.“

Napsat komentář