Testy ve Phoenixu

Minulý týden proběhlo ve Phoenixu testování nového aerodamického balíčku pro krátké ovály. Toyota a Ford zároveň poprvé „provětrali“ své nové provedené karosérie.

Testování se zúčastnilo šest jezdců. Za Chevrolet Kyle Larson, Corey LaJoie, za Ford šampion Ryan Blaney, Chris Buescher a za Toyotu Christopher Bell a Erik Jones. Erik Jones po letech opět usedl do Toyoty, jelikož stáj Legacy Motor Club přechází k japonské značce a připojuje se tak ke stávájícím šesti vozům, které nasazuje Joe Gibbs Racing a 23XI Racing.

Na vozech byly vyzkoušeny zjednodušené zadní difuzory a jiná směs pneumatik Goodyear. Ty byly nově navrženy tak, aby více degradovaly při dlouhých zelených stintech a tím se podpořilo předjíždění.

Jedním z velkých úkolů nasazení vozů nové generace bylo zlepšení závodění na středně dlouhých oválech. To se činovníkům NASCAR rozhodně povedlo a závody, na dříve nesnášených (stejných) D-shape oválech, patří mezi fanoušky k těm oblíbenějším. Co se naopak nepovedlo je závodění na krátkých oválech, kde se především málo předjíždí a jedná se tak o poměrně nudné kroužení.

Nádherně to dokládá statistika od Jeffa Glucka – novináře, který po každém závodu dává na sociální síť X anketu, zda se jednalo o dobrý závod či nikoliv. Hlasování fanoušků pak přehledně, již sedm let dává do excelové tabulky. První krátký ovál pak najdeme až na patnáctém místě a jedná se o jarní klání v Richmondu. Hned pod ním je podzimní klání v Martinsville a další závody na méně než mílových tratích už jsou hluboko ke konci tabulky.

Testy se uskutečnili bez novinářů, takže neznáme ani podrobnosti o časech či poznatky samotných jezdců. Fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář