Štatistické okienko #77: Atlanta Motor Speedway

Víkend v Atlante postupne gradoval do famózneho finále. Ako inak môžeme nazvať three-wide finiš pretekov Cup Series, v ktorom bola najlepšia trojica v rozdiely 0,007 sekundy. Aj o tom budú dnešné štatistiky, no máme toho oveľa viac.

NASCAR CUP SERIES (Ambetter Health 400)

Chevrolet ovládol všetky bodované podujatia v tejto sezóne – NCS, NXS aj NTS v Daytone a Atlante. Prvýkrát v histórii sa stalo, že jedna značka vyhrala prvých šesť pretekov novej sezóny NASCAR naprieč všetkými tromi sériami.

• Pri svojom 467. pokuse získal Michael McDowell prvú pole position v Cup Series. Prekonal tak 45-ročný rekord JD McDuffieho (403 štartov) v najväčšom počte štartov pred ziskom prvej pole position.

• Preteky v Atlante sú prvé, v ktorých viedli viacerí jazdci Front Row Motorsports dvojciferný počet kôl.

• Po dvoch pretekoch sezóny máme 19 jazdcov, ktorí skončili v TOP10. Bubba Wallace je jediný, ktorý to zvládol v oboch pretekoch. Je to druhýkrát za posledné tri sezóny, čo sa toto stalo. Predtým 2022 sa to stalo naposledy v 1973.

Daniel Suarez sa stal prvým zahraničným jazdcom, ktorý vyhral preteky NASCAR na ovále aj okruhu. Navyše sa stal tretím zahraničným jazdcom s aspoň dvoma Cup výhrami (Juan Pablo Montoya /2/ a Marcos Ambrose /2/).

Daniel Suarez mal pri predošlých 32 štartoch na superspeedway tratiach v Cup Series na konte len osem umiestnení v TOP10 (tri z nich v Atlante).

• Rozdiel medzi prvým a druhým bol 0,003 sekundy. Ide o tretí najtesneší finiš v pretekoch Cup Series – 0,002s Darlington 2003 a Talladega 2011. Len pre zaujímavosť, rozdiel medzi prvým a tretím (0,007s) by stále bol deviatym najtesnejším.

• Preteky ponúkli celkom 48 zmien na čele, čo je v Atlante nový rekord. Videli sme 6 536 predbiehaní pod zelenými vlajkami (33,5 na „zelené“ kolo).

Austin Cindric viedol v pretekoch 32 kôl, čo je jeho nové maximum v pretekoch NASCAR Cup Series.

• Jazdci sa v úvode sezóny obávali, ako obstoja v pretekoch na dvoch superspeedway tratiach. Brad Keselowski je jediný, ktorý zaznamenal v oboch DNF.

Prečítajte si aj: Suarez ovládol Atlantu v treťom najtesnejšom dojazde Cup Series

NASCAR XFINITY SERIES (RAPTOR King of Tough 250)

• Prvýkrát v histórii Xfinity Series štyria jazdci z TOP5 v prvých pretekoch skončili v TOP5 aj v druhom podujatí: Austin Hill, Sheldon Creed, Parker Retzlaff a Chandler Smith.

Austin Hill sa stal štvrtým pretekárom, ktorý vyhral úvodné dve podujatia NXS v sezóne – Tony Stewart 2008, Chad Little 1995 a Dale Earnhardt 1986. Prvýkrát sa podarilo vyhrať dva úvodné preteky sezóny aj tímu RCR.

Austin Hill sa vyrovnal Tonymu Stewartovi na druhom mieste štatistík v percentuálnej úspešnosti výhier na superspeedway tratiach (40%). Prvý je Dale Earnhardt s 50%.

Prvýkrát v histórii NASCAR Xfinity Series, skončilo v pretekoch auto #21 na 1. mieste a auto #81 na druhom mieste.

• Vo svojom druhom štarte v Xfinity Series si Shane van Gisbergen pripísal prvý TOP5.

Sheldon Creed má štyri TOP5 v rade (od Martinsville 2023), čím predĺžil svoju najdhlšiu sériu v kariére.

Parker Retzlaff získal druhý TOP5 v tejto sezóne. Vo svojej nováčikovskej v 2023 mal jediný za celú sezónu.

• Šiesty Jeremy Clements vybojoval svoj prvý TOP10 finiš od výhry v Daytone 2022 (45 pretekov).

Jeffrey Earnhardt získal prvý TOP10 od Nashvillu 2022 (30 pretekov).

Jesse Love je prvý jazdec, ktorý v tejto sezóne v TOP3 sériach NASCAR viedol 100+ kôl. 157 kôl, ktoré viedol v Atlante je najviac pre jazdca RCR od výkonu Austina Dillona v Charlotte 2015 (163).

Jesse Love viedol v Atlante 92,2% kôl. To je najvyššie percento, ktoré viedol nevíťaz v pretekoch Xfinity, odkedy Christopher Bell viedol 93,6% kôl v Iowe 2019, kde skončil druhý.

Richard Childress Racing je prvým tímom Xfinity Series, ktorý vyhral oba segmenty v prvých dvoch pretekoch sezóny.

Prečítajte si aj: Austin Hill po Daytone vyhral aj v Atlante

NASCAR TRUCK SERIES (Fr8 208)

Len jeden truck nedokončil preteky z dôvodu nehody. Ide o vyrovnanie najmenšieho počtu DNF pre nehodu na superspeedway v Truck Series od Talladegy 2008.

• Po 4 rokoch a jedenástich mesiacoch alebo po 111 pretekoch sme v Truck Series nemali na štarte žiadnu ženu. Poslednými pretekmi NASCAR Truck Series, ktoré nemali v štartovom poli žiadnu ženu, boli 23. marca 2019 TruNorth Global 250 v Martinsville.

Kyle Busch vybojoval výhru pri prvom štarte na „drafting“ trati (mimo NCS) od svojej nehody v NXS v Daytone 2015. Je to jeho siedma výhra v Atlante.

Corey Heim a Nick Sanchez majú v úvode sezóny dve umiestnenia v TOP5 z dvoch podujatí.

• Šiesty Kaden Honeycutt vybojoval svoj najlepší finiš v kariére.

• Prvýkrát v kariére má Rajah Caruth dve TOP10 za sebou.

Prečítajte si aj: Kyle Busch ovládol preteky NTS v Atlante

zdroj: x.com/joe_srigley, x.com/DustinAlbino, x.com/TreyRyan99

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář