Štatistické okienko #63: Indianapolis Road Course / Indianapolis Raceway Park

Posledný víkend nás zaviedol do Indianapolisu, kde jazdci Truck Series odštartovali play-off a pretekári ostatných dvoch sérii bojovali o dôležité body v závere základnej časti. Poďme sa pozrieť, čo priniesol víkend z pohľadu štatistík.

NASCAR CUP SERIES (Verizon 200)

• Šesť zahraničných jazdcov sa predstavilo v nedeľných pretekoch, čím vyrovnali rekordný zápis z Watkins Glen v 2013 a 2022.

Michael McDowell sa stal deviatym jazdcom, ktorý vyhral v NASCAR Daytona 500 aj Indianapolis.

McDowell ukončil sériu 95 pretekov bez výhry a s 54 kolami v čele stanovil osobné maximum.

• S 54 kolami vo vedení ide o najväčší počet kôl pre auto #34 od prvých pretekov NASCAR v roku 1949!

McDowell sa stal najúspešnejším jazdcom v #34 v počte výhier (2), Wendell Scott, Jim Roper, David Regan a Chris Buescher majú jednu.

• Druhý Chase Elliott získal svoj najlepší výsledok od návratu po zranení.

Alex Bowman získal prvý TOP10 od aprílového Richmondu. Zároveň ide o prvý TOP5 od COTA.

Chris Buescher prišiel o sériu osem pretekov v TOP10, keď v Indy skončil na 11. mieste.

Shane van Gisbergen sa stal prvým jazdcom od 1978 (Terry Labonte), ktorý do NASCAR Cup Series vstúpil s dvoma TOP10 finišmi.

• Druhýkrát v posledných troch pretekoch prišli do cieľa všetky autá.

• Toto boli len 30. preteky modernej éry Cup Series (štvrté v tomto storočí), v ktorých sme videli maximálne 1 žltú fázu. Prvé od Fontany v marci 2012, kde však preteky skrátil dážď. Posledné preteky s odjazdenou plnou dĺžkou, ktoré ponúkli maximálne jedno „spomalenie“ bola jesenná Talladega v 2002 (0).

Prečítajte si aj: Preteky v Indianapolise prepisovali históriu

NASCAR XFINITY SERIES (Pennzoil 150)

Ty Gibbs vybojoval svoju prvú výhru v sezóne, dvanástu pri 58. štarte v sérii (20,7%). Na konte má štyri výhry na okruhoch, každú na inej trati.

Gibbs sa za posledných päť rokov stal šiestym najúspešnejším jazdcom NXS v počte výhier (12). Vedie Bell (16), nasledujú Allmendinger a Allgaier (15), Cindric s Gragsonom (13) a za Gibbsom sú Briscoe, Custer a Kyle Busch s 11.

• Druhý Sam Mayer má tri TOP2 finiše v posledných štyroch štartoch. Jeho štvrtý TOP5 v rade vyrovnal jeho najlepší zápis v XS.

Parker Kligerman, napriek problémom s autom, obsadil siedme miesto a prvýkrát v kariére má štyri TOP10 v rade.

Alex Labbé získal tretie umiestnenie na 11. mieste v sezóne a vybojoval pre EG Motorsports najlepší výsledok mimo superspeedway.

• Druhýkrát v kariére vyhral AJ Allmendinger v jedných pretekoch prvý aj druhý segment.

Prečítajte si aj: Gibbs ovládol Indianapolis s prvou výhrou v sezóne

NASCAR TRUCK SERIES (TSport 200)

Ty Majeski vyhral prvé preteky od vlaňajšieho jesenného Homestead, čím ukončil 17 pretekov trvajúce čakanie. 179 kôl vo vedení je jeho nové kariérne maximum.

• Tretí Lane Riggs získal svoj najlepší kariérny finiš.

Carson Hocevar má osem TOP5 v tejto sezóne, čím stanovil svoje nové osobné maximum v jednej sezóne.

• Prvýkrát v sezóne má Matt Crafton dve TOP10 v rade.

Prečítajte si aj: Majeski ukončil čakanie na výhru, ovládol IRP

zdroj: twitter.com/joe_srigley, twitter.com/DustinAlbino

fotografie: NASCARmedia.com