Štartuje nová sezóna NASCAR Whelen Euro Series

Čakanie sa skončilo, po dlhej zimnej prestávke je NASCAR Whelen Euro Series späť. Sezónu 2023 odštartuje na okruhu Ricardo Tormo v španielskej Valencii. Celkom 48 jazdcov bude reprezentovať 18 rôznych krajín a na jedinečnom španielskom mieste predvedú fantastickú show. Okruh je známy najmä pretekmi MotoGP a je v kalendári EuroNASCAR od roku 2014.

Keďže úradujúci šampión Alon Day nebude v tejto sezóne obhajovať svoj titul, jediným šampiónom EuroNASCAR v EN PRO je Belgičan Anthony Kumpen. Na štartovom rošte sú však štyria bývalí šampióni EuroNASCAR 2, ktorí sa chcú stať prvým jazdcom, ktorý získa oba tituly NWES. Gianmarco Ercoli, Ulysse Delsaux, Vittorio Ghirelli a Liam Hezemans vo svojej kariére vyhrali šampionát EuroNASCAR 2 a teraz chcú bojovať o titul v najvyššej európskej divízii NASCAR.

Gianmarco Ercoli z CAAL Racing skončil v minulej sezóne na treťom mieste v hodnotení po výnimočnom boji s Alonom Dayom, ktorý získal svoj štvrtý majstrovský prsteň. Talian bude opäť bojovať s Giorgiom Maggim, s ktorým mal kontakt v závere pretekov na Automotodrome Grobnik. Dvojnásobný šampión NWES Anthony Kumpen sa po svojom comebacku na okruhu Zolder v októbri minulého roka vráti na plný úväzok. Belgičan sa bude uchádzať o svoj tretí titul vo farbách PK Carsport.

Jedným z čiernych koní sezóny EuroNASCAR PRO 2023 bude určite Sebastiaan Bleekemolen. Holanďan dosiahol svoje prvé víťazstvo v pretekoch NASCAR vlani v českom Moste a skončil v celkovom poradí šiesty. Frederic Gabillon je späť s RDV Competition a Francúz chce prelomiť prekliatie byť „večne“ na druhom mieste, podobne ako Mark Martin v americkom NASCAR. Gabillon sa chce prebojovať späť na vrchol a urobiť posledný krok k tomu, aby sa stal konečne šampiónom. Šampión EuroNASCAR 2 zo sezóny 2020 Ghirelli sa pripojí k tímu Bleekemolen, aby zabojoval o čelo poradia. Talian už predviedol skvelý výkon v EuroNASCAR PRO a so silným autom bude rodák z Fasana určite jedným z kandidátov na titul. Úradujúci šampión EuroNASCAR 2 Liam Hezemans získal vzácne skúsenosti v EuroNASCAR PRO vďaka dvojitým povinnostiam v roku 2022, ale teraz sa sústredí na to, aby nasledoval kroky svojho brata Lorisa a stal sa druhým z rodiny, ktorý vyhral šampionát ENPRO.

Najnepredvídateľnejší šampionát NWES bude opäť predstavovať skvelý mix mladých talentov a skúsených gentlemanov z celého sveta. Martin Doubek, šampión EuroNASCAR 2 z roku 2021, bude späť na štartovom rošte s Hendriks Motorsport, aby bojoval o svoj druhý titul v druhej európskej divízii NASCAR, pričom bojovať o body bude v oboch divíziách. Jedným z favoritov je Alberto Naska, ktorý sa vráti do tímu CAAL Racing. Talian bude zdieľať Chevrolet #54 s Ercolim a určite bude ťažiť zo skúseností svojho tímového kolegu, pokiaľ ide o nastavenie auta. Naska prehral boj o titul v minulej sezóne v posledných dvoch podujatiach na okruhu Zolder a Automotodrome Grobnik a rozhodne si bude chcieť napraviť chuť. Vladimiros Tziortzis, víťaz úvodných pretekov vo Valencii v roku 2022, je jedným z najlepších jazdcov na štartovom rošte a Cyperčan bude tento víkend vo Valencii jazdiť v oboch sériách. Jazdec Academy Motorsport môže mať výhodu oproti svojim súperom vďaka extra času za volantom.

Gil Linster získal vlani v Belgicku svoje prvé pódium v EuroNASCAR 2 a nový jazdec Hendriks Motorsport chce urobiť ďalšie kroky a stať sa kandidátom na titul v druhej divízii EuroNASCAR. Vďaka svojim rozsiahlym skúsenostiam s NWES musí byť Luxemburčan tento rok na každom zozname najlepších jazdcov. Šampión Legend Trophy Melvin de Groot tiež dokázal, že je jazdcom prvej päťky v EuroNASCAR a Holanďan, jazdiaci za Team Bleekemolen, si pravidelne hľadá cestu na pódium. S Thomasom Toffelom, Svenom van Laerem, Maximilianom Masonom, Nickom Schneiderom, Ginom Miedicom, Nicholasom Stricklerom a Jackom Davidsonom ponúka EuroNASCAR 2 množstvo vzrušujúcich nováčikov pre sezónu 2023, nielen v súťaži o Rookie Trophy, ale aj v bojoch o najvyššie priečky v celkovom poradí.

O Legend Trophy bude bojovať celkovo 15 jazdcov, vrátane dvoch bývalých šampiónov, Arianny Casoliovej a Melvina de Groota, v špeciálnej kategórii pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov. Celkovo jedenásť jazdcov sa prihlásilo do Club Challenge 2023. Club Challenge je najlepší spôsob, ako preskúmať možnosti EuroNASCAR a zvyknúť si na úžasné autá V8 a niektoré z najlepších tratí v Európe. Stávky sú vysoké a každý jazdec sa bude snažiť vyžmýkať maximálnu konzistenciu.

Zastúpenie bude mať znovu aj Slovensko a Česká republika. Už tradične bude bojovať  o najvyššie priečky Martin Doubek, ktorý vo farbách Hendrick Motorsports bude jazdiť v EN Pro aj EN 2. Vo farbách Team Bulgaria absolvuje sezónu Michaela Dorčíková. Slovenská pretekárka bude jazdiť v Chevrolete Camaro #90 nového tímu, s ktorým bude súčasťou najvyššej EN Pro a zároveň bude bojovať v Challenger Trophy.

zdroj: EuroNASCAR  fotografie: racingparadise.cz/Tomáš Cvejn, NASCAR Whelen Euro Series/Klemen Sofric, Michaela Dorčíková

Napsat komentář