Šílenství z Doveru na 400 kol!

Na ovál Dover International Speedway se tento víkend podíval i kolotoč Camping World Truck Series a Xfinity Series. Obě série, se tento rok společně s nejvyšší soutěží Sprint Cup potkali letos při čtvrté příležitosti. Dover je pak jedna ze šesti tratí, která v závodním kalendáři Xfinity Series vydržela od oficiálního počátku druhé národní soutěže NASCAR (1982).

První závodní den tedy patřil truckům, které na The Monster Mile čekalo 200 kol, neboli 200mil. Do závodního pole se (opět) nevydal Kyle Busch. Jeho rekord tří po sobě jdoucích vítězství v Doveru v rámci NCWTS se tedy konat nebude. Do jeho vozu s číslem 51 se letos po šesté usadil Justin Boston – bohužel v 64. boural a nedojel.

Samotný závod se odehrával v režii čtyř jezdců – Erik Jones, Ryan Blaney, Cole Custer a Tyler Reddick. Poslední jmenovaný se do cíle nakonec dostal jako první. Ve vedení se Tyler ohříval po dobu 40 kol a svým výkonem se probojoval na druhé místo v průběžném pořadí a na zatím vedoucího Matta Craftona se dotáhl na rozdíl 11ti bodů.
dover.nxs.ncwts.2

Vedoucí Matt Crafton se letos snaží o další rekord série Trucků a to v podobě tří po sobě jdoucích titulů. Crafton pohár nad hlavu vyzvedl v předchozích dvou letech, což se rovněž nikomu v celé historii NCWTS nepodařilo.

Sobota už tradičně patřila pilotům Xfinity Series. Na rozdíl o NCWTS se NXS do Doveru stěhuje vždy dvakrát do roka. Velmi rychlý a nevyzpytatelný okruh se tak řadí mezi zatěžkávací zkoušky pro každého nováčka NASCAR, který se snažít dostat do nejvyšší soutěže.

Závod NXS se tentokrát v rámci počtu mil netradičně shodl s nižší soutěží NCWTS – na jezdce tedy opět čekalo 200 kol. Do závodu z pole-position vyrazil Darrell Wallace Jr. Vedle něj se na start postavil Chris Buescher, který se toho času těšil z prvního místa průběžného pořadí. Druhý Ty Dillon ztrácel na Bueschera pohé čtyři body – další výměna na prvním místě průběžného pořadí byla opět na spadnutí.

Během závodu se žlutou vlajkou mávalo ve čtyřech případech. Tu první zpáchal defacto sám na sobě Ryan Sieg, který s vidinou pokárání Jamieho Dicka, se do smyku poslal sám.
dover.nxs.ncwts.3

Jamie Dick se bohužel zapletl i do dalšího karambolu. Po několika ťukancích s Ryanem Blaneym se do velkých problémů dostal Brian Scott. Jeho roztočený závoďák se nakonec ustálil uprostřed jízdní dráhy, kde se tou dobou pohyboval vzpomínaný Jamie Dick. Po velké ráně se oba jezdci z vozu vysoukali svépomocí.

Během závodu na sebe mimojiné upozornil i Matt Kenseth, který prve prohraný závod nakonec dovedl málem do vítězného konce.

Velkou roli totiž tentokrát sehráli samotné boxové zástávky, resp. spotřeba paliva.

Několik kol před koncem závodu se do boxů vydali jedzci z prvních míst. Do vedoucí pozice se rázem dostalo týmové duo Chris Buescher a Darrell Wallace Jr. Navzdory tomu, že oběma vozům docházelo palivo – a to velmi rychle – lidská vlastnost se projevila a Chris si s Darrellem několikrát vyměnil nátěr na svých vozech.
dover.nxs.ncwts.4

Na těsný souboj nakonec doplatil Darrell Wallace Jr. a s prasklou pneumatikou musel do boxů. Přišla hra na čekanou. Chris Buescher dostal informaci o tom, že mu palivo dojde čtyři kola před koncem závodu.

Velice pomalá jízda a opravdu rychle se přibližující Matt Kenseth – Chris Buescher bojoval sám se sebou a poslední dvě kola byla možná ta nejdelší v jeho kariéře.

Vedoucí muž průběžného pořadí se nakonec do cíle dostal na prvním místě a zvýšil tak svůj bodový náskok na druhého Tye Dillona – ten se do cíle dostal až na osmém místě.

Jako druhý cílem projel Matt Kenseth a třetí Regan Smith.

Další závod NXS se jede za 14 dní v Michiganu. Jezdci NCWTS se mohou těšit na ovál Fort Worth a to hned příští týden.

Závod z Michiganu budeme mocit sledovat v přímém přenosu na televizním programu Slovak Sport.
dover.nxs.ncwts.5

Napsat komentář