Richard Petty – kráľ NASCAR oslavuje 85. narodeniny

11POC21tb0825

Je to už 30 rokov, čo kráľ pretekov NASCAR naposledy vyliezol zo svojho auta a dnes sa Richard Petty dožíva 85. narodenín.

Richard Petty sa narodil 2. júla 1937 a je najúspešnejším jazdcom v histórii Národnej asociácie pre automobilové preteky Stock Car (NASCAR) . Petty vo svojej kariére vyhral 200 pretekov NASCAR a získal 7 titulov šampióna. Pochádzal z pretekárskej rodiny, jeho otec Lee Petty, tiež pretekal a bol trojnásobným víťazom Grand National a zároveň zakladateľom pretekárskeho tímu Petty Enterprises. Richard vstúpil do NASCAR ako jazdec v roku 1958 a v roku 1959 nazbieral deväť umiestnení v top 10 a bol vyhlásený za nováčika roka. V Lakewoode Petty vyhral svoje prvé preteky, ale jeho otec Lee protestoval a sťažoval sa na chybu zo strany funkcionárov. O niekoľko hodín neskôr bol za víťaza vyhlásený práve senior. Vo februári 1960 už získal prvé víťazstvo na Charlotte Fairgrounds Speedway. V roku 1964 vyhral svoju prvú Daytona 500 a s celkovo deviatimi výhrami získal aj svoj prvý titul šampióna NASCAR. Nasledujúci rok NASCAR zaviedol nové pravidlá, vďaka ktorým bol motor jeho Plymouthu proti pravidlám a sklamaný Petty opustil preteky sériových áut a strávil rok jazdením v drag-racingu. Do NASCAR sa vrátil v roku 1966 a nasledujúci rok si pripísal rekordných 27 výhier a tešil sa zo svojho druhého titulu v Grand National.

112216-nascar-richard-petty-1979.vadapt.767.high.66

Petty jazdil na svojom známom modro-červenom aute číslo 43 s logom STP v 70. rokoch 20. storočia a pokračoval v zbieraní víťazstiev a pripísal si tituly šampióna v rokoch 1971, 1972, 1974, 1975 a 1979. Jeho úspech by sa dal pripísať jeho inteligentnému riadeniu a mechanickej odbornosti celého tímu Petty (brat Maurice postavil motory, bratranec Dale Inman autá). Tím sa stal známym aj ako inovátori, ktorým sa pripisujú zásluhy za zavedenie ochranných rámov, nylonových okenných mriežok, chladených prilieb a obojsmerných rádií v pretekoch stock-car. „The King“ odišiel do pretekárskeho dôchodku v roku 1992. V 1 184 štartoch v pretekoch NASCAR vybojoval 200 výhier a neuveriteľných 712 umiestnení v najlepšej desiatke. Stal sa prvým pretekárom, ktorý titul v NASCAR vyhral sedemkrát (okrem neho to dokázali už len Dale Earnhardt a Jimmie Johnson), Daytona 500 ovládol sedemkrát. Petty bol prvým jazdcom, ktorý vyhral pri svojom 500. štarte v pretekoch , ku ktorému sa v roku 2013 pripojil Matt Kenseth. V roku 1997 bol uvedený do Medzinárodnej siene slávy motoristického športu a v roku 2010 bol súčasťou inauguračnej triedy Siene slávy NASCAR.

Richard Petty and Donnie Allison

Petty sľúbil svojej matke, že neprijme sponzorstvo na alkohol. Preto nikdy nebral odmeny za Bush Pole Award (cena pre držiteľa pole position) a na Busch Clash súťažil iba raz, v roku 1980. Štatisticky je najuznávanejším jazdcom v histórii tohto športu a jednou z najuznávanejších osobností motoristického športu ako celku. Petty zostáva veľmi aktívny v športe aj ako majiteľ tímu Petty GMS Motorsports v sérii NASCAR Cup a majiteľ Petty’s Garage, obchodu na reštaurovanie a úpravy áut v Level Cross v Severnej Karolíne.

NASCAR Cup Series Goodyear 400

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář