První vítězství v AllStar závodě pro #11

Během tohoto víkendu se ovál Charlotte Motor Speedway dočkal své verze speedweeks. Kromě sobotního závodu AllStar se na jeden a půl míle dlouhou trať nastěhovali i příznivci NASCAR Camping World Truck Series a NASCAR Xfinity Series.

Celý kolotoč však začal během pátečního podvečera, kdy se nedaleko Concordu odjela kvalifikace na sobotní AllStar Race. Závod, který byl rozdělen na dva dvacetikolové segmenty se stal vítězným pro Grega Biffla a Clinta Bowyera. Danica Patrick se do následující show dostala skrze hlasování fanoušků. Více v předchozím článku.

Kvalifikace na AllStar Race proběhla v tradičním duchu, kdy se do práce pustili i mechanici jednotlivých týmů. Rychlé kolo, zajetí do boxů, výměna kol a další rychlé kolo. Přesně s tímto pořadím si nejlépe poradila posádka se startovním číslem 11, tedy Denny Hamlin. Vedle Hamlina se postavil postupivší Greg Biffle, Další řady tvořili Clint Bowyer, Brad Keselowski, Danica Patrick, Kasey Kahne či Aric Almirola a Dale Earnhardt Jr.

Plán hry zněl následovně. Na jezdce čekalo pět segmentů. Čtyři po 25ti kolech a poslední – desetikolový sprint do cíle. Mezi jednotlivými částmi měli jezdci vždy možnost zajet do boxů a před posledním segmentem povinnost výměny všech čtyř kol.

Pořadí v prvních čtyřech částech se posléze zprůměrovalo. Dle výsledné tabulky se jezdci před desetikolovým dramatem následně vydali do posledního (povinného) pit-stopu.
allstar2

Ve startovním poli se mimojiné ukázal i Kyle Busch, kterého během AllStar závodu čekal menší křest ohněm v podobě letošních prvních ostrých kol. I Kyle sám konstatoval, že jde o jakýsi test, zdali je na tom fyzicky v pořádku. Přecijenom další bodovaná záležitost se pojede na 600 mil.

Po mávnutí zelenou vlajkou se prvního místa okamžitě ujal Denny Hamlin. Greg Biffle mírně zazmatkoval a i tím přispěl k Dennyho náskoku. Jezdci si příliš místa nedarovali a o tom i svědčil nádherný a velmi těsný souboj mezi Johnsonem, McMurraym a Almirolou.

Komu se velmi dařilo, to byl Kurt Busch, který během prvních deseti kol předjel hned 10 svých soupeřů. Zmiňovaný Greg Biffle se ke konci prvního segmentu dostal dvakrát do kontaktu s lemující zdí a vypadl tak z první pětky.

Pořadí po prvním části AllStar závodu bylo Kasey Kahne, Denny Hamlin, Dale Earnhardt Jr., Brad Keselowski a Kurt Busch.

Následovaly boxové zastávky a start druhé části.

Dale Jr. a Brad byli v menší nevýhodě, když zvolili výměnu pouze dvou pneumatik. V případě prvního jmenovaného se tento rozdíl projevil téměř okamžitě. Naopak Brad se držel zuby nehty. Po mávnutí zelenou vlajkou ze své starotvní pozice vystřelil Kurt Busch. Ovšem na Brada byl krátký.

Druhý segment se rovněž obešel bez větších problémů či karambolů. Jediný kdo nebyl spokojený byl Denny Hamlin, který se ze druhého místa postupně propadl na místo sedmé. Ve voze cítil vibrace a pro jistotu se tedy bezhlavě nehnal za prvním místem.
allstar3

Druhou část vyhrál Brad Keselowski následován Kurtem Buschem, Jeffem Gordonem a Joey Loganem.

Do třetího segmentu se jako první vydal Jamie McMurray, který tentokrát jako jediný zvolil výměnu pouze dvou pneumatik. Mírně se tak opakovala historie z minulého ročníku, kdy se Jamie rovněž dostal na první místo po druhé části AllStar závodu – a pak mimojiné zvítězil.

Hned v prvním kole se do Jamieho zezadu opřel Joey Logano a první místo v průběžném pořadí se pro McMurrayho vzdálilo. Situace využil Brad Keselowski a Kurt Busch. Scénář ze druhého segmentu se volně přenesl do toho třetího a Brad si tak dojel pro druhé vítězství dne.

Keselowski se během 75 odjetých kol prohnal cílem na místě prvním hned v 49 případech. Jistil si tak prozatím i první místo při nájezdu na pit-lane během povinných zastávek před poslední části závodu. Z jezdeckého pole mimojiné vypadla Danica Patrick, jejíž závodní speciál vykázal problémy s pohonou jednotkou.

Čtvrtou část zahájilo duo Kenseth/Hamlin. Za nimi Brad Keselowski, Kevin Harvick a Kurt Busch. Kensethovi se dvě čerstvé pneumatiky záhy pomstily. Naopak Denny se stejnou taktikou držel v popředí. Na rychlost Kurta Busche však nikdo neměl. Busch si tak nerušeně dojel pro své šesté vítězství v rámci jednotlivých AllStar segmentů.

Následoval poslední/povinný pit-stop, během kterého se vytrestal Brad Keselowski. Bojujíc o prvenství s Denny Hamlinem se Brad dopustil překročení rychlostního limitu a posledních 10 kol byl nucen restartovat až z 18. příčky. Povolených 45mph překročil o 8mph, tedy o tři více než by série NASCAR ještě tolerovala.

První řada tedy patřila Hamlinovi a Buschovi. Druhá pak Harvickovi a Kahneovi.

Denny se tedy pral hlavně s Kurtem. Busch však dostal na frak od Kevina Harvicka, který převzal jeho roli útočníka na první místo. Mimojiné šlo o 1’000’000 dolarů. Pro Dennyho by to bylo první vítězství v AllStar závodě – stejně tak pro tým Joe Gibbs Racing.

Kevin se pověsil na Dennyho a začala hra na to, kdo udělá první chybu. Kevin si během závodu pochvaloval, že našel ideální stopu uprostřed zatáček. Taktika se mu vyplácela do doby, než na stejnou hru přistoupil i vedoucí Hamlinu. V momentě kdy se Hamlin vydal do zatáčky střední stopou, proud vzduchu narušil aerodynamiku Harvickova vozu a efekt byl okamžitě znát.

Mezi #11 a #4 vznikla mezera, do které by se vešli oba jezdci i s náhradním vozem.

Denny si tak dojel pro své první vítězství v AllStar závodě.

Příští týden se pojede na dlouhých 600 mil. Ve stejný den se mimojiné jede i Indianapolis 500 a kdesi v Evropě Grand Prix of Monaco.