První road course roku si osvojila slavná #18

NASCAR Sprint Cup Series Toyota/Save Mart 350

Uplynulý nedělní večer tentokrát patřil letošnímu prvnímu závodu na klasické trati. Tradičně jsme se na přelomu června a července přesunuli na západní pobřeží USA, do Kalifornie. Na programu totiž byl závod na Sonoma Raceway.

Trať leží nedaleko městečka Sonoma a jezdci nejvyšší soutěže NASCAR se sem pravidelně vrací od roku 1989. Trať je dlouhá 3201m a převýšení údajně dosahuje výšky dvanáctipatrového domu.

Kvalifikaci tentokrát vyhrál A.J. Allmendinger, jeden ze dvanácti kalifornských jezdců v dnešním startovním poli. Jeho třetí pole-position kariéry přišla po téměř tříletém čekání. Vedle něj se na start postavil Kurt Busch, vítěz z roku 2011. Za nimi se pak seřadili pánové Matt Kenseth, který údajně nesnáší závodění na neoválech. Následoval Kyle Larson, Jeff Gordon, Clint Bowyer či Tony Stewart, který se v TOP5 umístil naposledy na podzim v Martinsvillu (2014).

Strategie byla jasná. Pokud by se během závodu nemávalo žlutou vlajkou, závod by vyšel na dvě, potažmo tři zastávky v boxech. Odhad jednotlivých pit-stopů byl mezi 36. a 42. kolem. Delší stinty versus čerstvější pneumatiky, toť rébus.

Po počátečním dramatu zvaném side-by-side, se závodní pole seřadilo jednořad po celé své délce. Čekalo se na první přerušení. To přišlo ve 22. kole, když se do hradby z pneumatik opřel David Gilliland. Moment, který rozdělil jezdecké pole na ty, kteří měli či neměli do konce závodu dostatek paliva na jednu, potažmo dvě zastávky v boxech.

Do boxů zajeli A.J.Allmendinger, Jeff Gordon, Kurt Busch, Matt Kenseth či Kevin Harvick. Naopak možnost zůstat na trati zvolili Clint Bowyer, Tony Stewart, Jimmie Johnson.

Závod byl přerušen celkem v pěti případech. Asi největší ránu do ochranných bariér zajistil Carl Edwards a David Ragan v 79. kole. Smůlu měl Matt Kenseth, který doplatil na kontakt se soupeřem a s prasklou pneumatikou musel zajet do boxů. A.J. Allmendingera potrápil motor a Caseyho Mearse dokonce opustilo kolo i se zadní poloosou.

Ve vedení se toho času nejdéle ohříval Kurt Busch. Menším nedostatekem v jeho výkonu byl ten, že se ve druhé polovině závodu jeho snažení proměnilo v nekonečenou stíhací jízdu. Taktika boxových zastávek se totiž naklonila k nejrychlejšímu z nejrychlejších, k Jimmiemu Johnsnovi. Ten se do boxů dostal v 23. kole a pak svůj stint natáhnul až do téměř 70 .kola.

Jak už to tak, ale tak bývá, většina žlutých přerušení přichází na řadu v posledních segmentech závodu.

Během třetí žluté fáze se do boxů vydal Kyle Busch, Kyle Larson a David Ragan. Zdálo se, že se na boxovou komunikaci dostali v momentě, kdy byla pit-road ještě zavřená – tolik “slavné” téma z minulého víkendu, kdy došlo ke zmatkům při nájezdech do boxů během závodu Xfinity Series na trati Chicagoland Speedway. Záhy se však ukázalo, že se jmenovaní jezdci nedopustili porušení pravidel a z dané situace mohli jedině profitovat. David Ragan se pravda poroučel do ochranné bariéry – Kyle Busch byl pravým opakem.

Poslední přerušení přišlo na řadu 11 kol před koncem závodu. Jako jediný, kdo se nevydal do boxů byl Jimmie Johnson, Jamie McMurray, Jeff Gordon a Matt Kenseth. Rozdíl nové versus staré pneumatiky byl opět velmi znát.

Ačkoliv se během průběhu závodu zdálo, že kromě Jimmieho Johnsona, se mezi favority řadí i Kurt Busch – byl to právě jeho mladší bratr, kdo se v posledních kolech dostal na první místo.

Kyle Busch se do vedení dostal v 106. kole a už před sebe nikoho nepustil. Clint Bowyer, který po posledním restartu vypadal, že má přecijenom nejvíce rychlosti, se v předposledním kole utkal s Kurtem Buschem o druhé místo – o které nakonec i přišel.

Nutno poznamenat, že kdyby se závod jel na 112. kol, z vítězství by se možná radoval Kurt Busch, který byl znatelně rychlejší, než Kyle.

: výsledky závodu
: průběžné pořadí

Pro Kyla vítězství v Sonomě znamená jedinou věc a to splnit nevyhnutelný úkol. Pokud by se během nadcházejících deseti závodů dokázal v průběžném pořadí probojovat do TOP30, mohl by se letos zúčastnit Chase for the cup. Třicátý je nyní Cole Whitt. Kyle Busch na něj ztrácí 136 bodů.

Mimojiné Kyle Busch svým vítězstvím přerušil šňůru, kdy v posledních deseti závodech na Infineon Raceway, zvítězilo deset různých jezdců.

Další závod se jede příští týden v Daytoně.

Napsat komentář