Prosincové dítě – Bobby Allison

Robert Arthur Allison je rozhodně jméno, které by jste měli znát. Tento závodník a majitel týmu Bobby Allison Racing totiž dnes patří do padesátky největších řidičů v NASCAR a mluví se o něm jako o legendě. 

Tento rodák z Floridy, který dnes slaví narozeniny (narozen 3. prosince 1937), debutoval v NASCAR v roce 1961 v Daytoně. Toho dne začala jeho 25-ti letá kariéra v nejvyšší sérii NASCAR. V této sérii nasbíral 84 vítězství, 446 Top10 dojezdů a 58 Pole Position. V roce 1987 byl Allison účastníkem děsivě vypadající nehody v Talladeze, kdy se jeho vůz vznesl a prakticky roztříštil o lemující plot.

V roce 1988 se ale odehrála mnohem horší nehoda, právě tato událost je příčinou ukončení kariéry tohoto jezdce. Během prvního kola závodu v Poconu došlo k incidentu, při kterém byl Allison po převozu do nemocnice dokonce prohlášen za mrtvého. Po záchraně života jako takového, přišla na řadu léčba vážných poranění hlavy. Léčení těchto poranění (hlavy a mozku) prý nakonec trvalo patnáct let.

Aby nebylo neštěstí málo v roce 1992 byl jeho syn smrtelně zraněn během tréninků na závod v Michiganu (v rámci tehdejší série Busch). O rok později se ve vrtulníku zabil jeho druhý syn. Ale opusťme výčet tragédií, které postihly jeho rodinu a zaměřme se na jeho kariéru.

Jak již bylo řečeno, v nejvyšší sérii NASCAR dokázal vyhrát hned v 84 případech. V roce 1983 ho jeho dojezdy vynesly až na vrchol a Allison se stal šampionem. K úspěchům můžeme dozajista přičíst výhry v rámci prestižních závodů. Třikrát vyhrál závod Daytona 500 a čtyřikrát závod Southern 500. Sedmkrát byl také zvolen nejoblíbenějším jezdcem.

BobbyAllison22racecar1983

Samozřejmě se Bobby účastnil i jiných sérií NASCAR. V budoucí Xfinity sérii strávil sedm let a připsal si pouhé dvě výhry. První závod odjel v Doveru v roce 1982. A byla tu i Grand National East série, v ní působil také dva roky. Závodil i v závodech IROC, kde se roku 1980 stal šampionem.

Mezi padesátku největších jezdců NASCAR byl zařazen v roce 1998, v roce 2011 byl uveden do Síně slávy NASCAR a zpátky v roce 1992 byl uveden i do Síně slávy amerického motorsportu.

Na závěr – některým se při kombinaci jmen Bobby Allison a Cale Yarborough vybaví tato legendární fotografie, a sice momentka z rvačky mezi jezdci z Talladegy, 1979.

1979-daytona-500-fight1

Napsat komentář