Preteky NCS, v ktorých jazdec viedol všetky kolá

Cale Yarborough

„Čistá jazda“, to je sen každého pretekára. Len trikrát v histórii NASCAR Cup Series sa jazdcovi na ceste za víťazstvom byť v čele kompletný počet kôl.

Prvýkrát sa to podarilo v marci 1973. Cale Yarborough štartoval v Chevrolete tímu Richarda Howarda z pole position a viedol kompletných 500 kôl pretekov na Bristol Motor Speedway. V nedeľu 11. marca viedol 52 kôl, než sa pre dážď podujatie muselo prerušiť a presunúť na iný termín. Keď sa jazdci a tímy 25. marca vrátili do Bristolu dokončiť zostávajúcich 448 kôl, Yarborough sa pod slnečnou oblohou rýchlo dostal do výrazného náskoku. Fanúšikom ani súperom nezostávalo nič iné, len sledovať dominantnú jazdu rodáka z Timmonsville. Počas pretekov prišlo sedem žltých fáz, ktoré ich spomalili na 56 kôl. „Nikdy som nemal jednoduchšiu jazdu. Nikdy,“ povedal po svojom víťazstve.

Málokto čakal, že Yarborough svoju dominantnú jazdu dokáže zopakovať. No o päť rokov neskôr, v júni 1978, predviedol znovu skvelé popoludnie a strávil v čele celých 420 kôl na ceste za výhrou na Fairgrounds Speedway v Nashville. „Počas svojej kariéry som mal to šťastie, že som mohol jazdiť vo fakt skvelých autách. Pre každého je to neopísateľný pocit, byť v čele vo všetkých kolách. Ale my máme najlepší tím, bez ohľadu na to, čo vravia iní,“ povedal po svojom triumfe.

Cale Yarborough

Tretí a zatiaľ posledný krát sa diváci podobnej situácie dočkali 17. septembra 2000. Jeff Burton jazdiaci vo Forde majiteľa Jacka Ruscha strávil plných 300 kôl v pretekoch Cup Series na New Hampshire Motor Speedway. Rodák zo South Boston štartoval síce druhý, no hneď po zelenej vlajke sa dostal do čela a nikoho už pred seba nepustil. Dale Earnhardt sa pri Burtonovej snahe predbehnúť ho o celé kolo trikrát „obtrel“ o jeho Ford, no keď ho v 299. kole predbehol, nič mu už nestálo v ceste za výhrou.

Jeff Burton August2007

V dnešnej dobe, pri súčasnom systéme segmentov a vyrovnanosti celého štartového poľa je možné, že už niečo podobné nikdy neuvidíme. Ale nezabúdajme, že ani v rokoch 1973, 1978 a 2000 to nikomu neprišlo ako možné a reálne.

Napsat komentář