Před-závodní info: Phoenix

Quicken Loans Race For Heroes 500 je závod, který rozhodne o čtveřici závodníků, kteří se probojují do velkého finále a především boje o titul šampiona pro rok 2014.

Závod se na Phoenix International Raceway v Avondale , v Arizoně pravidelně jezdí od roku 1988. První závod byl odmávnut 6. listopadu, z výhry se radoval Alan Kulwicki.

Dnes má v tomto závodě nejvíce výher Jimmie Johnson a Kevin Harvick – shodně po třech. Kevin Harvick přitom vyhrál minulý i předminulý rok. Phoenix by tedy pro Harvicka mohl být velkou nadějí, připomeňme, že zvítězil i během letošního jarního závodu.

V roce 2010 vyhrál Carl Edwards, hlouběji v historii potom v roce 2002 Matt Kenseth. Dokáže někdo z těchto jezdců zopakovat úspěch v okamžiku, kdy by se to opravdu hodilo? Hodně také záleží na tom, komu „mílovky“ jako je Phoenix vyhovují. Vůbec nejlepší průměrný dojezd mají z aktivních jezdců na PIR Jimmie Johsnon, Kevin Harvick a Jeff Gordon.

Hodně rychlým se zde na jaře tohoto roku ukázal být i Brad Keselowski, který si vyjel Pole Position a rovnou svou rychlostí (139.384mph) stanovil nový rekord. Závod dokončil na třetím místě.

Současné pořadí

První je Joey Logano s 4072 body a pěti výhrami, v Texasu dojel dokonce dvanáctý, ale vývoj událostí mu nesebral jeho pomyslný trůn Leadera šampionátu. Jakoby druhý je Denny Hamlin – má totiž shodný počet bodů jako Logano, jenom v kolonce výher pokukuje smutná jednička.

Třetí je překvapení letošního Chase – Ryan Newman – jezdec bez jediné výhry. K jeho úspěchu mu pomohl slušný průměrný dojezd v závodech. V kolonce TOP5 je číslo 4 a v TOP10 krásných 15. Ryan ztrácí na oba vedoucí jezdce pouhé dva body.

Čtvrtý je Jeff Gordon, se ztrátou dvanácti bodů. Letos dokázal vyhrát hned čtyřikrát, nicméně dojezd v Texasu mu přidělal jisté vrásky na tváři. Uvidíme zda-li se tento čtyřnásobný šampion probojuje do finále a pokusí se po dlouhých letech obhájit svůj titul. Naposledy byl šampionem v roce 2001, kdy Sprint Cup byl ještě Winston Cup.

Páté místo patří Mattu Kensethovi, ten ztrácí třináct bodů a stejně jako Newman nedokázal letos ani jednou vyhrát. Šestý je také s třináctibodovou ztrátou Carl Edwards, ten letos zvítězil dvakrát. Sedmý se sedmnácti bodovou ztrátou je Brad Keselowski.

Poslední, osmou příčku okupuje Kevin Harvick, který ztrácí dokonce osmnáct bodů. Každopádně Harvick, jak se zdá, to na této trati umí. Bojů se určitě nevzdá.

To, že bude tvrdě bojovat přiznal už i Keselowski, který by si také rád připsal titul šampiona z dalšího roku. Oproti těmto jezdcům, kteří mají svou účast ve finále hodně nahnutou si určitě nenechají vzít své „jisté“ pánové na čele tabulky.

Nenechte si ujít zajisté dramatický závod – již tuto neděli, závod bude začínat v cca 21.15. Kvalifikace se pojede již zítra a i z ní Vám přineseme reportáž.