Před-závodní info: Michigan

Letní část sezóny pokračuje tradiční zastávkou ve státě Michigan, na světoznámém oválu Michigan International Speedway.

Trať byla vystavěna v letech 1968 a 1969. Po finančních peripetiích Lawrence H. LoPatina se vlastnictví, v roce 1972, ujal Roger Penske. Otec “michiganského” oválu – zmíněný LoPatin – stál i u zrodu další a velmi podobné superspeedway, Texas World Speedway. Roger Penske se k michiganskému oválu hlásil až do sezóny 1999, kdy bylo celé závodiště prodáno společnosti International Speedway Corporation.

Ovál měří 2.0 míle, tedy 3218 metrů. Náklon v zatáčkách je 18 stupňů, rovinky pak 12 a 5 stupňů. Trať se je charakteristická svojí šířkou, která jezdcům umožňuje průjezd až šesti různými stopami. Na konci hlavní rovinky se vozy pohybují za rychlostní metou 200mph (322km/h).

Pokud jde o podobnost MIS a vzpomínaného oválu v Texasu, jistou reminiscenci zde vytváří i ovál Auto Club Speedway v kalifornské Fontáně. Ačkoliv by se dálo říci, že jsou obě traťě stejné, opak je pravdou. Rozdílné klopení v zatáčkách, jiný povrch a hlavně jiné podnebí – to jsou faktory, které ze závodů v Michiganu a Kalifornii dělají naprosto rozdílné záležitosti.

Série NASCAR Winston Cup se do Michiganu podívala poprvé v roce 1969, kdy v nejvyšší soutěží NASCAR debutoval i texaský superovál. Obě premiéry však byly sužovány počasím a celkovým nezájmem diváků. Druhý start na MIS byl dokonce naplánován na 600mil. Ovšem právě díky děšťovým kapkám se “šestistovková” klasika z Charlotte stala jedinou v kalendáři NASCAR.

Na rozdíl od TWS se michiganský ovál “otřepal” z počátečních nezdarů. Přecijenom dvojmílové monstrum se mohlo těšit postupně vzrůstajícímu zájmu ze stran hlavního města motorismu, které se rovněž nachází ve státě Michigan (Detroit City).

Michiganská trať se během své dlouhé historie proslavila hlavně díky závodům amerických formulí USAC/CART. Vzpomeňme alespoň na ročník 1984, kdy se na trati MIS střetli Al Unser Jr. a Chip Ganassi. Pro Ganassiho to byl tzv. career-ending karambol. Pro Unsera Jr. episodní záležitost. Havárie se však díky své destrukční nátuře dostala do nejedné kompilace či dokonce seriálu (McGyver).

Minulý rok se v Michiganu radoval Jimmie Johnson a Jeff Gordon. Pro Gordona to bylo předposlední vítězství jeho kariéry a třetí v Michiganu. Jimmie Johnson si do své sbírky od těch dob připsal dalších pět úspěchů.

Letošní závodní víkend bude obohacen o závod ARCA Series na 200 mil (pátek) a Xfinity Series na 250mil (sobota), který zdá se budeme moci sledovat LIVE na TV programu SlovakSport.

Hlavní show, která je jako vždy připravena na nedělní den, začíná něco málo po 19:15 našeho času.

Napsat komentář