Před-závodní info: Indianapolis

Další závod seriálu Sprint Cup, který nás čeká tento víkend, má dlouhý název Crown Royal presents The Jeff Kyle 400 at The Brickyard a jak už je z názvu jasné, zavede nás na jeden z nejslavnějších okruhů seriálu – do Indianapolis.

Okruh se nachází přibližně šest mil od centra města Indianapolis ve státě Indiana a jedná se o okruh s největší diváckou kapacitou, do ochozů se vejde neuvěřitelných 250 000 lidí. Okruh má bohatou více než stoletou historii, ve které hostil a stále hostí velké množství motoristických závodů. Největší popularitu mají v současné době na tomto okruhu série NASCAR a IndyCar, právě zde se ale také mnoho let jezdila GP USA Formule 1, která vynesla okruhu v Indianapolis celosvětovou popularitu.

Tento kruh má délku 2,5 mil, což znamená, že jezdci na předepsaných 400 mil potřebují 160 kol. Klopení zatáček je zde 9° a 12°, v současnosti je okruh asfaltový, pruh tradičních cihel se nachází pouze u cílové čáry jako připomínka slavné minulosti okruhu.

VÍTĚZOVÉ

Prvně se zde tento závod uskutečnil v roce 1994, když zde vyhrál Jeff Gordon. A právě on má za dvacetiletou historii závodu nejvíce výher ze všech, vyhrál zde pětkrát, kromě vítězství v prvním závodě mu navíc patří i vítězství v tom zatím posledním v loňském roce, připomínám, že obě výhry dělí neuvěřitelných 20 let.

V počtu výher mu ale na paty šlape Jimmie Johnson, který dokázal zvítězit čtyřikrát. Dalšími vícenásobnými vítězi už jsou pouze Dale Jarrett a Tony Stewart. První jmenovaný další vítězství letos už určitě nepřidá, ten druhý pravděpodobně také ne.

To je ale vše, na svou první výhru zde ale stále čekají mnohé velké osobností současného Sprint Cupu, například Joey Logano, Brad Keselowski, Matt Kenseth, bratři Buschové, Dale Earnhardt Jr. a další.

Logicky zde z pohledu týmů vlastní nejvíce výher Hendrick Motorsports, z pohledu značek Chevrolet. Vozy Chevrolet zde vyhrály dokonce devět posledních závodů a ještě nikdy zde nedokázal zvítězit jezdec s Toyotou. Že by výzva pro Kyla Busche?

Závod začíná v neděli před desátou hodinou večer, jako vždy máte možnost tipovat vítěze závodu v naší soutěži do začátku kvalifikace.


Indianapolis-Motor-Speedway-1

 

 

Napsat komentář