Před-závodní info: Atlanta

Závod Folds of Honor QuikTrip 500 v Atlantě nás čeká 1. března 2015. A rozhodně nepolevíme, Atlanta Motor Speedway je totiž velmi rychlá trať. Přímo slogan AMS říká “Real Racing. Real Fast.”. I druhý závod sériie NASCAR Sprint Cup má své adepty na výhru, čí statistiky mluví v jeho prospěch?

Atlanta Motor Speedway je jeden a půl míle dlouhý ovál ležící nedaleko města Atlanta ve státě Georgia. Otevřen byl v červenci roku 1960, o třicet sedm let později se ovál dočkává velké přestavby, během níž se také změnilo klopení v zatáčkách. Právě díky klopení (rovinky mají 5 stupňů a zatáčky 24) je trať řazena mezi ty nejrychlejší v závodním kalendáři. Více si o AMS můžete přečíst v prvním díle seriálu Okruhy v závodním kalendáři NASCAR.

Celkem si jezdci v závodě odkrouží 325 kol a ujedou vzdálenost 500,5 míle (805,476 km). V letech 2007, 2012, a 2014 byl závod o pár kol delší kvůli GWC restartu, minulý rok se restart navíc opakoval hned dvakrát. Ostřílení „naskáristi“ mají závod zapsán pod jinými názvy, ani ne tak pod loňským Oral-B USA 500, jako pod AdvoCare 500. Právě tak se závod jmenoval v letech 2011-2013.

Pep Boys Auto 500

Jaké jsou šance na výhru? Koho sledovat?

Pokud se podíváme na nejvyšší počet nasbíraných výher opět vede z aktivních jezdců Jeff Gordon. Ten zde nasbíral hned pět výher a díky dalším dojezdům (16x TOP5, 26xTOP10) vede i tabulku průměrného dojezdu.

Po třech výhrách z tohoto závodu mají hned čtyři jezdci – Jimmie Johnson, Kasey Kahne, Tony Stewart a Carl Edwards. Právě i Jimmie Johsnon obsazuje v celkovém hodnocení průměrného dojezdu na Atlantě druhou příčku. Kasey Kahne se potom z výhry v tomto závodě radoval minulý rok. Carl Edwards je ve statistice průměrného dojezdu na třetím místě a pro tento závod patří k velkým favoritům i vzhledem k jeho přestupu. Čtvrté místo tabulky obsadil zmíněný Tony Stewart, který se letos bude snažit napravit nevydařenou loňskou sezónu.

Po jedné výhře mají v závodě Kevin Harvick, Dale Earnhardt Jr. nebo Denny Hamlin.

Kvalifikace do závodu se odjede v pátek 27. února 2015. O jejích výsledcích vás budeme informovat. Závod potom odstartuje v neděli 1. března 2015 v cca 19.15.

Napsat komentář