Prečo rozhodnutie o čiernej vlajke pre Buscha v Richmonde trvalo viac ako 200 kôl?

Predstavitelia NASCAR v utorok vysvetlili, prečo trvalo viac ako 200 kôl, kým bol tím Kylea Buscha potrestaný za nalepenú pásku na prednej maske auta počas pretekov minulý víkend na Richmond Raceway.

Kyle Busch bol penalizovaný v 345. kole pretekov na 400 kôl za to, že mal pásku na mriežke chladiča. Brad Moran, výkonný riaditeľ NASCAR Cup Series, v rozhovore pre SiriusXM NASCAR Radio povedal, že k priestupku došlo, pri zastávke v boxoch v 128. kole. Busch jazdil 49 kôl pred koncom pretekov na Richmond Raceway na štvrtom mieste, keď mu NASCAR dal čiernu vlajku, aby zamieril do pit lane a odstránil kúsok pásky z mriežky jeho Toyoty. Páska bola omylom umiestnená na mriežke chladiča namiesto potrubia na chladenie bŕzd, čo už nie je povolené na aute Next Gen z aerodynamických dôvodov, ale šéfovi posádky Benovi Beshoreovi sa nepáčil proces, v ktorom bol jeho tím penalizovaný.

Bez názvu

Prečo teda uloženie trestu trvalo tak dlho? Brad Moran povedal, že veža bola informovaná o možnom priestupku v 234. kole, viac ako 100 kôl po tom, čo k priestupku došlo. „Určite sme potrebovali urobiť náležitú kontrolu toho, ako sa to tam dostalo a čo to naozaj bolo. Tak sme sa vrátili späť, kým preteky pokračovali, a urobili sme všetko pre to, aby sme v prvom rade zabezpečili, že tím umiestnil pásku na oblasť mriežky chladiča,“ povedal Moran v rozhovore. „Nakoniec sme našli opakované zábery. Našli sme to, čo sme potrebovali aby sme potvrdili, že tím to tam skutočne dal. Žiaľ, mali pár zastávok v boxoch, v ktorých mohli pásku dať dole a dnes by sme o tom asi ani nehovorili. To sa nestalo,“ dodal.

Upozornenie prišlo okolo 234. kola a situáciu bolo treba preveriť. Veľká časť pretekov v Richmonde sa na trištvrte míľovej trati išla pod zelenými vlajkami, a tak kolá rýchlo pribúdali. „Posledná vec, ktorú sme nechceli, by bolo stiahnuť auto z trate a neskôr zistiť, že to bolo niečo, čo sa nalepilo priamo na trati, nepriamo v boxoch alebo niečo podobné. Keď sa všetko vyriešilo, videli sme, ako sa to stalo a kde to bolo informovali sme crew chiefa tímu Joe Gibbs Racing #18 a upozornili ho, aby spomínanú pásku odstránili,“ prezradil Moran.

Šéf tímu Ben Beshore neskôr povedal, že sa zabudla dať páska na potrubie na chladenie bŕzd. „Nemyslel som si, že by sa to prilepilo, aby som bol úprimný. Myslel som si, že to spadne a nebude to problém, pretože mriežky sú drôtené a majú veľké otvory,“ povedal. Beshore predpokladal, že penalizácia po uplynutí toľkého času nepríde. Tím mal potom štyri zastávky v boxoch, ale za predpokladu, že možnosť trestu už nebola na stole, nedal pokyn mechanikom, aby ju odstránili. K situácii sa vyjadril aj majiteľ tímu Joe Gibbs. „Ak to bola penalizácia, riešte to hneď. Neprišlo to pri ďalších minimálne dvoch ďalších zastávkach, tak sme to neriešili. Skorší trest by úplne zmenil ich stratégiu. To bude niečo, o čom budeme diskutovať s NASCAR,“ povedal Gibbs počas tlačovej konferencie po pretekoch.

páskatrestRR

(Problémom bol tento zeleno-červený kúsok pásky na chladiči)

Po čiernej vlajke zamierila Toyota číslo 18 do boxov, kde odstránili mechanici pásku, zároveň mu nasadili štyri nové pneumatiky. Kyle Busch jadzil rovnakú stratégiu ako William Byron, ktorý skončil tretí, takže penalizácia ho s najväčšou pravdepodobnosťou nepripravila o možné. V záverečných päťdesiatich kolách sa s čerstvou sadou gúm dokázal vyšplhať aspoň na deviate miesto.

fotografie: NASCARmedia.com, reprofoto: twitter.com/NASCARONFOX

Trackbacks for this post

  1. […] Prečo rozhodnutie o čiernej vlajke pre Buscha v Richmonde trvalo viac ako 200 kôl? […]

Napsat komentář