Päť kôl, ktoré ovplyvnili sezónu 2022

Sezóna NASCAR Cup Series 2022. To bolo 36 pretekov v dvadsiatich štátoch, ktoré ponúkli celkom 9 483 kôl. Niektoré z nich mali väčší význam, než iné. Tu je pohľad na päť z nich, ktoré ovplyvnili sezónu „pohárovej“ série.

• 250. kolo – Bristol Dirt Race (apríl)

Kyle Busch vyhral po tom, čo v poslednom kole pretekov na Bristol Motor Speedway Chase Briscoe zasiahol Tylera Reddicka, pričom obaja sa roztočili. Tretí Busch prefrčal okolo nich a vďaka jedinému kolu vo vedení vybojoval svoju jedinú výhru v jeho poslednej sezóne s Joe Gibbs Racing.

Ak by Reddick vyhral tieto preteky, týchto päť bodov do play-off by mu stačilo na postup do Round of 12. Bez víťazstva v Bristole mu dva body chýbali. Čo je dôležité, Reddick vyhral úvodné preteky druhého kola v Texase a tým pádom by bol aj v Round of 8. Ak by Reddick alebo Briscoe vyhral, Busch by sa dokonca do play-off vôbec nedostal.

• 124. kolo – Dover Motor Speedway (máj)

Denny Hamlin viedol 67 z prvých 123 kôl a mal pocit, že mal v ten deň najlepšie auto aby preteky vyhral. Nevyhral, pretože jeho šance sa začali rozpadať po víťazstve v prvom segmente. Hamlin vošiel do boxov na čele a bol prvým mimo boxov, no z auta sa mu uvoľnilo ľavé predné koleso. Musel sa vrátiť do boxov pre novú pneumatiku a klesol na 29. miesto. Trvalo mu asi 100 kôl, kým sa dostal späť do TOP5.

Potom opäť nastal problém. Jazdec JGR, ktorý bol v 242. kole štvrtý, sa nevyhol rotujúcemu autu Codyho Warea a v 326. kole dostal penalizáciu za rýchlosť na boxovej uličke. Namiesto toho, aby mal šancu vyhrať, skončil na 21. priečke. Hoci sa dá hovoriť o piatich bodoch do play-off, ktoré Hamlin stratil pre svoju diskvalifikáciu v Pocone, no práve päť bodov, ktoré mohol získať v Doveri, mu mohlo poskytnúť sedembodový náskok pred Rossom Chastainom v šialenom poslednom kole v Martinsville v Round of 8. Hamlin by s týmito piatimi bodmi  z Doveru postúpil do Championship 4 vo Phoenixe.

• 293. kolo – Nashville Superspeedway (jún)

Chase Elliott viedol osem kôl pred koncom pretekov, keď po poruche motora Josha Bilickiho zaviali žlté vlajky. Elliott zostal na trati, druhý Kyle Busch, tretí Denny Hamlin či štvrtý Martin Truex Jr. zamierili do boxov. A práve tu prišlo ku chybe! Tradičný Hamlinov crew chief Chris Gabehart si odpykával posledné preteky zo štvorpretekového trestu za uvoľnenú pneumatiku v Doveri, na jeho mieste bol inžinier Sam McAuley. Pôvodne trest pre Gabeharta a ďalších dvoch členov pit-crew mali pôvodne pozastavenú činnosť na štyri preteky, ktoré by zahŕňali aj nebodovanú All-Star Race. Vrátil by sa v Nashville, ale Joe Gibbs Racing sa proti trestu odvolal. S odvolaním neuspel a pozastavenie sa zmenilo na štyri bodované podujatia, čím vynechali aj Nashville.

Podľa plánu mal Hamlin zostať na trati, ak by sa mu podarilo dostať sa pred reštartom do prvého rade. V momente, ako sa Hamlin priblížil k boxovej uličke, McAuley omylom povedal, aby zostal na trati, len ak sa mu podarí dostať sa do vedenia. Keďže však do boxov nešiel ani Elliott, nebolo to možné, a tak Hamlin zamieril ku svojim mechanikom. James Small, crew chief Martina Truexa, povedal svojmu jazdcovi, aby zostal, ak sa dostane do prvého radu pri reštarte. Pri nájazde Buscha a Hamlina ku mechanikom by sa mu to podarilo, no Truex ich nasledoval. Jediné, čo mohol urobiť, bolo ospravedlniť sa.

Busch menil len dve pneumatiky a bol prvým autom, ktoré opustilo boxy a reštartoval dvanásty. Hamlin a Truex menili všetky štyri a pri reštarte sa prepadli výraznejšie. amlin skončil šiesty, Busch bol 21. a Truex 22. Truex, ktorý mohol byť pri poslednom reštarte v prvom rade, v sezóne nedosiahol na víťazstvo, ktoré by ho dostalo do play-off.

kbkerjbkv

• 138. kolo – Daytona International Speedway (august)

Keď sa pole pretekárov pod zamračenou oblohou priblížilo v 138. kole do prvej zákruty, bol Austin Dillon, ktorý potreboval vyhrať, aby sa dostal do play-off, šestnásty. Zrazu sa autá začali šmýkať a narážať, pričom na mokrej trati strácali trakciu. Dillon, ktorý išiel po spodnej stope, spomalil a nasledoval Bubbu Wallacea na apron. Pred Wallaceom havarovali Harrison Burton a Ty Dillon, ktorých autá sa z apornu dostali späť na dráhu, kým Wallace sa dostal až na trávnatú plochu. To poskytlo jazdný pruh pre Austina Dillona, ​​ktorým sa mohol prešmyknúť a prevziať vedenie. Martin Truex Jr., ktorý bojoval o play-off, sa kontaktu nevyhol a poškodil svoje auto.

Po dlhej prestávke spôsobenej dažďom, ktorá trvala 3 hodiny, 19 minút a 57 sekúnd, preteky pokračovali. Zamávali zelené vlajky, do konca zostávalo 16 kôl a Austin Cindric sa ujal vedenia. To vydržalo až do troch kôl pred koncom, keď Austin Dillon v prvej zákrute narazil do zadnej časti jeho auta a posunul sa do čela. Na druhé miesto sa posunul Dillonov tímový kolega Tyler Reddick. Austin Dillon neohrozene vyhral a do play-off dostal obe autá Richard Childress Racing. Jeho víťazstvo zabránilo Truexovi dostať sa do boja o titul. Jedným z najväčších dopadov toho bolo, že predstavitelia NASCAR boli rýchlejší, aby sa varovali aj pred miernym dažďom. Stalo sa to nasledujúci týždeň v úvode play-off v Darlingtone a v pretekoch Round of 12 na Texas Motor Speedway.

• 500. kolo – Martinsville Speedway (október)

Čo povedať o najbláznivejšom kole tejto sezóny NASCAR Cup Series? Ross Chastain, ktorý potreboval v poslednom kole predbehnúť dve autá, aby postúpil do Championship 4, zaradil piaty prevodový stupeň, „oprel“ svoj Chevrolet o bariéru, zložil ruky z volantu a nechal bariéru viesť auto poslednú štvrť míľu, s nohou na plyne. A podarilo sa, predbehol dokonca päť áut! A mal šancu vo Phoenixe bojovať o titul.

Toto kolo ovládlo sociálne siete, na oficiálnom YouTube NASCAR má 1,4 milióna pozretí. Aj hodinu po svojom pozoruhodnom manévri sa Chastain stále snažil pochopiť, čo sa udialo. V NASCAR neexistuje pravidlo, ktoré by takémuto kroku zabránilo, očakáva sa, že si na to pred budúcou sezónou predstavitelia série posvietia.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář