Ohliadnutie za sezónou EuroNASCAR

Sezóna 2022 bola štrnástou Racecar Euro Series sezónou a desiatou pod značkou NASCAR Whelen Euro Series. Sezóna sa začala 14. mája na španielskom okruhu Ricardo Tormo vo Valencii a skončila sa 30. októbra veľkým finále na Automotodrome Grobnik v Chorvátsku. Poďme sa dnes ohliadnuť za tým najzaujímavejším. 

Tento ročník mal pôvodne odštartovať už v apríli na nemeckom Hockenheimringu. Koncom februára však prišlo ku zrušeniu nemeckého podujatia a talianska Vallelunga, na ktorej sa mali pôvodne ísť preteky All-Star, dostala tento termín. O titul šampióna sa tradične bojovalo v dvoch kategóriách EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2.

EuroNASCAR-Klemen Sofric

Alon Day sa stal prvým jazdcom, ktorý bol štyrikrát korunovaný za šampióna po tom, čo si zaistil titul v poslednom kole na Automotodrome Grobnik. Day zaznamenal päť víťazstiev v pretekoch, najviac spomedzi všetkých jazdcov v triede EuroNASCAR PRO. Skúsený jazdec vyhral každý víkend s výnimkou podujatia v Belgicku. Jeho najväčším prenasledovateľom mal byť Talian Gianmarco Ercoli, ktorý vyhral oba preteky v Zolderi a pred posledným víkendom stiahol rozdiel na šesť bodov. Sobotné preteky v Chorvátsku boli nádherným súbojom, v ktorom bol úspešnejší Alon Day, Ercoli skončil druhý. V nedeľu tak sťahoval šestnásťbodové manko, čo sa mu po 11. mieste nepodarilo. V končenom poradí sa pretekárom „škrtali“ dva najhoršie výsledky, mimo ne mal Izraelčan 10 umiestnení v TOP10. Zaslúžený šampión!

„Dokázal som to, bez PK Carsport by som to však nedokázal! Myslím, že toto je moment, kedy by som mal naozaj poďakovať všetkým v tíme. Anthonymu za to, že mi dal príležitosť jazdiť tu a každému človeku v tomto tíme, ktorý pracoval deň čo deň do noci! Veľká vďaka, zaslúžili si tento titul viac ako ja! Teraz je čas to osláviť s manželkou na svadobnej ceste, ako som už dávno sľúbil,“ povedal Day o svojom rekordnom štvrtom víťazstve titulu EuroNASCAR. Ercoli napokon obsadil až tretie miesto, skvelým záverom ho predbehol švédsky jazdec Alexander Graff, víťaz pretekov na Brands Hatch. Posledné preteky celej sezóny vyhral francúzsky jazdec vozidla #5 Academy Motorsport/Alex Caffi Motorsport Patrick Lemarie, ktorý sa vo veku 54 rokov stal najstarším víťazom v histórii EuroNASCAR PRO.

IMG_9876

V EuroNASCAR 2 neobhájil svoj titul Loris Hezemans, ktorý sa part-time presunul do NASCAR Cup Series, pohár šampióna však zostal v rodine. Kráľom sezóny sa vo svojej debutovej sezóne stal jeho mladší brat Liam, ktorý dosiahol šesť víťazstiev a deväť pódiových umiestnení. Kľúčové pre Holanďana boli posledné dva víkendy, v ktorých absolútne dominoval a vyhral všetky štyri záverečné podujatia. Pritom do Chorvátska prišiel so stratou 13 bodov, ale skvelými jazdami mal osud vo svojich rukách a vďaka nedeľnej výhre si zabezpečil titul. 19-ročný mladík si odniesol aj víťazstvo v Rookie Trophy. Jeho najväčším súperom bol taliansky pretekár Alberto Naska, ktorému patrila prvá polovica sezóny, v ktorej vyhral v ôsmych podujatiach päťkrát a celkovo v sezóne skončil mimo TOP5 iba raz.

Pre Nasku skončil posledný víkend na Automotodrome Grobnik sklamaním. Nastavenie #88 CAAL Racing Chevroletu mu úplne nesedelo a preto nemal vo svojej „zbrani“ žiadne náboje, aby zaútočil na Hezemana. Talian zo seba vydal maximum, aby obhájil svoje prvenstvo, ale tretie miesto v posledných pretekoch sezóny nestačilo na zisk titulu. Bronzovú miestenku obsadil Cyperčan Vladimiros Tziortzis a až štvrtý skončil obhajca titulu Martin Doubek, ktorý v sezóne 2022 skončil osemkrát v TOP5, no bohužiaľ nedosiahol na víťazstvo.

Klemen Sofric - Liam Hezemans

Hendriks Motorsport vyhral tímový šampionát štvrtý rok po sebe po tom, čo tím #50 skončil na čele s 836 bodmi, kým druhý tím Hendriks #7 skončil druhý so 779 bodmi. Jazdcami v #50 boli v EN PRO Tobias Dauenhauer a Loris Hezemans, ktorý pridával body aj v jazde za titulom v EN 2. V tíme #7 jazdil obe kategórie český pretekár Martin Doubek. Na treťom a štvrtom mieste bola bodová zhoda, PK Carsport a Team Bleekemolen získali po 769 bodov. PK Carsport vyhral tajbrejk o tretie miesto vďaka lepším výsledkom v cieli, keď zaznamenal päť víťazstiev v porovnaní s Bleekemolenovým jediným. Vo farbách tretieho najlepšieho tímu sa striedali šampión EN PRO Allon Day a v EN 2 jazdil slovenský pretekár Christian Malchárek.

Bez názvu – kópia (4) – kópia

Ako ste si všimli vyššie, zastúpené v tejto sezóne bolo Česko aj Slovensko. Jednou z najväčších hviezd NASCAR Whelen Euro Series je bezpochyby český pretekár a šampión EuroNASCAR 2 zo sezóny 2021 Martin Doubek. Skúsený „veterán“ štartuje v NEWS od roku 2015, tento rok sa presunul full-time aj do EN PRO. V najvyššej kategórii narazil na výrazne náročnejšiu konkurenicu, no rozhodne sa nestratil. V dvanástich štartoch skončil šesťkrát v TOP5 a v celkovom poradí mu patrila konečná ôsma priečka. Neúspešná bola jeho obhajoba titulu v EN 2, kde skončil v konečnom hodnotení na štvrtom mieste s deviatimi umiestneniami v najlepšej desiatke.

Celú sezónu odjazdil v EuroNASCAR 2 vo farbách PK Carsport Christian Malchárek. Slovenský pretekár debutoval v NASCAR Whelen Euro Series už v roku 2015 a absolvoval dve part-time sezóny v EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2. Do akcie sa vrátil pred touto sezónou a hoci štart do sezóny nebol najideálnejší, postupne našiel svoj rytmus. V úvodných štyroch pretekoch vo Valencii a Brands Hatch skončil na dvakrát v TOP5, no obsadil aj 24. a 27. miesto, ktoré sa napokon na konci sezóny škrtalo. V ďalších ôsmych štartoch vybojoval šesť TOP10 a najhoršie skončil na osemnástej pozícii. V konečnom hodnotení sezóny obsadil výborné ôsme miesto so ziskom 330 bodov.

V tejto sezóne sa premiérovo predstavil aj tým Buggyra ZM Racing, ktorého majiteľom je legenda českého motošportu Martin Koloc. Za volant Fordu Mustang mali zasadnúť jeho dve dcéry, len sedemnásťročné dvojičky Yasmeen a Aliyyah. Yasmeen absolvovala vo Valencii piatkový tréning, ale od sobotňajšej kvalifikácie ju nahradil Téo Calvet po tom, čo Buggyra vyhlásila, že nie je schopná súťažiť kvôli následkom zranenia, ktoré utrpela v pretekoch série 24H na okruhu Spa-Francorchamps. Do sezóny už nezasiahla, dôvodom jej odstúpenia mala byť príprava na jej nadchádzajúcu účasť na Rely Dakar 2023. Aliyyah odjazdila sezónu v EN PRO aj EN 2, v náročnejšej PRO kategórii vybojovala dva TOP15 a skončila na 24. mieste. V EN2 sa dokonca dvakrát prebojovala do najlepšej desiatky a šesťkrát skončila v TOP20. Sezónu však tím nedokončil, posledné dve podujatia v Zolderi a Grobniku už neabsolvoval. Vo farbách Buggyra ZM Racing štartoval vo Valencii aj český pretekár Josef Macháček, ktorý bol ôsmy v EuroNASCAR Club Challenge.

IMG_9933

Od fínskych zamrznutých jazier až po lesy Belgicka. NASCAR v roku 2023 oslávi 75. výročie vzniku a Whelen Euro Series ponúkne sezónu, na ktorú nezabudneme. Oficiálna európska séria NASCAR zahŕňa šesť víkendov, celkovo 24 pretekov, v ktorých sa bude bojovať o titul. Do kalendára sa znovu vracia podujatie v Nemecku a dočkáme sa aj dvoch špeciálnych pretekov. Na začiatku marca to bude Arctic Ice Race vo fínskom Rovaniemi a All-Star Race, ktorá sa bude konať v chorvátskom Grobniku, no na presný dátum si ešte musíme počkať.

Bitka o titul „majstra Európy NASCAR“ sa začne v máji na španielskom okruhu Ricardo Tormo vo Valencii. Tradičné miesto otvorenia sezóny oslávi už svoj 10. ročník vo veľkom štýle štyrmi pretekmi na 4-kilometrovej trati. Vozy NASCAR sa predstavia aj na Autodrome Most, na podujatí, ktoré sa po svojom vzniku v roku 2019 rýchlo stalo jedným z najobľúbenejších medzi fanúšikmi. Jazdiť na českom okruhu sa bude na začiatku septembra (2.-3. 9. 2023).

NEWS 2023 calendar

fotografie: euronascar.com, racingparadise.cz/Tomáš Cvejn, NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese, NASCARWhelenEuroSeries/Klemen Sofric

Napsat komentář