XS: O čem je Xfinity Series na SlovakSport

Jelikož pro česko-slovenského diváka se čas živých přenosů NASCAR blíží – SlovakSport od závodu v Michiganu bude přenášet LIVE Xfinity Series do konce sezóny – je na čase si tuto série takříkajíc mírně přiblížit.

Jak známo série NASCAR svoji historii započala v roce 1948 resp. 1949, kdy byla odjeta první oficiální sezóna. Ruku v ruce s “top” soutěží se vyvíjel i příběh soutěží nižších, které v průběhu historie NASCAR vznikaly a zanikaly.

Namátkou vzpomeňme na série jako Goody’s Dash Series, All-American Challenge nebo Convertible Division – to vše pod hlavičkou NASCAR.

Příběh druhé nejvyšší soutěže NASCAR, tedy Xfinity Series, se čítá od sezóny 1982. Rok, který znamenal jasný průlom v podobě generálního sponzora – v té době to byl pivovar Anheuser-Busch, neboli Budweiser. Stejnojmenná série se na “trhu” udržela dva roky. Po sezóně 1983 přišlo na řadu první přejmenování a sice na NASCAR Busch Grand National Series.

V různých podobách pak série Busch vydžela až do roku 2007. Otěže odpovědnosti financování druhé nejvyšší soutěže NASCAR posléze převzala společnost Nationwide. Po sedmi letech se do světa NASCAR opřela společnost Comcast. Její divizní “kabelovka” Xfinity se po dalších deset let bude pyšnit sponzorstvím “druholigových plecháčů”.

Vznik dnešní Xfinity Series, se dá defacto popsat stejně, jako vznik série NASCAR jako takové. Před bájným rokem 1982, se ve “druhé lize” pořádalo až 60 závodů do roka. Ačkoliv bodovací systém měl jasnou konturu, ve srovnání s tehdejším Winston Cupem šlo spíše o amatérsky vyhlížející záležitost.

Rok 1982 tedy znamenal zlom nejen v podobě přílivu velkých sponzorských peněz, ale také v další profesionalizaci druhé národní soutěže.

Od sezóny 1982 bylo odjeto celkem 33 sezón. Některé dokonce během roku čítaly více startů, nežli nejvyšší soutěž NASCAR. Zajímavostí – i když pochopitelnou – je fakt, že Xfinity Series nezná trojnásobného šampióna. Předchozích 33 sezón poznalo celkem 25 šampiónů – z toho osm dokázalo svůj triumf rozmnožit v některé z nadcházejících sezón.

Mezi absolutní rekordmany se řadí Kyle Busch, který si zatím dojel pro kulatých 70 vítězsví. Již neaktivní Mark Martin, se na druhém místě může pochlubit s 49 zářezy. Naopak velmi aktivní (třetí) Kevin Harvick si do dnešních dnů vyjel 46 vavřínů.

Kdyby si pro titul letos dojel opět Chase Elliott, stal by se šestým v historii série, který by tak učinil nadcházející sezónu po titulu prvním.

Startovní pole čítá od roku 2013 “pouze” čtyřicet vozů. Během letošního závodního kalendáře si jezdci musí podmanit celkem 33. závodních víkendů. SlovakSport se tedy chystá na celkem 21 závodů, včetně Daytony, Elkhart Lake či závodu v Indianapolis.

A rozdíl mezi vozy Xfinity a Sprint Cup?

Objem motorů je takřka stejný, tedy 5.8L. Podstatný je rozdíl v počtu koní. Vozy Sprint Cup dosahují výkonu 725hp, kdežto vozy Xfinity jsou obdařeny silou 650hp. Výsledná maximální rychlost je dle oficiálních údajů o 5mph nižší nežli v NSC.

Vozy NXS jsou o necelých 7cm delší – celkem 506cm. Celková váha by se měla pohybovat okolo 1,564t (NSC pak 1,474t). Vozy disponují čtyřstupňovou převodovkou a palivovou nádrží na 68,1 litrů.

Kromě daších menších rozdílů, ten další spočívá i v tom, že v NXS se prohánějí vozy i čtvrté značky. Kromě modelů Toyota Camry, Chevrolet Camaro a Ford Mustang, lze ve startovním poli viděti Dodge Challenger.

Série Xfinity Series zatím nepoužívá formát Chase for the Cup. Skalní divák, který nemá rád velké změny, si tedy v rámci NXS užije “starou školu” bodování. Hojná účast nebodujících pilotů z ostatních sérií se nakonec ukázala jako velké lákadlo pro diváky.

V letošní sezóně se o další titul snaží Chase Elliott. Ovšem v cestě bude opět stát Ty Dillon, Darrell Wallace Jr., Elliott Sadler či Regan Smith a Chris Buescher, který se po 12. odjetém závodě vede průbězné pořadí.

Další informace o sérii Xfinity naleznete ZDE.

Napsat komentář