NXS 3/33 – Las Vegas The LiUNA

Preteky na Las Vegas Motor Speedway boli 300. podujatím pod názvom Xfinity Series a v náročných veterných podmienkach bojovali o výhru najviac jazdci Joe Gibbs Racing. V najjasnejšom finiši doterajšieho priebehu sezóny sme videli desiate víťazstvo JH Nemecheka.

V prvom rade boli na štarte Cole Custer a Chandler Smith. Víťaz kvalifikácie však nemal so svojim Fordom ideálny štart a okamžite sa do vedenia prepracoval Smith, ktorý započal svoju dominanciu. Prvá žltá fáza prišla už v 8. kole, keď sa do tvrdého kontaktu v štvrtej zákrute dostali Parker Retzalff a Sam Mayer. Pre Mayera sa preteky skončili, veľké poškodenie Retzlaffovho Chevroletu zapríčinilo jeho trápenie a vyústilo do predčasného odstúpenia pre problémy s palivovým čerpadlom. Následne sa už jazdilo pod zelenými vlajkami až do konca prvého segmentu, ktorý sa stal korisťou Chandlera Smitha.

Ten mal však pomalú zastávku v boxoch a na reštarte sa prepadol. V čele bol Austin Hill, ktorého v 56. kole predbehol JH Nemechek a pod zelenými vlajkami smeroval ku výhre v druhej časti. V jej závere sa však na svojho tímového kolegu z Joe Gibbs Racing dotlačil Chandler Smith a v poslednom kole sa pretlačil na prvé miesto a ovládol aj druhý segment.

Následne pokračovali súboje Smitha s Nemechekom, ktorí si menili pozíciu vo vedení. Zhruba po 120. kolách z plánovaných 200 sa v rádiovej komunikácii lídra objavili informácie o daždi na zadnej rovinke, bol to však len Smith, kto na toto upozorňoval a stále sa jazdilo v plnej rýchlosti. Žlté vlajky zaviali v 125. kole, keď na výjazde z boxov zostal stáť Retzlaff. Lídri zamierili do boxov na výmenu pneumatík a dotankovanie, ktoré by ale nestačilo na úspešný dojazd do cieľa. Návšteva mechanikov opäť posunula do čela JH Nemecheka, ktorý si pozíciu kontroloval a keď 35 kôl pred koncom prebehla séria pit-stopov pod zelenými vlajkami pre palivo, objavil sa „buschwhacker“ z najvyššej série na čele s výrazným náskokom. Ten si už Nemechek udržal, cieľovú čiaru preťal o 4,360 sekundy pred druhým Custerom, Chandler Smith, ktorý viedol 74 kôl finišoval tretí. Pre JH to bolo desiate víťazstvo v Xfinity Series, čím sa stal 47. jazdcom série s 10+ výhrami.

Najbližší víkend sa jazdci presunú do Phoenixu. Preteky odštartujú v sobotu 9. marca po 22:30 nášho času aj v priamom prenose televízie Arena Sport.