Novinky v pravidlech

Do začátku regulérní sezóny zbývají již pouze dva víkendy, vedení NASCAR si tak připravilo menší balíček změn v pravidlech.

Jedna z největších změn se odehraje na klasických okruzích. Závod sice bude rozdělen na tři segmenty, po cíli prvních dvou nicméně nezavlaje žlutá vlajka a bude se dále závodit. Body za jednotlivé stage se rozdají podle klasického klíče. Toto pravidlo bude platit během víkendů s Cup Series na okruzích. Během samostatných klání Xfinity a Craftsman Truck Series (Road America, Portland, Mid-Ohio) bude fungovat klasické pravidlo jako doteď.

Dále si vedení NASCAR posvítilo na legendární manévr Rosse Chastaina z Martinsville. Tehdy za svůj neuvěřitelný průjezd po lemující zdi třetí-čtvrtou zatáčkou postih nedostal, od nadcházející sezóny jsou však tyto podobné manévry zakázané. Bude se nově odkazovat na článek 10.5.2.6.A: Bezpečnost je nejvyšší prioritou pro NASCAR, proto manévry, které ohrožují bezpečnost akce, soutěžících, funkcionářů nebo diváků budou náležitě potrestány. Porušení bezpečnosti bude řešeno případ od případu. S největší pravděpodobní by za podobný incident dostal v letošní sezóně časový trest.

Nově se mění i pravidlo, pokud na boxové uličce mechanik „ztratí“ pneumatiku. Když nastane incident během zelené fáze, jezdec poté dostane penalizaci průjezd boxy. Během žluté fáze pak bude restartovat z chvostu pole.

V letošní sezóně se možná dočkáme i závodu za mokrých podmínek na oválu. Pneumatiky do mokra budou k dispozici na pomalejších oválech do délky jedné míle. Jedná se o Los Angeles Memorial Coliseum, Martinsville Speedway, New Hampshire Motor Speedway, North Wilkesboro Speedway, Phoenix Raceway, Richmond Raceway, Milwaukee Mile a Lucas Oil Indianapolis Raceway Park. Neznamená to však, že se na oválech bude jezdit za deště, spíše jde o urychlení „rain delays“, kdy se trať nebude muset úplně usušit.

Mění se i pravidla pro postup do playoff. Do postupové fáze nově může postoupit každý jezdec, který na své konto připíše výhru a účastní se kompletní sezóny. Do minulé sezóny musel k výhře skončit ještě v Top 30 bodování jezdců (Cup Series), či v Top 20 (Xfinity, Craftsman Truck Series).

Pravidlo při restartech „choose rule“ (kdy si jezdec sám vybere, jestli bude restartovat z vnější či vnitřní stopy), nově bude k dispozici i na superspeedway a hliněných oválech.

Restartovací zóna bude na prvních pět závodů prodloužena o 50% (o 25% před a o 25% po stávajících). Během klání v Atlantě činovníci tuto změnu vyhodnotí a rozhodne se, zda toto pravidlo zůstane pro zbytek sezóny, či se zruší.

Mechanici budou mít nově sedm minut na opravu vozu na boxové komunikaci (dříve šest, během playoff deset). Las VegasFotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] Novinky v pravidlech […]

Napsat komentář