Nováčikovia ovládli Indianapolis. Cindric, Burton a Gilliland ako legendy z roku 1994

Čo sa týka špičkových výkonov nováčikov, je ťažké prekonať strhujúce víťazstvo Austina Cindrica v otváracom podujatí sezóny počas Daytona 500. Nedeľa však znamenala pre všetkých troch kandidátov na nováčika roka úspešný deň s finišom v TOP5.

Cindric skončil v pretekoch Verizon 200 na Indianapolis Motor Speedway na výbornom druhom mieste, nasledovaný tretím Harrisonom Burtonom a Toddom Gillilandom na štvrtej priečke. Výsledky Burtona a Gillilanda znamenali najlepšie kariérne výsledky a ich prvé TOP5 umiestnenie v NASCAR Cup Series. Bolo to tiež prvýkrát, čo traja nováčikovia skončili v prvej päťke od júla 1994 na Pocono Raceway, keď Ward Burton, Jeff Burton a Joe Nemechek dosiahli tento výkon.

Traja jazdci Fordu oslávili svoj spoločný výsledok podaním rúk a high-five na pit road v Indy. Pri tejto príležitosti nascar.com zrhnul deň každého z trojice nováčikov.

Austin Cindric, 2. miesto

Cindricovo špeciálne rodinné spojenie s traťou v Indianapolise pridalo ďalšiu kapitolu po tom, čo odštartoval druhý a po 86. kolách mu patrila rovnaká pozícia so stratou 1,065 sekundy za víťazom pretekov Tylerom Reddickom. Cindricov Ford bol jedným z mála áut, ktoré sa vyhli chaosu v zákrute 1, ktorý premiešal poradie pri jedinom reštarte predĺženia. Jazdec tímu Penske preťal v skutočnosti cieľovú čiaru až na tretej priečke, ale Ross Chastain bol za svoj nepovolený prejazd prvou zákrutou penalizovaný, čo vylepšilo výsledok nováčika.

„Na papieri to je jednoduché, však?“ povedal Cindric, ktorý v minulej sezóne vyhral na tejto trati preteky Xfinity Series a nasledujúci deň skončil deviaty v Cup Series. „Môj bože, mám pocit, že sme si dnes pravdepodobne zaslúžili najlepšie desiate miesto. Bolo pár vecí, v ktorých som bol dobrý, ale potreboval som to na celú trať a trochu som sa potrápil. Tie reštarty, súboje, jediné, čo môžem povedať, je ‚wow‘. Neexistuje žiadny iný šport, žiadna iná forma motoršportu okrem NASCAR, kde by ste toto dosiahli,“ dodal.

NASCAR Cup Series Verizon 200 at the Brickyard

Harrison Burton, 3. miesto

Len málo jazdcov odišlo z nedeľného štartu bez ujmy a Burton medzi nimi nebol. Jeho Ford Mustang č. 21 tímu Wood Brother sa dostal v prvej zákrute počas 2. segmentu do kontaktu s Coleom Custerom. Burton sa dokázal vrátiť do boja, nasledoval Cindricovu cestu cez chaos reštartu v overtime a nakoniec unikol kontaktom, ktoré stáli iných úspech v pretekoch.

„Beriem to. Určite by som si nevybral tento víkend, ako ten, v ktorom by som získal svoj najlepší kariérny výsledok. Úprimne povedané, na začiatku pretekov sme nerobili svoju prácu. Urobil som chybu, otočil som sa a dostal som sa tam do Custera. V polovici pretekov som bol dosť rozrušený. Potom sme však začali predbiehať ostatných a reštartovali sme na dobrom mieste, aby sme z toho získali ešte viac. Je to jednoducho vzrušujúce,“ povedal Burton.

NASCAR Cup Series Verizon 200 at the Brickyard - Practice

Todd Gilliland, 4. miesto

Gilliland oslávil v nedeľu v Indianapolise niekoľko ďalších prvenstiev. Zaznamenal svoje najlepšie miesto na štarte (9.) a tiež si pripísal prvé kolá na čele v pohárovej sérii. Alternatívna stratégia v boxoch posunula jeho Ford č. 38 Front Row Motorsports dopredu na štyri kolá. A hoci mal v záverečneom overtime dorbné problémy, dokázal svoj voz dostať do TOP5.

„Je to naozaj vzrušujúce,“ povedal Gilliland, ktorého predchádzajúci najlepší výsledok bol 15. na Darlington Raceway v máji. „Táto nováčikovská sezóna bola naozaj náročná. Pohárová séria je náročná. Je ľahké sa vzdať a to je tiež jedna vec. Keď prídete do Cup Series, máte istotu, ale rýchlo vás porazí. Dokonca s deviatym miestom v kvalifikácii a bodmi zo Stage 1. Zostali sme na trati a získali sme segmentové body, no potom sme sa museli opäť predierať dopredu. Toto je skutočne náš najlepší víkend, takže dúfam, že je to niečo, na čom sa dá stavať,“ dodal.

fotografie: NASCARmedia.com, twitter.com/AustinCindric