NEWS: Zolder zamotal boj o titul, Doubek s Malchárkom s TOP10

Dve výhry Gianmarca Ercoliho a Liama Hezemans zamotali boj o titul šampióna v oboch kategóriach EuroNASCAR. Počas víkendu sa podarilo vybojovať TOP10 Martinovi Doubekovi aj Christianovi Malchárkovi.

SOBOTA

„Toto bolo prvé zo štyroch víťazstiev, ktoré potrebujem, aby som sa stal šampiónom,“ povedal Gianmarco Ercoli po dominantnom víťazstve na okruhu Zolder v EuroNASCAR PRO. Talian mal skvelý štart do pretekov, keď predbehol v prvej zákrute Vittoria Ghirelliho a vybojoval si druhé víťazstvo v sezóne. Jazdec tímu CAAL Racing stiahol rozdiel na lídra šampionátu Alona Daya, ktorý sa po štarte zo 16. miesta posunul len o päť miest vyššie a obsadil 11. miesto. Ercoli viedol všetky kolá a udržal za sebou Ghirelliho, ktorý si pripísal druhé miesto. Po relatívne nenáročných pretekoch pre seba skončil tretí ďalší kandidát na titul Giorgio Maggi. Pretekár Race Art Technology nielenže zmiernil rozdiel na Daya svojim piatym umiestnením v TOP5 v sezóne, ale dostal sa aj na čelo kategórie Junior Trophy pre jazdcov vo veku 25 a menej rokov. Nicolo Rocca skončil po intenzívnych pretekoch štvrtý a najlepšiu päťku uzavrel Liam Hezemans. Martin Doubek skončil siedmy, za Sebastiaanom Bleekemolenom.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

ENpro sobota

Liam Hezemans získal dôležité víťazstvo, ktoré mu pomáha v boji o titul šampióna EuroNASCAR 2 proti Albertovi Nasku. Nováčik série dosiahol tretie víťazstvo v sezóne, keď preťal cieľovú čiarku pod žltými vlajkami. Holanďan stiahol náskok na lídra šampionátu Naska a pripravil pôdu pre epický súboj o titul. Jazdec Hendriks Motorsport musel byť v počiatočných fázach pretekov trpezlivý, pretože Naska bojovala o vedenie s víťazom kvalifikácie Gilom Linsterom. Talian predbehol Luxemburčana v 2. kole, no krátko na to mal problém s prevodovkou, ktorý ho prinútil zájsť do boxov. Hezemans prevzal vedenie v piatom kole pretekov na cieľovej rovinke a len o pár sekúnd neskôr prišli žlté vlajky kvôli havárii Martina Doubka a Vladimirosa Tziortzisa v tretej zákrute. Zatiaľ čo úradujúci šampión EuroNASCAR 2 a Cyperčan utŕžili veľkú ranu pre svoje majstrovské nádeje, Hezemans prežil ďalší reštart a ubránil svoj náskok pred Linsterom. V jedenástom kole prišla ďalšia nehoda, ktorá na trať poslala aj safety car. Hezemans kontroloval svoju pozíciu aj pri reštarte do overtime, ale v prvej zákrute sa dostal do mierneho šmyku Christian Malchárek, Paul Jouffreau nemal ako uhnúť, narazil do Chevroletu #11, vyletel do vzduchu a preteky sa skončili pod žltou vlajkou. Hezemans prišiel do cieľa v pomalom tempe prvý pred Gilom Linsterom a šampiónom EuroNASCAR 2 2018 Ulysse Delsauxom. TOP5 uzavreli dvaja nováčikovia Tuomas Pontinen a Leonardo Colavita. Líder šampionátu Naska sa po rýchlej výmene prevodovky vrátil na trať, snažil sa aspoň vybojovať si ideálnu štartovú pozíciu pre nedeľu, no početné žlté fázy boli proti nemu. Malchárek skončil napokon jedenásty, Martin Doubek preteky nedokončil.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

EN2 sobota

Bart Dehaese NEWS Zolder2

NEDEĽA

Gianmarco Ercoli pridal v nedeľu ďalšie víťazstvo na okruhu Zolder a dostal sa späť do boja o titul. S koncom regulárnej sezóny všetci jazdci stratia svoje dva najhoršie výsledky a jazdec CAAL Racing poskočil zo šiesteho na druhé v bodovaní šampionátu. V predbežnom poradí Talianovi chýba iba šesť bodov na lídra a trojnásobného šampióna Alona Daya. Preteky odštartovali ideálne pre Ercoliho, ktorý obhájil svoju pozíciu pred dobiedzajúcim Marcom Goossensom. Rodák z Ríma držal súperov za sebou a kolízia viacerých áut v závere priniesla ďalšiu žltú fázu. Race Control sa následne rozhodola ukončiť preteky za safety car. Ercoli preťal cieľovú čiaru ako prvý a vybojoval svoje tretie víťazstvo v sezóne. Domáci Anthony Kumpen obsadil skvelé druhé miesto, Sebastiaan Bleekemolen doplnil pódium a TOP5 skompletovali Fabrizio Armetta a Jonne Rautjarvi.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

ENpro nedeľa

Liam Hezemans zvládol aj druhé preteky na okruhu Zolder a ešte viac zmenšil rozdiel na Alberta Nasku v celkovom poradí. Holanďan viedol všetkých 15 kôl a dosiahol dominantné víťazstvo, zatiaľ čo líder šampionátu Naska sa musel predierať poľom zo 16. pozície. Hezemans odštartoval perfektne a rýchlo si vytvoril výrazný rozdiel pred zvyšokom balíka. Mladší brat dvojnásobného šampióna EuroNASCAR PRO a v súčasnosti jazdca pohárovej série NASCAR Lorisa Hezemansa kontroloval svoj náskok a získal štvrté víťazstvo v sezóne. Naska sa napokon predral na piate miesto, s ktorým musel byť vzhľadom na situáciu spokojný. Boj o druhé miesto bol na legendárnom štvorkilometrovom okruhu Zolder intenzívny a pre mnohých fanúšikov to bola veľkolepá šou. Claudio Cappelli sa po štarte vyšplhal na druhé miesto, ale Ulysse Delsaux za ním vyvíjal veľký tlak. Talian obhajoval svoju druhú pozíciu kolo po kole, ale Tuomas Pontinen, ktorý štartoval z 8. miesta, mal jasný cieľ. Fín prevzal v 7. kole tretie miesto a proti Cappellimu začal hádzať jeden útok za druhým. V 13. kole Pontinen prelomil Cappelliho obranu a po fenomenálnom súboji skončil na druhom mieste. Cappelli skončil tretí, získal svoje prvé pódium EuroNASCAR 2 a do TOP5 sa dostali aj Ulysse Delsaux a spomínaný Naska. Hneď za nimi skončil na vynikajúcom šiestom mieste Christian Malchárek, Martin Doubek obsadil šestnáste miesto.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

EN2 nedeľa

Bart Dehaese NEWS Hezemans Liam

Strhujúce finále oboch kategórii sa odohrá na konci mesiaca, 29. a 30. októbra na chorvátskom okruhu Automotodrom Grobnik.

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese

Napsat komentář