NEWS: Zolder rozhodol o šampiónoch EuroNASCAR 2023

Belgický okrhu Circuit Zolder rozhodol o tituloch v EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2. Napínavý, dažďom poznačený, víkend korunoval šampiónov a v závere sezóny priniesol aj pódium pre Martina Doubeka.

SOBOTA

Bitka v EuroNASCAR PRO Final 1 na Circuit Zolder ponúkla zaujímavé vyvrcholenie. Paul Jouffreau viedol väčšinu pretekov po štarte z pole position, ale Lucas Lasserre z tímu Speedhouse Racing sa v posledných kolách dostal do tempa. Francúzsky veterán sa dostal na druhé miesto a naháňal svojho mladšieho krajana. Ľahká chyba v 1. zákrute otvorila Lasserrovi dvere, aby si odniesol víťazstvo v poslednom kole pretekov. Toto víťazstvo zabezpečilo Lasserreovi nielen druhé víťazstvo v sezóne, ale aj dočasné vedenie v šampionáte, ktorý čakalo nedeľné rozhodnutie. Počasie pred pretekmi spôsobilo zmätok a vynútilo si 10-minútové oneskorenie štartu. Pneumatiky do mokrého počasia boli tou správnou voľbou a úvodné dve kolá sa išli za Safety Carom. Jouffreau nakrátko stratil vedenie pred Maggim, no čoskoro opäť udrel a otvoril si cestu k pohodlnej výhode. Vysychajúca dráha však Lasserrovi umožnila uskutočniť veľkolepý návrat. Jazdec Fordu Mustang #64 štartoval z tretieho miesta, no v prvom kole klesol o niekoľko miest, ale v prvej zákrute posledného kola si našiel cestu späť do vedenia.

Lasserre získal aj najrýchlejšie kolo, čo znamená, že v nedeľných pretekoch EuroNASCAR PRO Final 2 bude štartovať z pole position. Jouffreau možno prehral súboj o výhru v pretekoch, ale 19-ročný mladík opäť dokázal, prečo je pripravený bojovať s najlepšími jazdcami série. Skončil druhý a zabezpečil si víťazstvo v Junior Trophy pre jazdcov vo veku 25 a menej rokov. Tretí skončil Giorgio Maggi, ktorý tento rok navštívil pódium prvýkrát, štvrtý bol Tobias Dauenhauer a TOP5 uzavrel obľúbenec belgického publika Anthony Kumpen.

Do zoznamu víťazov NASCAR Whelen Euro Series na Circuit Zolder v Belgicku pribudlo nové meno. Gil Linster získal víťazstvo v pretekoch EuroNASCAR 2 Final 1 po tom, čo kontrola pretekov penalizovala Paula Jouffreaua za incident medzi Francúzom a Albertom Naskom v druhej zákrute v 9. kole. 30-sekundová penalizácia odsunula jazdca RDV Competition až na siedme miesto, zatiaľ čo Linster oslavoval svoje prvé víťazstvo v pretekoch NASCAR v garáži Hendriks Motorsport. Od vstupu do NWES v roku 2017 sa Linster neustále zlepšoval, a stal sa jedným z najlepších jazdcov v divízii EuroNASCAR 2.

Linster mal dobrý štart zo štvrtého miesta. Zostal v tesnom kontakte s TOP3 a využil technický problém na aute Claudia Cappelliho, aby sa posunul o jedno miesto vyššie. V 9. kole bol Linster hneď za vedúcimi pretekármi Naskom a Jouffreauom, keď sa dostali do kontaktu v 2. zákrute a Naska sa otočil. Jouffreau mohol pokračovať a dokončiť preteky ako prvý pod šachovnicovou vlajkou, ale kontrola pretekov udelila Francúzovi po pretekoch 30-sekundovú penalizáciu za kontakt s jazdcom tímu CAAL Racing. Linster, ktorý skončil na trati druhý, bol vyhlásený za víťaza pretekov hneď po pódiovom ceremoniáli.  Linster porazil Patricka Schobera v impozantnom boji o pozície, ktorý trval celých 15 kôl. Pódium uzavrel Melvin de Groot z tímu Bleekemolen, ktorý nielenže získal svoje štvrté pódium v kariére, ale vyhral aj preteky v Legend Trophy pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov. Napriek tomu, že sa nedokázal vyrovnať tempu Jouffreaua a Naska, skutočným víťazom v boji o titul EuroNASCAR 2 bol Vladimiros Tziortzis. Cyperčan si štvrtým miestom v konečných výsledkoch zvýšil náskok v šampionáte pred poslednými pretekmi sezóny. Cyperský jazdec.

NEDEĽA

Na konci dvanástej sezóny plnej vášne, emócií, náhlych zvratov a blízkej akcie, posledné preteky sezóny NASCAR Whelen Euro Series rozhodli súboj o titul v prospech Gianmarca Ercoliho, ktorý získal svoj prvý titul EuroNASCAR PRO tým najnepredvídateľnejším spôsobom. Kľúčom k úspechu bol postoj nikdy sa nevzdávať: Ercoli sa stal víťazom pred pilotom a majiteľom Speedhouse Lucasom Lasserreom. Ercoli štartoval do pretekov zo 17. miesta a pod šachovnicovou vlajkou skončil štvrtý. Vynikajúci návrat znamenal osem bonusových bodov za najviac získaných pozícii v 18-kolových pretekoch, čo zohralo hlavnú úlohu vo výsledku pretekov. Rodák z Ríma je vôbec prvým šampiónom EuroNASCAR 2, ktorý zároveň vyhral titul EuroNASCAR PRO.

Preteky sa začali trojbojom o prvenstvo medzi Lasserreom, Vittoriom Ghirellim a Ercolim, v ktorom bol Ercoli v najzúfalejšej situácii. Dráma nastala už v prvom kole za Safety Car, keď sa plyn Ghirelliho zasekol a jeho Ford Mustang sa rotočil, čím sa Talian dostal až na koniec poľa. V prvej polovici pretekov sa Ercoli musel predierať stredom poľa a zostal mu len záblesk nádeje na zázrak. Talian však pokračoval a snažil sa maximalizovať výsledok v nádeji, že Lady Luck bude na jeho strane. Medzitým Lasserre jazdil na druhom mieste. V belgickom daždi sa dráma opäť odohrala v 16. kole, keď kontakt medzi Lasserreom a Mariom Ercolim prehodil Francúza na štvrté miesto. Ercoli dostal za incident 30-sekundový trest po pretekoch. Lasserre stále finišoval pred Gianmarcom Ercolim, ale 10-sekundová penalizácia po pretekoch za porušenie postupu pri štarte pretekov odsunula Francúza až na 10. miesto, čím Gianmarca Ercoliho posunul na štvrté.

V sezóne, ktorá videla šesť rôznych víťazov, štyroch rôznych lídrov šampionátu a neskutočnú vyrovnanosť, boli tri víťazstvá v pretekoch, deväť TOP5 a desať TOP10, základom pre víťazstvo Ercoliho v roku 2023 NWES Championship. Aby toho nebolo málo, víťaz sezóny, ktorý vyhral šampionát EuroNASCAR 2 v roku 2015, sa stal prvým jazdcom na vrchole oboch divízií. Jazdec tímu CAAL Racing vystúpil na strechu svojho auta potom, čo bol vyhlásený za šampióna so slzami radosti v očiach. Ercoli zažil v roku 2023 horskú dráhu emócií. Lasserre skončil v posledných pretekoch sezóny desiaty a v celkovom poradí skončil druhý. Lasserre dosiahol v roku 2023 celkovo dve víťazstvá v pretekoch a vydláždil cestu k posilneniu postavenia tímu v NASCAR Whelen Euro Series. Napriek frustrujúcim výsledkom tím Speedhouse určite nájde v sezóne pozitíva a bude sa držať svojho hesla „pretekanie, štýl a dobré časy“.

V najnepredvídateľnejšej divízii NASCAR Whelen Euro Series bol korunovaný nový šampión: Paul Jouffreau. Po penalizácii, ktorá stála Francúza víťazstvo v EuroNASCAR 2 Final 1, vstúpil Jouffreau do rozhodujúceho boja o titul na okruhu Zolder s desaťbodovým mankom na Vladimirosa Tziortzisa. 19-ročná superhviezda RDV Competition vedela, že musí vyhrať Final 2, aby dostala šancu získať najväčšiu poctu sezóny. Jazdec Ford Mustang #3 dosiahol svoj cieľ a splnil si svoj sen. Prežil tlak svojich najbližších súperov, niekoľko období žltých fáz a zhoršujúce sa poveternostné podmienky, aby si za dramatických okolností vybojoval titul EuroNASCAR 2. Jouffreau odštartoval dobre z pole position a udržal si náskok aj v úvodnom kole. Pokračoval v budovaní náskoku a na štvorkilometrovom okruhu zvíťazil v 15-kolových pretekoch. Sedem kôl do konca zasiahol trať hustý dážď a asfalt v lesoch Limburgu sa stal náročnou výzvou. Jouffreau však statočne zvládol mokrú trať a priviezol si domov dominantné víťazstvo, čím si zaistil prvenstvo v EuroNASCAR 2 s celkovým počtom troch sezónnych víťazstiev, jedenástich umiestnení v TOP5 a dvanástich v TOP10 v dvanástich pretekoch.

Martin Doubek a Patrick Schober s pódiovým umiestnením ukončili sezónu. Za nimi na štvrtom mieste bol Melvin de Groot, ktorý úspešne obhájil Legend Trophy s tímom Bleekemolen. Vladimiros Tziortzis obsadil piate miesto, ale nestačilo to na to, aby získal titul, o ktorý prišiel iba o šesť bodov. Napriek tomu bude Cyperčan hrdý na úspech, ktorý dosiahol v tomto roku: päť víťazstiev a druhé miesto v hodnotení EuroNASCAR 2. Gil Linster stratil čas v silnejúcom daždi a preťal čiaru ako šiesty. Luxemburčan, ktorý v sobotu získal svoje prvé víťazstvo, uzavrel prvé tri pozície v celkovom poradí. Fabrizio Armetta obsadil druhé miesto v Legend Trophy, celkovo vo finálových pretekoch siedme. Talian skončil pred Jackom Davidsonom z Marko Stipp Motorsport, ktorý ukončil svoj rok ako najlepší jazdec Rookie Trophy.

fotografie: NASCAR Whelen Euro Series/Bart Dehaese, NASCAR Whelen Euro Series/Nina Weinbrenner, x.com/EuroNASCAR